Чим відрізняється штам Омікрон від Дельти? Вони не такі схожі, як вам здавалося

22 грудня 2021, 21:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Експерти з інфекційних захворювань підозрюють, що Омікрон за своєю природою може бути таким же небезпечним (Фото:Pixabay)

Експерти з інфекційних захворювань підозрюють, що Омікрон за своєю природою може бути таким же небезпечним (Фото:Pixabay)

Новий варіант COVID-19 Омікрон вже перевершує Дельту за швидкістю поширення, адже кількість випадків захворювання продовжує зростати, та все ж, у чому відмінності між цими небезпечними штамами?

Омікрон з’явився відносно недавно, тому достовірних даних про новий варіант вірусу було не так багато, але вчені і досі не перестають вивчати всі його особливості та «підводні каміння».

Відео дня

Симптоми Омікрона легші, ніж Дельти?

Експерти з інфекційних захворювань підозрюють, що Омікрон за своєю природою може бути таким же небезпечним для вакцинованих людей, які не перехворіли на коронавірус, як і штам Дельта, але через раніше набутий імунітет він може здаватися менш травмуючим.

Ще на самому початку після появи Омікрону Центри з контролю та профілактики захворювань США відзначили чотири основні його симптоми — це кашель, втома, закладеність носа та нежить.

Відтоді дослідники також отримали дані про великий спалах у Норвегії, які дають деяке уявлення про те, як варіант Омікрона поводиться серед повністю вакцинованих людей.

Дослідники опитали 111 із 117 осіб, які відвідали вечірку в Норвегії 26 листопада. Зі 111 опитаних 89% отримали дві дози вакцини мРНК. З усіх випадків лише один був безсимптомним, а у 91% людей із COVID-19 протягом хвороби спостерігалося як мінімум три симптоми. Усі учасники експерименту повідомили про своє самопочуття. Згідно з їхніми даними, у більшості учасників спостерігався кашель, нежить, втома, біль у горлі, половина учасників також відчували м’язовий біль та температуру.

Вчені попереджають, що ці симптоми не дуже відрізняються від тих, які трапляються з вакцинованими людьми, якщо вони захворіли раніше відомими штамами коронавірусу. Цими симптомами були головний біль, нежить, чхання, біль у горлі та втрата нюху.

Раніше дельта-варіант, можливо, змінив уявлення про COVID-19. Кашель і втрата нюху при штамі Дельта також є менш поширеними симптомами COVID-19, у порівнянні з попередніми варіантами, згідно з даними клініки Майо.

Водночас британське дослідження ZOE COVID, наголошує, що симптоми застуди, як-от як головний біль і нежить, тепер є найбільш відомими симптомами COVID-19.

Омікрон має більше мутацій, ніж Дельта

Коронавірус проникає в наші клітини за допомогою білкових шипів, потім реплікується, де неминуче виникають деякі помилки або мутації. Іноді ці мутації у вірусі нешкідливі, але в інших випадках — як із варіантами Дельта та Омікрон, вони значно полегшують передачу вірусу від людини до людини та зараження більшої кількості людей.

Якщо детальніше про варіант Омікрона, його спайк-білок містить 32 мутації, які здатні ховатися від захисту нашої імунної системи.

Незважаючи на це, спайковий білок Омікрону, як і раніше, на 97% ідентичний вакцині, але зміни розташовані таким чином, що імунній системі стає важче його нейтралізувати.

Хоча вакцини можуть трохи знижувати свою ефективність, нові таблетки від коронавірусу — Ремдесивір, Молнупіравір та Паксловід, залишаться такими ж ефективними проти Омікрону, як і проти Дельти та попередніх варіантів, бо вони націлені на частини вірусу, які залишаються незмінними.

Омікрон частіше викликає реінфекції та проривні інфекції

У Південній Африці, де вперше зафіксували варіант Омікрон, було зареєстровано більше повторних та проривних інфекцій, спричинених Омікроном порівняно з Дельтою.

Експерти з’ясували, що Омікрон вдвічі заразніший, ніж Дельта і здатен у вісім разів збільшити реінфекцію.

У великому звіті найбільших медичних страхових компаній Південної Африки було вивчено 78 тис. пацієнтів, інфікованих Омікроном. Як з’ясувалося, Омікрон знижує ефективність вакцини Pfizer від госпіталізації після двох доз до 70%. Передбачається, що мутації Омікрону здатні ховатися від деяких антитіл.

Ці дані не є остаточними, але можуть пояснити, чому Омікрон може бути більш заразним, але менш небезпечним, ніж Дельта.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X