Чим відрізняється штам Омікрон від Дельти? Вони не такі схожі, як вам здавалося

Експерти з інфекційних захворювань підозрюють, що Омікрон за своєю природою може бути таким же небезпечним (Фото:Pixabay)
Новий варіант COVID-19 Омікрон вже перевершує Дельту за швидкістю поширення, адже кількість випадків захворювання продовжує зростати, та все ж, у чому відмінності між цими небезпечними штамами?
Омікрон з’явився відносно недавно, тому достовірних даних про новий варіант вірусу було не так багато, але вчені і досі не перестають вивчати всі його особливості та «підводні каміння».
Симптоми Омікрона легші, ніж Дельти?
Експерти з інфекційних захворювань підозрюють, що Омікрон за своєю природою може бути таким же небезпечним для вакцинованих людей, які не перехворіли на коронавірус, як і штам Дельта, але через раніше набутий імунітет він може здаватися менш травмуючим.
Ще на самому початку після появи Омікрону Центри з контролю та профілактики захворювань США відзначили чотири основні його симптоми — це кашель, втома, закладеність носа та нежить.
Відтоді дослідники також отримали дані про великий спалах у Норвегії, які дають деяке уявлення про те, як варіант Омікрона поводиться серед повністю вакцинованих людей.
Дослідники опитали 111 із 117 осіб, які відвідали вечірку в Норвегії 26 листопада. Зі 111 опитаних 89% отримали дві дози вакцини мРНК. З усіх випадків лише один був безсимптомним, а у 91% людей із COVID-19 протягом хвороби спостерігалося як мінімум три симптоми. Усі учасники експерименту повідомили про своє самопочуття. Згідно з їхніми даними, у більшості учасників спостерігався кашель, нежить, втома, біль у горлі, половина учасників також відчували м’язовий біль та температуру.
Вчені попереджають, що ці симптоми не дуже відрізняються від тих, які трапляються з вакцинованими людьми, якщо вони захворіли раніше відомими штамами коронавірусу. Цими симптомами були головний біль, нежить, чхання, біль у горлі та втрата нюху.
Раніше дельта-варіант, можливо, змінив уявлення про COVID-19. Кашель і втрата нюху при штамі Дельта також є менш поширеними симптомами COVID-19, у порівнянні з попередніми варіантами, згідно з даними клініки Майо.
Водночас британське дослідження ZOE COVID, наголошує, що симптоми застуди, як-от як головний біль і нежить, тепер є найбільш відомими симптомами COVID-19.
Омікрон має більше мутацій, ніж Дельта
Коронавірус проникає в наші клітини за допомогою білкових шипів, потім реплікується, де неминуче виникають деякі помилки або мутації. Іноді ці мутації у вірусі нешкідливі, але в інших випадках — як із варіантами Дельта та Омікрон, вони значно полегшують передачу вірусу від людини до людини та зараження більшої кількості людей.
Якщо детальніше про варіант Омікрона, його спайк-білок містить 32 мутації, які здатні ховатися від захисту нашої імунної системи.
Незважаючи на це, спайковий білок Омікрону, як і раніше, на 97% ідентичний вакцині, але зміни розташовані таким чином, що імунній системі стає важче його нейтралізувати.
Хоча вакцини можуть трохи знижувати свою ефективність, нові таблетки від коронавірусу — Ремдесивір, Молнупіравір та Паксловід, залишаться такими ж ефективними проти Омікрону, як і проти Дельти та попередніх варіантів, бо вони націлені на частини вірусу, які залишаються незмінними.
Омікрон частіше викликає реінфекції та проривні інфекції
У Південній Африці, де вперше зафіксували варіант Омікрон, було зареєстровано більше повторних та проривних інфекцій, спричинених Омікроном порівняно з Дельтою.
Експерти з’ясували, що Омікрон вдвічі заразніший, ніж Дельта і здатен у вісім разів збільшити реінфекцію.
У великому звіті найбільших медичних страхових компаній Південної Африки було вивчено 78 тис. пацієнтів, інфікованих Омікроном. Як з’ясувалося, Омікрон знижує ефективність вакцини Pfizer від госпіталізації після двох доз до 70%. Передбачається, що мутації Омікрону здатні ховатися від деяких антитіл.
Ці дані не є остаточними, але можуть пояснити, чому Омікрон може бути більш заразним, але менш небезпечним, ніж Дельта.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.