Повертаємось до витоків. Американські вчені зробили дивовижне відкриття про причини хвороби Альцгеймера

8 грудня 2022, 06:32
Хвороба Альцгеймера досі погано вивчена (Фото:pixabay)

Хвороба Альцгеймера досі погано вивчена (Фото:pixabay)

У ході вивчення головного мозку мишей, дослідники з Єльського університету з’ясували, що амілоїдна теорія все ж таки в чомусь справедлива.

Незважаючи на десятиліття часу та мільярди доларів, вкладені у вивчення хвороби Альцгеймера, головна причина її розвитку досі залишається загадкою.

Багато років основною вважалася гіпотеза про амілоїдні бляшки. Саме їхнє скупчення, згідно з ранніми дослідженнями, відіграє центральну роль у розвитку деменції.

Відео дня

Проте нещодавно виявилося, що ця теорія була фікцією — її автор, вірогідно, підробив результати досліджень.

До того ж препарат адуканумаб, що розроблявся відповідно до амілоїдної теорії, виявився неефективним.

І все ж амілоїди виникають у мозку пацієнтів із хворобою Альцгеймера. На цей факт звернула увагу команда із Єльського університету. Вчені вирішили провести експеримент на мишах, щоб зрозуміти, у чому тут річ.

Вони помітили, що навколо кожного амілоїду є сотні аксонів. Поруч із ними формуються лізосоми — клітинні органели, які у цьому разі виконують функції сміттєвих мішків, утримуючи продукти метаболізму.

Лізосоми провокують набряк у ділянці амілоїду та аксонів. Вчені вважають, що саме він винен у погіршенні провідності сигналу, відповідального за спогади.

Використовуючи візуалізацію напруги окремих клітин, команда змогла показати, що якість сигналу була пов'язана з розмірами набряків. Останні залишалися стабільними протягом тривалого часу, тому, ймовірно, збої у роботі нейронів були постійними.

«З огляду на подібність морфології, органоїдів та біохімічного складу [рідкості набряку] у мишей і людей, цілком імовірно, що у людей причини деменції можуть бути також викликані набряком», - пояснюють дослідники.

Також команда виявила у набряках білок під назвою PLD3. У той же час, миші, у яких він був відсутній, не мали накопичення лізосом і порушення провідності сигналу.

У майбутньому автори дослідження хочуть проаналізувати це відкриття та дізнатися, чи можна зруйнувати цей білок та чи допоможе це вилікувати хворобу Альцгеймера.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. NV не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. NV також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Показати ще новини
Радіо NV
X