Яка вакцина від коронавірусу є найкращою? У експертів є відповідь, хоч і складна

17 червня 2021, 16:28
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Вакцинація в Україні проходить все активніше, а тому логічно, що у людей виникає запитання — а яка з вакцин краща?

Відповісти на нього просто назвою вакцини неможливо. У випадку з коронавірусом єдиною дійсно правильною відповіддю буде «будь-яка». Всі вакцини, які пройшли перевірку ВООЗ, допомагають не заразитися коронавірусом (або, як мінімум, уберегтися від важкого захворювання) і рятують величезну кількість життів.

Відео дня

Очікування «тієї самої ідеальної» вакцини — це не вихід, пишуть Вень Ши Лі і Хен Кси Тан, наукові співробітники Інституту інфекцій і імунітету Пітера Доерті у своїй колонці для The Conversation. Тим більше, що визначити, яка з них дійсно є найкращою не так вже й просто.

Здається, що насправді відповідь очевидна — потрібно лише порівняти те, як показували себе різні вакцини на третій фазі випробувань, яка використовується для затвердження органами регулювання по всьому світу. Так, Pfizer показала 95% ефективності, Moderna — ті ж 95%, показники AstraZeneca постійно коливаються від 62 до 90%, а китайська Sinovac показала 83,5% ефективності.

Однак таке пряме порівняння буде некоректним — всі випробування проводяться в різний час, у різних місцях, з різними штамами коронавірусу, а учасники випробувань можуть відрізнятися за віком, етнічною приналежністю і своїм здоров’ям.

Один із способів виправити цю невідповідність — провести прямі дослідження. Тобто, одна частина учасників отримує одну вакцину, інша частина учасників — другу, третю — третю і т. д. Наприклад, у Великій Британії зараз безпосередньо порівнюють вакцини AstraZeneca і Valneva. Результати очікуються ближче до кінця 2021 року.

Ще один спосіб — вимірювати їх ефективність не під час досліджень, а в країнах, які проводять вакцинацію різними вакцинами. Наприклад, останні дані з Великої Британії показують, що вакцини Pfizer і AstraZeneca насправді мають однакову ефективність.

Швидше за все, отримана вами вакцина від COVID-19 і буде останньою у вашому житті. Поки що рано говорити про щорічну вакцинацію, проте, цілком можливо, що в майбутньому ви скористаєтеся іншою вакциною, не тією, якою укололися в перший раз. І зараз з Іспанії надходять багатообіцяючі дані, що насправді найкращою вакциною може бути не одна, а відразу кілька — тобто, їх комбінація.

Особливо це логічно в світлі того, що попередні дані про ефективність засновані на відносно старих даних — відтоді коронавірус кілька разів мутував, а тому вакцини, які показували хороші результати проти «оригінального» вірусу, можуть не так добре справлятися з новими штамами.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X