Не всім пощастить. Медики підрахували, наскільки часто після вакцинації від COVID-19 виникають побічні ефекти
Тільки кожна четверта людина відчуває легкі короткочасні системні побічні ефекти після вакцинації Pfizer або AstraZeneca.
Найбільш частими симптомами є головний біль, втома і болючість, впевнені автори дослідження з Великобританії.
Більшість побічних ефектів досягли піку протягом перших 24 годин після вакцинації і зазвичай тривали 1−2 дні. Дослідження, опубліковане сьогодні в Lancet Infectious Diseases, є першим великомасштабним дослідженням, в якому вивчається поширеність легких побічних ефектів програми вакцинації Великобританії.
Аналіз даних з програми ZOE COVID Symptom Study, проведений дослідниками з Королівського коледжу Лондона, вселяє надію, виявивши набагато менше побічних ефектів у населення в цілому з вакцинами Pfizer і AstraZeneca, ніж повідомлялося під час випробувань.
У дослідженні також повідомляється про значне зниження частоти інфікування з 12 до 21 дня після введення першої дози вакцин Pfizer (зниження на 58%) і AstraZeneca (зниження на 39%) у порівнянні з контрольною групою. Зниження інфікування принаймні через 21 день після першої дози для Pfizer становить 69%, а для AstraZeneca — 60%.
У цьому великомасштабному аналізі вивчалися відмінності в повідомлених побічних ефектах двох вакцин, які нині розповсюджуються у Великобританії. Системні ефекти, тобто побічні ефекти, за винятком місця ін'єкції, включали головний біль, втому, озноб і тремтіння, діарею, лихоманку, артралгію, міалгію і нудоту; тоді як місцеві побічні ефекти — тобто побічні ефекти в місці ін'єкції в руку — проявлялися болем у місці ін'єкції, набряками, болючістю, почервонінням, свербежем, жаром і опухлими пахвовими залозами.
Дані отримані від 627 383 користувачів додатка ZOE COVID Symptom Study, які самостійно повідомили про системні і місцеві ефекти протягом восьми днів після отримання однієї або двох доз вакцини Pfizer або однієї дози вакцини AstraZeneca в період з 8 грудня по 10 березня.
25,4% вакцинованих людей вказали на наявність одного або декількох системних (за винятком ділянки, де була зроблена ін'єкція) побічних ефектів, тоді як 66,2% повідомили про один або декілька місцеві (в місці ін'єкції) побічні ефекти.
13,5% учасників повідомили про побічні ефекти після прийому першої дози Pfizer, 22,0% — після другої дози Pfizer і 33,7% — після першої дози AstraZeneca.
Найбільш частим системним побічним ефектом був головний біль. 7,8% людей повідомили про головний біль після першої дози Pfizer і 13,2% після другої дози Pfizer. 22,8% людей, які отримали першу дозу вакцини AstraZeneca, повідомили про головний біль.
Другим найчастішим системним побічним ефектом була стомлюваність. 8,4% і 14,4% учасників повідомили про втому після першої і другої дози вакцини Pfizer, а 21,1% повідомили про втому після першої дози вакцини AstraZeneca.
Найчастішим локальним побічним ефектом була хворобливість: 57,2% і 50,9% після першої і другої дози вакцини Pfizer і 49,3% після першої дози вакцини AstraZeneca.
Важливо зауважити, що це дослідження показує, що побічні ефекти частіше зустрічалися у людей у віці до 55 років і у жінок.
Професор Тім Спектор, провідний науковий співробітник програми ZOE COVID Symptom Study і професор генетичної епідеміології Королівського коледжу Лондона, сказав: «Ці дані мають переконати багатьох людей в тому, що в реальному світі наслідки вакцинації зазвичай незначні й нетривалі».
«Результати також показують до 70% захисту через 3 тижні після одноразової дози, що є фантастичною новиною для країни, особливо з урахуванням того, що тепер все більше людей отримали свої другі уколи», — додав медик.
Раніше НВ писав, що сотні лікарів і вчених з усього світу закликають сферу міжнародної системи охорони здоров’я підтримати поширення вітаміну D, який, за їхніми словами, сприяє зниженню ризику важкої форми COVID-19.
Задовго до пандемії коронавірусу велика частина населення світу була фізично не підготовлена до пандемії. Це пов’язано з тим, що 70% людей відчувають дефіцит вітаміну D, що провокує недостатню імунну функцію.
Всі поточні медичні дослідження повідомляють, що дефіцит вітаміну D є спільним знаменником госпіталізації, пов’язаної з COVID-19. Медики заявляють, що вітамін D є доступним, а головне нетоксичним засобом, який можна рекомендувати людям під час пандемії.
Вчені проаналізували понад 188 наукових робіт щодо вітаміну D і дійшли висновку, що високий рівень вітаміну D в крові пов’язаний з нижчою частотою інфікування SARS-CoV-2. Багато статей вказують на те, що вітамін D знижує ризики важкого перебігу COVID-19 (госпіталізація, відділення інтенсивної терапії та навіть летальний результат).
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.