Діри в захисті. Медики пояснили, чому навіть вакциновані можуть заразитися Covid-19

Ризик зараження все ще існує, оскільки жодна вакцина не ефективна на 100% (Фото:REUTERS / Kathleen Flynn)
Експерти відзначають, що хоча вакциновані люди в США або Європі рідко хворіють на Covid-19, нові випадки захворювання відбуваються з цілої низки причин.
Зокрема, жодна з вакцин, що застосовуються в США або Європі, не на 100% ефективна для запобігання зараженню, показав аналіз даних з Ізраїлю і Великобританії.
Крім того, нові штами Covid-19, такі як високоінфекційний дельта-варіант, який зараз поширений у всьому світі, ускладнили картину ефективності. Також неповні дані про те, як довго зберігається імунітет від Covid після вакцинації.
Тривогу підняли у зв’язку з серйозними випадками Covid-19, коли попередні дані в Ізраїлі, де була одна з найшвидших програм вакцинації в світі, опубліковані наприкінці липня, показали, що вакцина Pfizer — BioNTech Covid-19 була всього лише на 40,5% ефективна в запобіганні симптоматичним захворюванням.
Однак аналіз, проведений після того, як дельта-варіант став домінуючим штамом в країні, все ж показав, що наявність двох доз вакцини забезпечує надійний захист від важких захворювань і госпіталізації.
Дані також показали зниження ефективності вакцини Pfizer-BioNTech: вакцина тільки на 16% ефективна проти симптоматичної інфекції для тих людей, які отримали дві дози вакцини ще в січні. Однак для людей, які отримали дві дози до квітня, ефективність проти симптоматичної інфекції становить 79%.
Водночас дослідження, проведене в Англії з квітня по травень, показало, що після двох доз вакцина Pfizer-BioNTech виявилася на 88% ефективніша проти симптоматичного захворювання, викликаного дельта-варіантом.
Однак порівнювати ці результати складно, з огляду на відмінності в характері програм вакцинації в обох країнах (наприклад, Ізраїль дав усьому дорослому населенню вакцину Pfizer, тоді як у Великобританії використовується кілька вакцин), а також відмінності в термінах проведення дослідження, режимах тестування на Covid-19 і вікових групах.
При цьому дані показали, що після двох доз вакцина Pfizer-BioNTech Covid ефективна проти госпіталізації через дельта-варіант на 96%. Також було виявлено, що вакцина Oxford-AstraZeneca на 92% ефективна в запобіганні госпіталізації після двох доз.
Професор Лоуренс Янг, вірусолог з Медичної школи Університету Уоріка в Великобританії, сказав, що випадки Covid-19 у повністю вакцинованих людей є нагадуванням про те, що «ніяка вакцина не є 100% ефективною».
«Завжди буде частина людей, які як і раніше залишатимуться сприйнятливими до інфекцій і хвороб. Є також два інших фактори, які впливають на ефективність вакцини: ослаблення імунітету — ми досі не знаємо, як довго зберігається індукований вакциною імунітет. Це, найімовірніше, буде фактором для тих літніх і більш вразливих людей, які були вакциновані на ранніх етапах програми впровадження вакцини», — зазначив він.
Другий фактор, додав він, пов’язаний з «проривними інфекціями у вакцинованих осіб через більш заразний дельта-варіант», що додає ваги на користь програм ревакцинації.
Ендрю Фрідман, фахівець з інфекційних захворювань в Медичній школі Кардіффа в Великобританії, сказав, що «проривних» випадків слід було очікувати.
«Вакцини дуже гарні для захисту від важкої інфекції, госпіталізації і смерті, але вони менш ефективні для повного захисту від інфекції, і ми знаємо, що багато людей, які пройшли повну вакцинацію, все ще заражаються дельта-інфекцією, в більшості випадків з легкими симптомами», — сказав він.
Експерт з інфекційних захворювань вважає, що у Великобританії, найімовірніше, почнеться реалізація програми ревакцинації.
Стівен Райлі, професор динаміки інфекційних захворювань в Imperial, сказав, що так звані «проривні інфекції» у повністю вакцинованих людей потребують подальшого вивчення, особливо у зв’язку з тим, що деякі частини світу борються з поширенням дельта-варіанту.
«Дельта-варіант, як відомо, дуже заразний, і в результаті ми можемо бачити з наших даних, що проривні інфекції трапляються у повністю вакцинованих людей. Нам необхідно краще зрозуміти, наскільки заразні повністю вакциновані люди, які стають інфікованими, оскільки це допоможе краще прогнозувати ситуацію в найближчі місяці, а наші висновки допомагають скласти повнішу картину цього», — зазначив учений.
Раніше НВ писав, що МОЗ України повідомив, що дослідження 128 тисяч медпрацівників в Індонезії, яких щепили вакциною CoronaVac з січня по березень 2021 року, засвідчили, що ця вакцина має ефективність 98% в запобіганні смерті від COVID-19.
За даними дослідження, CoronaVac ефективний на 96% в запобіганні госпіталізації і на 94% в запобіганні симптоматичної хвороби.
У МОЗ нагадали, що станом на вівторок, 10 серпня, Україна отримала 5 677 756 доз вакцини CoronaVac / Sinovac Biotech.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.