Важливе питання. Коли вакцинуватися від грипу в 2020 році та чому це важливо під час пандемії COVID-19

11 вересня 2020, 14:30
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Щороку в жовтні починається сезон грипу тому, починаючи з вересня, медики рекомендують робити щеплення. НВ розібрався, коли оптимальний час для вакцинації в 2020 році в умовах пандемії коронавірусу.

Новий сезон грипу вже не за горами. І в цьому році ми скоріше за все зіткнемося з ним в розпал другої хвилі пандемії коронавірусу (COVID-19). У всі попередні роки лікарі наполегливо рекомендували робити щеплення від грипу, але в цьому році експерти підкреслюють, що вакцинація стала ще більш необхідною в умовах пандемії. Деякі медики навіть пропонують зробити її обов'язковою цієї осені.

Відео дня

У минулому році грип убив від 24 000 до 62 000 людей в Сполучених Штатах. В Україні за лютий і березень 2020 року на грип захворіло понад 1,4 мільйони. Більшість із них зверталися за допомогою в лікарні. А тому вакцинація проти грипу і, як результат, запобігання захворювання розглядаються як один із факторів пом'якшення другого спалаху коронавірусу в лікарнях. Сфера охорони здоров'я в цьому році кинула майже всі свої сили на боротьбу з COVID-19, тому люди, які зроблять вакцинацію в цьому році, внесуть свій вклад у збереження й без того обмежених ресурсів медицини. Окрім того, потрапляння в лікарню з грипом загрожує можливістю заразитися коронавірусом, перебуваючи серед великої кількості хворих COVID-19.

Щоб запобігти кризі в лікарнях, компанії, що виробляють вакцину, у цьому році випустили її рекордну кількість. За даними Центрів з контролю і профілактики захворювань (CDC), в США виробництво вакцини збільшилося на 11%, у Франції - на 20%. В Україні вакцини поки немає, але до початку епідсезону (ймовірно - жовтень) країна ними буде забезпечена.

Коли краще вакцинуватися?

Назвати точний найкращий час для вакцинації - вкрай складно, адже все залежить від великого набору факторів. Деякі люди вважають за краще не робити щеплення занадто рано, тому що не виключено, що його захист від грипу ослабне з плином часу. Але якщо чекати занадто довго, ви не будете захищені на ранніх етапах поширення вірусу. Саме тому більшість медиків рекомендують просто зробити щеплення, коли у вас вийде, адже тут правило «краще пізно, ніж ніколи» все ж працює.

Оптимально робити щеплення тоді, коли вакцина з'явиться в країні, адже її роблять доступною до передбачуваного початку сезону захворювання. У 2020 році епідеміологи припускають, що грип може з'явитися вже в жовтні, а свого піку досягне в січні. Тому щеплення в другому місяці осені для більшості буде ідеальним часом.

Що потрібно знати про вакцину?

Віруси грипу постійно мутують, тому склад вакцин щорічно змінюється. ВООЗ проводить аналіз циркулюючих вірусів грипу та робить прогноз, на основі якого створюються вакцини.

У цьому році в північній півкулі очікуються 4 штами грипу:

  • штам типу А Guangdong-Maonan (H1N1)
  • штам типу А Hong Kong (H3N2)
  • штам типу В Washington (B / Victoria lineage)
  • штам типу В Phuket (B / Yamagata lineage)

При цьому, єдиним штамом (чиста культура вірусів або мікроорганізмів), з яким ще з минулого року «знайомі» українці - штам типу В Phuket. Тому покладатися на те, що минулорічна вакцина допоможе і в цьому році, не варто не тільки через великий проміжок часу, а й через те, що стара вакцина не захищає від нових штамів.

Важливо також розуміти, що щеплення від грипу ніяк не вплине на стосунки з коронавірусом. Це різні захворювання, які поводяться по-різному. Вакцина від грипу не зможе вберегти вас від COVID-19, але й збільшувати шанси захворювання на нього теж не буде. Коронавірус і грип - різні хвороби, й імунізація від одного не робить вас більш сприйнятливим до іншого.

При цьому є й хороші новини. Медики сподіваються, що заходи щодо запобігання поширення коронавірусу допоможуть знизити й поширення грипу. Наприклад, масковий режим і соціальне дистанціювання можуть уповільнити і зменшити всі інфекційні захворювання в цьому сезоні.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X