Вакцинація проти грипу вагітних та дітей — чому це так важливо?

24 листопада 2021, 15:29
Позиція
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
depositphotos

depositphotos

Вакцина від грипу — це дійсно безпечно. Була проведена величезна кількість досліджень та спостережень з цього приводу. Мільйони жінок у світі отримали ці щеплення, і було показано, що це абсолютно безпечно як для самої мами, так і для плоду.

Алла Волоха

Професорка, докторка медичних наук

— Чим грип може бути небезпечним для вагітних? І чи можна їм робити щеплення від грипу?

 — Грип дійсно може бути дуже небезпечним для вагітних. Це пов’язано з особливостями функціонування їхньої імунної системи, серця та легень. Відомо, що грип дуже складно протікає у вагітних у порівнянні з жінками, які не вагітні. В таких випадках вагітних частіше госпіталізують до стаціонару. Окрім того, що це дуже небезпечно для самої вагітної жінки, це також може бути небезпечним для дитини, яка розвивається, тобто, для плода. Він також може уражатися. З іншого боку, це також може бути небезпечним для новонародженої дитини, якщо мама раптом захворіла безпосередньо перед пологами. Тому вакцинація від грипу для вагітної жінки вважається пріоритетною, і це було визначено багатьма професійними асоціаціями, а також ВООЗ.

— Чи є розуміння, коли треба вакцинуватися під час вагітності? Чи з’являється імунітет у народженої дитини, якщо мама була під час вагітності вакцинована?

 — Вагітна жінка може бути вакцинованою від грипу в будь-який момент під час сезону грипу, оскільки у нас цей сезон триває приблизно півроку. Ми можемо розпочинати робити щеплення в жовтні. Але, якщо, наприклад, жінка завагітніла пізніше, то ми можемо зробити щеплення і в лютому, і в березні. Фактично, ми зустрічаємося з випадками грипу ще в квітні. А сам сезон грипу, власне, може тривати десь до травня.

Тому в будь-який час під час сезону грипу вагітна жінка може бути щеплена проти цього захворювання. І дійсно, в неї виробляються антитіла, вона гарно відповідає на вакцинацію та передає ці антитіла своїй дитини. А новонароджена дитина також буде захищена від грипу впродовж кількох місяців. Дійсно, це надзвичайно актуально, оскільки щеплення дітей від грипу ми можемо проводити, починаючи з шестимісячного віку.

— Вакцина від грипу — це безпечно?

 — Вакцина від грипу — це дійсно безпечно. Була проведена величезна кількість досліджень та спостережень з цього приводу. Мільйони жінок у світі отримали ці щеплення, і було показано, що це абсолютно безпечно як для самої мами, так і для плода. Навпаки, вакцинація запобігає ускладненням, які можуть виникати при грипі у вагітної жінки.

— Яку б ви дали пораду: робити щеплення на самому початку вагітності чи, наприклад, дочекатися останнього триместру? Чи це не має значення?

 — Це має значення. Ми повинні розуміти, у який час сезону грипу жінка вирішує зробити щеплення. Якщо вона вже вагітна, і це початок сезону, то краще все-таки робити щеплення, тому що це захистить саму жінку. З іншого боку, якщо жінка не зробила щеплення ще на початку вагітності, то вона може це зробити в будь-якому триместрі вагітності, і в останні місяці вагітності. Втім, у будь-якому випадку дитина отримає антитіла від мами.

— А як бути із вакцинацією від грипу дітей? Як часто це треба робити: раз на рік, раз на сезон? Тільки-но виникає епідемія грипу?

 — Насправді вакцинацію від грипу ми робимо кожного року, тому що штами хвороби міняються, і вакцинація працює впродовж сезону. Звісно, може залишитися мінімальна імунна пам’ять, і з часом це може мати певне додаткове значення. Отож, якщо ми робимо щеплення регулярно, це важливо.

depositphotos
Фото: depositphotos

Якщо говорити про дітей, то їм можна регулярно робити щеплення, починаючи з шести місяців. Найбільш вразливою групою вважаються діти від 6 місяців до 5 років, тим більше якщо діти відвідують дитячий колектив. Бо саме ця вікова група хворіє найчастіше та найтяжче. Дуже велика кількість госпіталізацій може бути. Якщо говорити про смертність у дітей від грипу, то якраз вона найнебезпечніша для цієї вікової групи.

Ми маємо робити щеплення від грипу дітям щороку. Якщо це відбувається вперше, то ми вводимо дві дози з інтервалом в один місяць. А наступного року ми продовжуємо за схемою, як і в дорослих, — одна доза.

— З народження і до трьох років дитині роблять цілу низку обов’язкових щеплень. Додаткова вакцинація від грипу не буде перевантаженням для дитини? І чи можна кілька різних щеплень робити в один день?

 — Кілька різних щеплень можна робити в один день, і це не буде нашаровуватися. Ніякого погіршення формування імунітету не буде, якщо це буде зроблено в комплексі з іншими вакцинами, або з деяким інтервалом у часі. Тут можуть бути різні варіанти, і це не викличе ніякого надмірного навантаження на імунну систему.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X