Порятунок? У США заявляють про успішні випробування вакцини від коронавірусу

18 травня 2020, 20:07
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Американська фармацевтична компанія заявила про успішні клінічні випробування вакцини від COVID-19. На першій фазі випробувань негативні побічні ефекти були мінімальними.

У світі вже більш ніж 4,8 млн заражених коронавірусом SARS-CoV-2, а кількість померлих перевищила 300 тис. Пошуки вакцини від коронавірусу стають пріоритетом для лідерських фармацевтичних компаній.

Можливо, вони вже близькі до успіху.

Пробна вакцина від COVID-19, розроблена фармацевтичною компанією Moderna, зі штаб-квартирою в Кембриджі, штат Массачусетс, викликає у пацієнтів таку саму імунну реакцію, як і у тих людей, які заразилися SARS-CoV-2, а потім одужали.

Відео дня

Така інформація міститься в заяві Moderna, яку активно цитує американська преса.

Як пройшли випробування вакцини?

У першій фазі клінічних випробувань 45 пацієнтів отримали нову вакцину. І в їхньому організмі розвинулися антитіла до SARS-CoV-2 у кількостях, порівнянних з тими, що спостерігаються у людей, які видужали після COVID-19.

Пацієнти отримували різні дози препарату. Позитивний ефект спостерігався у всіх пацієнтів.

Прийом двох доз по 25 мкг приводив до рівня антитіл до SARS-CoV-2, відповідному рівню у тих, хто перехворів на COVID-19. А дві дози по 100 мкг приводили до суттєвого перевищення цього рівня.

У тих, хто отримував вакцину у великих дозах, спостерігалися побічні ефекти. Один пацієнт, який прийняв 250 мкг препарату, відчув сильну алергічну реакцію.

Однак, у жодного з пацієнтів не було реакцій, які загрожували життю.

За дослідженнями спостерігали представники Національного інституту інфекційних захворювань США.

Попри дуже маленьку фокусну групу, результати випробувань виглядають вельми перспективно.

Святкувати перемогу поки що рано, зазначає Тел Закс, головний медичний керівник Moderna, але, за його словами, препарат під назвою mRNA-1273 викликає імунну реакцію того ж масштабу, що і реальне зараження коронавірусом.

На наступній фазі випробувань буде використано доза 50 мкг, оскільки у медиків є побоювання в тому, що дози 25 мкг досить.

Складність у тому, зазначає медичний оглядач Хелен Брансвел, щоб досягти балансу — вакцина має бути досить ефективною для літніх людей, чия імунна система вже ослаблена, і водночас, бажано, щоб необхідна доза препарату для вакцинації була мінімальною. Оскільки запаси препарату спершу будуть невеликими.

«Імовірно, 25 мкг має бути досить, але нам хотілося б знати це точно», — констатує Закс.

У будь-якому разі, за його словами, робоче дозування перебуває в діапазоні від 25 до 100 мкг.

Друга фаза клінічних випробувань також покаже, чи проявляється у людей ще один позитивний ефект mRNA-1273, який був відзначений на попередніх випробуваннях з лабораторними мишами. У гризунів mRNA-1273 перешкоджав розмноженню вірусу в легеневих тканинах.

Що думають незалежні експерти?

Результати Moderna виглядають перспективно, кажуть деякі вчені, які не брали участі в дослідженні.

«Ефективність тестованого антитіла і відсутність побічних ефектів дозволяють говорити про можливість другої фази випробувань», — вважає Робін Робінсон, колишній директор Національного агентства біомедичних досліджень США.

Більшість вакцин, які зараз проходять випробування в різних лабораторіях світу, складаються з неактивних фрагментів вірусу або білків, які створені на основі вірусу за допомогою генної інженерії, зазначає оглядач Bloomberg Роберт Лангрет. Коли така вакцина потрапляє в організм, вона викликає довгострокову імунну реакцію, схожу з тією, яку має викликати зараження справжнім вірусом.

Але mRNA-1273 діє інакше, констатує Лангрет. Така вакцина потрапляє на власні клітини організму, які можуть виробляти вірусні білки. Коли така вакцина потрапляє в організм, її РНК потрапляє в людські клітини і перетворює їх на білки, схожі на білки вірусу. І якщо вакцина спрацьовує, то викликає імунну реакцію організму як у випадку з справжнім зараженням.

Правда, поки немає інформації про те, яке значення для роботи вакцини матимуть мутації коронавірусу, про які медики багато говорять останнім часом.

Що далі?

Раніше вже не раз з'являлися новини про випробування вакцини від SARS-CoV-2, проте досі більшість цих повідомлень містили серйозні застереження.

Тим часом, адміністрація з санітарного нагляду і медикаментів США вже дала Moderna дозвіл на другу фазу клінічних випробувань mRNA-1273.

Президент Moderna Стефан Бансел вже заглядає в більш віддалене майбутнє.

Він упевнений, що масштабна третя фаза випробувань з великою кількістю людей стартує вже в липні. За його словами, Moderna вже готує виробничі потужності для масового виробництва вакцини.

«Ми розширюємо свою виробничу базу, щоб випускати максимальні обсяги препарату і захистити від SARS-CoV-2 якомога більше людей», — каже Бансел.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X