Несподівано. Тютюновий дим робить бактерії небезпечнішими

2 серпня 2019, 12:19
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нове дослідження Університету Бата показало, що сигаретний дим може зробити бактеріальні штами золотистого стафілокока більш стійкими до антибіотиків.

Крім того, в результаті впливу сигаретного диму деякі штами Staphylococcus aureus починають краще розмножуватися, хоча ефект не універсальний для всіх протестованих штамів, йдеться в статті MedicalXpress.

Відео дня

Дослідники вважають, що стрес, спричинений сигаретним димом, призводить до того, що бактерії S. aureus видають щось на кшталт реакції SOS, яка збільшує швидкість мутації в мікробній ДНК, в результаті чого такі бактерії краще протистоять антибіотикам.

Попередні дослідження пов’язували підвищену сприйнятливість курців до інфекцій з руйнівним впливом диму на нашу імунну систему, але це дослідження показує, що воно також може змінювати ДНК і характеристики патогенних мікробів.

У серії лабораторних експериментів дослідники з Бата спільно з колегами з Імперського коледжу Лондона, Оксфордського університету та інших вузів виявили шість еталонних штамів вірусу. Найважливіший з них — стійкий до метициліну S. aureus (MRSA). Його штами викликають захворювання від шкірних інфекцій до пневмонії та ендокардиту. Хоча не всі колонії реагували на сигаретний дим однаково, деякі з них продемонстрували підвищену стійкість до антибіотика ріфампіцину, тобто стали супербактеріями.

Провідний автор роботи доктор Майсам Лаабі з факультету біології та біохімії Університету Бата сказав: «Ми очікували, що будуть деякі ефекти, але ми не очікували, що дим вплине на стійкість до ліків такою мірою. Ми розуміємо, що вплив в лабораторії відрізняється від того, щоб вдихати дим протягом тривалого часу, але є розумним висунути гіпотезу, що стресові умови, викликані курінням, викликають реакції в мікробних клітинах, що призводять до адаптації до суворих умов, із загальним ефектом збільшення потенціалу для інфекції».

«Куріння є основною причиною смертності, якій можна запобігти, у всьому світі, і в сигаретному димі міститься більш ніж 4800 сполук. Ми хотіли вивчити S. aureus, тому що він дуже поширений у людей і може спричинити цілу низку захворювань, тому ми хотіли подивитися, що сталося, коли ми піддали його впливу диму. Виявилося, що такі колонії мають високу інвазивність і стійкість. Їх важко вигнати, і вони пов’язані з хронічними інфекціями. Ми сподіваємося, що наша робота послужить ще однією причиною для того, щоб не палити чи кинути палити», — наголосив доктор Майсам Лаабі.

Наразі вчені зацікавлені у вивченні того, як забруднення повітря від вихлопних газів автомобілів і від інших джерел може впливати на звичні нам бактерії, оскільки багато з забруднюючих речовин такі ж, як і в сигаретному димі.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X