Миші підказали. У США виявили причину тяжкої форми COVID-19 у деяких людей

20 грудня 2021, 12:26
На мишах перевірили відмінності в перебігу COVID-19 (Фото:Unsplash)

На мишах перевірили відмінності в перебігу COVID-19 (Фото:Unsplash)

Дослідники з лабораторії Річарда Флавелла з Єльського університету з’ясували, чому від 80% до 90% людей, інфікованих COVID-19, відчувають лише легкі симптоми.

Вчені досліджували особливості імунітету за допомогою модифікованих мишей, яких вони створили з імунною системою, схожою на людську.

Ці «гуманізовані миші» показали, що причини тяжкої форми COVID-19 можуть полягати в нашій власній противірусній запальній реакції на вірус, повідомляють дослідники.

Відео дня

Різні реакції імунної системи на вірус, що спостерігаються у стандартних лабораторних тварин та людей, не дозволяють вченим точно визначити переломний момент між легкими та тяжкими випадками COVID-19. Але миші Флавелла, у яких була створена імунна система, подібна до людської, дали можливість відповісти на це питання.

«Якщо ви заразите стандартну лабораторну мишу SARS-CoV-2, вони заразяться, але не захворіють серйозно», — сказав Флавелл, професор імунобіології Єльського університету та старший автор статті. «Але наші гуманізовані миші хворіють і просто не одужують. Вся їхня імунна система горить».

Дослідницька група, очолювана Єсеном Сефіком, науковим співробітником Медичного інституту Говарда Х’юза (HHMI) у Фонді досліджень раку Деймона Руньона, ввела вірус SARS-CoV-2, взятий у серйозних хворих людей, в носові ходи цих мишей, а потім простежили за перебігом хвороби.

Вони виявили, що у інфікованих мишей спостерігалися ті ж симптоми, що й у тяжкохворих людей, такі як ушкодження легень, втрата ваги та посилена стійка запальна імунна відповідь, яка ушкоджує тканини. Потім вони обробили мишей моноклональними антитілами. Автори виявили, що ці антитіла, спеціально націлені на вірус, були ефективні, якщо вводилися до або дуже рано після зараження, але мало допомагали пригнічувати симптоми, якщо вводилися на пізніших стадіях інфекції.

Читайте також: Це прорив? / Люди, які хворіють на COVID-19 після щеплення, отримують «суперімунітет»

«На ранньому етапі хвороби сильна імунна відповідь має вирішальне значення для виживання», — сказав Сефік. «Пізніше хвороба може закінчитися смертю».

За словами вчених, подібні моделі мишей можуть також дати важливі підказки про причини та потенційні методи лікування так званого «тривалого» та важкого COVID-19.

Таким чином, дослідження показало, що два добре відомих методи лікування — використання моноклональних антитіл і стероїд дексаметазон — можуть допомогти в лікуванні інфекцій COVID-19. Але у разі антитіл лікування ефективне лише в тому випадку, якщо воно проводиться на ранній стадії захворювання. І навпаки: стероїди ефективні лише в тому випадку, якщо їх вводять на більш пізніх стадіях захворювання. На ранніх стадіях інфекції дексаметазон був фатальним для мишей.

Раніше НВ писав, що випробування вакцини Pfizer серед дітей віком від двох до п’яти років показали, що дві дози не забезпечують очікуваного захисту.

«Порівняно з групою від 16 до 25 років, в якій була зафіксована висока ефективність, не менша ефективність була для групи віком від шести до 24 місяців, але не для групи від двох до п’яти років під час цього аналізу», — йдеться в заяві.

Відзначено, що для дітей віком від 12 років використовують дозу 30 мікрограмів, для дітей від 5 до 11 років — 10 мікрограмів. Доза для дітей віком до п’яти років становить три мікрограми.

Тепер компанія Pfizer хоче додати до випробувань третю дозу вакцини для дітей віком від шести місяців до п’яти років.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X