Третя людина у світі вилікувалась від ВІЛ за допомогою стовбурових клітин. Що відомо про нове лікування?

23 лютого, 21:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Офіційно жінку поки вважають в тривалій ремісії, ніж повністю вилікуваною (Фото:Stephen Andrews/Unsplash)

Офіційно жінку поки вважають в тривалій ремісії, ніж повністю вилікуваною (Фото:Stephen Andrews/Unsplash)

Зовсім недавно світ дізнався, що жінка повністю позбулася ВІЛ після того, як їй зробили трансплантацію стовбурових клітин крові і переливання пуповинної крові.

Цікавий і той факт, що пацієнтку зі США лікували зовсім не від ВІЛ, трансплантацію стовбурових клітин використовують у багатьох областях пов'язаних з онкологією, у тому числі після високодозної хіміотерапії, яка руйнує клітини крові.

Відео дня

Здавалося б, панацею від ВІЛ знайдено, але експерти в галузі охорони здоров'я попереджають, що ми все ще далекі від створення ліків, які підійдуть для більшості людей з ВІЛ. Що означають ці результати і як стволові клітини застосовуються у боротьбі з цим захворюванням?

Це прогрес у боротьбі з ВІЛ?

Щоб мінімізувати шкоду для організму після високодозної хіміотерапії гострого мієлоїдного лейкозу, медики провели жінці трансплантування стовбурових клітин здорового дорослого родича та переливання пуповинної крові новонародженого.

Для цієї трансплантації лікарі використовували стовбурові клітини пуповинної крові, які містять мутацію CCR5-delta32/32, саме вона допомагає протистояти зараженню ВІЛ.

Раніше дослідження показали, що люди, у яких є мутації в копіях гена CCR5, мають високу стійкість до ВІЛ-інфекції. Але вчені попереджають, що трансплантація стовбурових клітин з метою вилікувати ВІЛ це дуже небезпечна процедура, оскільки було безліч прикладів, коли лікування одного стану ненавмисно викликає серйозні несподівані проблеми в іншому місці.

Тому цей метод не можна використовувати як універсальне лікування мільйонів ВІЛ-інфікованих, оскільки наслідки можуть бути непередбачуваними.

Крім того, офіційно жінку поки вважають в тривалій ремісії, ніж повністю вилікуваною.

Медики також зазначають, що це лікування пов'язане зі значними ризиками, і лікарі можуть розглядати його тільки для ВІЛ-позитивних людей із раком, яким необхідна трансплантація стовбурових клітин крові.

Однак ця подія є дійсно значущою для прогресу у пошуку ліків, якщо ремісія жінки збережеться, вона стане третьою людиною у світі, яка перемогла ВІЛ.

Попередні двоє пацієнтів, які вважаються вилікуваними від ВІЛ, також мали рак. Щоб врятувати їм життя, вчені провели трансплантацію стовбурових клітин. Як і зараз, лікування від ВІЛ тоді не було головною метою, оскільки це був останній шанс, аби врятувати людей.

Пацієнтка стала не тільки першою жінкою у світі з ВІЛ-інфекцією, що досягла ремісії, але й першою, яку вилікували в результаті транспланування клітин пуповинної крові, які мають мутацію, що захищає від ВІЛ, відомої як CCR5-delta32/32, у поєднанні зі стовбуровими клітинами спорідненого донора.

Що відомо про інших пацієнтів?

Як ми вже згадували випадок тривалої ремісії ВІЛ не перший, дві інші люди, які вилікувалися від ВІЛ, отримали трансплантацію кісткового мозку від донорів з генетичною мутацією, що блокує ВІЛ-інфекцію. Ці трансплантати містили стовбурові клітини дорослих людей, які розвиваються у всі типи клітин крові, включаючи лейкоцити, а вони, як відомо, відіграють головну роль імунної системи. Саме на них націлений вірус ВІЛ насамперед. І жоден із пацієнтів не отримав трансплантації клітин пуповинної крові.

Ця генетична мутація зустрічається рідко і на сьогодні була ідентифікована лише у 20 тисяч донорів кісткового мозку, пише The New York Times.

Сама процедура трансплантації кісткового мозку є дуже ризикованою. Її наслідки дуже важкі для організму як під час проведення самої процедури, так і протягом деякого часу після неї.

Пацієнти після трансплантації відчули атаку імунних клітин із кісткового мозку на клітини організму, проте після цієї початкової реакції обидва чоловіки вилікувалися від ВІЛ.

Загалом пуповинну кров набагато легше підібрати для реципієнта, ніж кістковий мозок. Тому деякі вчені вважають, що ця процедура значно збільшує ймовірність знаходження підходящих донорів для пацієнтів з ВІЛ, ніж трансплантація кісткового мозку.

Всі ці методи лікування доступні лише для інфікованих пацієнтів із онкологічними захворюваннями. Якби вченим вдалося знайти ліки від ВІЛ, які прирівняли б цю невиліковну хворобу до застуди, це було б справді проривом, але поки що дослідження в цій галузі продовжуються.

Хоча не варто забувати, що інфіковані люди можуть абсолютно спокійно і щасливо жити завдяки терапії, яка захищає імунну систему від пошкоджень, вона також повністю пригнічує вірус, щоб мінімізувати ризик передачі партнерам.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X