Точність 99%. Штучний інтелект зміг визначити гострий лейкоз за аналізом крові

23 грудня 2019, 17:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Лікарі створили новий метод діагностики раку, який заснований на аналізі активності генів в клітинах крові за допомогою штучного інтелекту.

Його ефективність підтвердили дослідники з Німецького центру нейродегенеративних захворювань (DZNE) і Університету Бонна в свою нову роботу.

Їх підхід заснований на аналізі генної активності клітин, виявлених в крові. Використовуваний на практиці цей підхід може підтримувати традиційну діагностику і, можливо, прискорити початок терапії.

Відео дня

«Ми прагнули досліджувати потенціал ШІ на основі конкретного прикладу. Оскільки для цього потрібні великі обсяги даних, ми оцінили дані про генну активність клітин крові. Численні дослідження були проведені по цій темі, і результати доступні через бази даних. Таким чином, існує величезний пул даних. Ми зібрали практично всі, що в даний час є», — пояснює професор Йоахім Шульце, керівник дослідницької групи в DZNE і керівник відділу геноміки і імунорегуляції в Інституті LIMES Університету Бонна.

Шульце і його колеги зосередилися на «транскриптомі», який є свого роду відбитком активності гена. У кожній клітині, в залежності від її стану, фактично «включаються» тільки певні гени, що відбивається в їх профілях активності генів. Саме такі дані - отримані з клітин у зразках крові і охоплюють багато тисяч генів — були проаналізовані в поточному дослідженні.

«Транскрипт містить важливу інформацію про стан клітин. Однак класична діагностика заснована на різних даних. Тому ми хотіли з’ясувати, чого може досягти аналіз транскриптома за допомогою штучного інтелекту, тобто алгоритмів, які навчаються», — сказав Шульце.

Щоб розробити прообраз тесту для діагностики гострого мієлоїдного лейкозу (ГМЛ), вчені проаналізували понад 12 тисяч образів крові дорослих і дітей з 105 різних досліджень. Визначити специфічні патерни активності генів вдалося завдяки аналізу великої кількості зразків крові від здорових людей і пацієнтів з ГМЛ.

Класична діагностика ГМЛ включає безліч етапів і для остаточної постановки діагнозу необхідна пункції кісткового мозку. Новий аналіз крові може стати альтернативою цієї інвазивної процедури, однак автори поки обережно називають метод тільки допоміжним.

«В принципі, крові, взятої сімейним лікарем і відправленої в лабораторію для аналізу, може бути достатньо. Я припускаю, що вартість буде менше 50 євро. Однак ми ще не розробили працездатний тест. Ми тільки показали, що підхід працює в принципі», — визнав Шульце.

Раніше НВ повідомляло, що технологія штучного інтелекту, розроблена Центром RIKEN в Японії, успішно виявила особливості на зображеннях патології у хворих на рак людей без анотації.

Крім того, штучний інтелект виявив особливості, пов’язані з прогнозом раку, які раніше не відзначалися патологами, що призвело до більш високої точності прогнозу рецидиву раку передміхурової залози в порівнянні з діагнозом лікарів.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X