Плюньте на нього. Вчені запропонували експрес-тест на коронавірус для смартфона

12 червня 2020, 17:06
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У Канаді створили пристрій, який підключається до смартфона і дозволяє протягом 5 хвилин дізнатися, чи заражена людина коронавірусом.

Фармацевти з Університету Монреаля, які працюють над методикою скринінгу COVID-19 за допомогою смартфона, кажуть, що для тесту досить одного зразка слини.

«Ця людина просто помістить зразок слини на пристрій, підключений до телефону, і отримає результат через кілька хвилин», — сказав Ксав'є Банкі, професор медичного факультету Університету Монреаля.

Відео дня

Пристрій, який довів свою ефективність в лабораторних умовах, але ще не був випробуваний в природних умовах, скоротить звичайний час очікування результатів тестів COVID-19, а також може звільнити ресурси громадської охорони здоров’я за рахунок раннього виявлення безсимптомних носіїв.

«Візьміть, наприклад, співробітника лікарні, який повинен йти на роботу. Якщо він або вона отримає позитивний результат, вони можуть залишитися вдома і уникнути ненавмисного поширення вірусу в середовищі високого ризику», — сказав Банкі.

Працюючи з компанією Plasmetrix з Монреаля, команда професора Банкі розробила прототип пристрою. Він маленький — близько п’яти квадратних сантиметрів, не більше, ніж пристрій для читання карт пам’яті, який підключається до телефону.

Технічно, це мініатюрний спектрометр, який використовує техніку візуалізації, щоб виявити наявність вірусного навантаження в слині. У зразку від зараженої людини окуляр камери пристрою може бачити від 100 000 до одного мільйона частинок.

Зараз більшість скринінгових тестів на COVID-19 засновані на зразках, відправлених в мікробіологічну лабораторію, де вірус виявляється за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Цей метод виявляє сегменти ДНК вірусу після його розмноження.

«Ми йдемо іншим шляхом, який полягає в безпосередньому розпізнаванні присутності вірусу в організмі без будь-яких хімічних маніпуляцій або методів вилучення», — сказав Банкі, який розробив метод разом з аспірантами Джорданом Робертом і П'єром Люком Латрейлем.

Процес починається так само, як в медичній клініці: ватний тампон вводиться в глотку і ніс суб'єкта для збору слини, що містить вірус і антитіло. Потім зразок поміщають в тест-пробірку.

Але після цього, замість того, щоб відправляти пробірку в лабораторію, користувач просто вносить краплю суміші в пристрій, підключений до телефону. І через п’ять хвилин вони отримують свій результат: позитивний або негативний.

Технологія використовує крихітні золоті палички, які змінюють колір залежно від навколишнього середовища. «У слині наностержні набувають колір, який спектроскопічний пристрій може точно сфотографувати», — пояснив Банки.

Після того, як користувач отримує результат, спеціалізований персонал може провести подальший аналіз для визначення рівня зараження.

Додамо, нещодавно в швейцарській лабораторії створили новий матеріал для антибактеріальних масок, які дозволять бачити обличчя людини, і в них буде легко дихати. На розробку цього матеріалу пішло два роки.

Дослідники з Федеральної лабораторії матеріалознавства і технологій Швейцарії розробили новий матеріал для своїх масок HelloMasks, які зроблені з органічної біомаси.

Творці нового матеріалу говорять, що їх маски не тільки прозорі, але і в них можна легко дихати. За словами керівників розробки, HelloMasks також ефективно фільтрують повітря, якщо їх регулярно міняти.

Цього вдалося досягти завдяки технології створення ультратонких ниток з полімерних волокон: електричний заряд дозволяє зшивати пасма цих волокон на відстані всього в 100 нанометрів один від одного, що аналогічно пропускної здатності звичайних масок. Такий матеріал повинен забезпечити захист від бактерій і вірусів, дозволяючи при цьому комфортно дихати.


Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X