Лабораторія в кишені. Що таке домашній тест на COVID-19 і як він працює - фото
НВ Преміум

Лабораторія в кишені. Що таке домашній тест на COVID-19 і як він працює

23 квітня 2020, 20:00

Розбираємося в тому, як влаштовані домашні тести на коронавірус і де їх вже застосовують

Влада США схвалила перший домашній набір тестування на COVID-19, який коштує $119. Передусім тести поширять серед співробітників сфери охорони здоров'я та невідкладної медичної допомоги.

Відео дня

К лючовим методом боротьби з COVID-19 є масове тестування людей на наявність нового штаму коронавірусу SARS-CoV-2 в їхньому організмі.

Тільки завдяки цьому медики зможуть дізнатися реальний відсоток смертності від коронавірусу і зупинити його поширення.

Позитивним прикладом масового впровадження тестів стала Німеччина: завдяки тому, що тестові системи там розробили ще в січні 2020-го, медикам вдалося швидко розгорнути центри тестування по всій країні.

В іншому світі ситуація з тестуванням йде не так добре. Крім того, що в багатьох країнах таких тестів банально не вистачає, проблеми створює і сама процедура тестування: навіть експрес-тести дозволяють перевірити пацієнтів на коронавірус тільки в медичних установах і за допомогою фахівців.

Днями влада США схвалила перший домашній набір тестування на COVID-19, який має посилити боротьбу з епідемією. Правда, і в цьому відкритті є багато підводних каменів.

Як працює домашній тест на коронавірус, де його можна взяти і які ще тести бувають — розбираймося разом.

pixel.labcorp.com

Фото: pixel.labcorp.com

Американський прорив


21 квітня 2020-го в Управлінні з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) схвалили використання домашнього тесту на COVID-19.

Розробником тестового набору стала компанія LabCorp, яка виробляє системи медичного діагностування.

Вартість такого тесту становить $119, і його можна замовити на сайті LabCorp. Але на цьому етапі тест доступний тільки для «співробітників сфери охорони здоров'я та невідкладної медичної допомоги, відповідно до рекомендацій CDC» (Центри з контролю і профілактики захворювань США).

У LabCorp пишуть, що у них є обмежена кількість тестових наборів, і вони зроблять їх доступними для масового використання «якомога раніше».

Пройти такий тест досить просто: медпрацівники, яким нададуть набори, зможуть самостійно взяти мазок з носа за допомогою ватного тампона. Однак, після цього мазок все одно потрібно буде відправити в лабораторію для тестування.

За великим рахунком, такий «домашній» тест також є лабораторним, але його розробники кажуть, що це дозволить скоротити витрати на засоби індивідуального захисту під час тестування на COVID-19 у клініках.

Згідно з результатами дослідження американської медичної компанії UnitedHealth Group та Фонду Білла & Мелінди Гейтс, ефективність самостійного тестування на коронавірус за допомогою тампонів для носа настільки ж висока, як і у аналогічного тесту в лабораторних умовах.

Крім того, що домашній тестовий набір від LabCorp знижує ймовірність передачі COVID-19 медичним працівникам, у перспективі їх зможуть використовувати люди, у яких немає можливості відвідати клініки для тестування.

Показово, що новий тест не пройшов нормального процесу затвердження, і в FDA його схвалили відповідно до свїх правил роботи в екстрених випадках. Раніше в Управлінні з санітарного нагляду США заявляли, що домашні тести все одно потрібно проходити під наглядом медпрацівників.

«Через Федеральне агентство з управління в надзвичайних ситуаціях (FEMA) ми будемо працювати з губернаторами по всій країні, щоб упевнитися і поширити ці тести, а також мазки або будь-які інші допоміжні матеріали, і доставити їх у найбільшу кількість лабораторій», — сказав віце-президент США Майк Пенс на брифінгу в Білому домі .

Також повідомляється, що кілька біотехнологічних стартапів створили і спробували ввести на ринок свої домашні тести на коронавірус, але в FDA поки не схвалили використання жодного з них.

Винятком став описаний вище тестовий набір компанії LabСorp, який реалізується під торговою маркою Pixel. «Ми працювали з LabCorp, щоб гарантувати, що дані, отримані під час взяття мазка у пацієнтів удома, так само безпечні і точні, як і під час взяття проб у кабінеті лікаря, клініці чи іншому місці тестування», — заявив спікер FDA Стівен М. Хан.

Деякі експерти кажуть, що домашні тестові набори можуть бути менш точними, ніж класичні лабораторні тести. Проте медики підтверджують ефективність домашнього тесту LabCorp у сенсі зниження попиту на антибактеріальні маски й інше захисне обладнання, а також обмеження контактів медиків і пацієнтів один з одним.

«Це не змінить правил гри, але це потенційно ще одна частина великого і досить складного пазла, який ми збираємо, щоб протестувати достатню кількість людей і зупинити COVID-19. Процедура тестування в домашніх умовах також допоможе пацієнтам, у яких є труднощі з транспортуванням», — заявив заступник директора Єльської медичної школи доктор Шелдон Кемпбелл.

Olivier Fitoussi/Flash90

Фото: Olivier Fitoussi/Flash90

Які тести на коронавірус бувають і чим вони відрізняються?


Як раніше писав НВ, тестові системи для визначення COVID-19 бувають двох видів, — лабораторні та експрес-тести. Перший вид тестів проводять тільки в лабораторіях, коли у людей беруть мазок з носа і шукають у ньому частинки вірусу.

Експрес-тест можна пройти в будь-якій лікарні, де він є: аналіз показує рівень антитіл (імуноглобулінів) у крові пацієнта. Ефективність лабораторного тесту набагато вища, оскільки показник антитіл — це непряма ознака вірусу COVID-19, і він може проявлятися тільки через тиждень після зараження.

Водночас процес проходження експрес-тесту простіший: досить додати в пробірку невелику кількість зразків крові пацієнта, а потім перевірити індикатор антитіл.

Доцент біомедичних технологій з Університету Редінга Александр Едвардс говорить, що Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендує використовувати лабораторні тести, оскільки тести на антитіла ще не були ретельно протестовані (як би це не звучало).

За його словами, на початку спалаху коронавірусу більшість країн покладалися саме на лабораторні тести, але зараз у світі є більше тестів на антитіла, хоча їх все одно повинні проводити фахівці.

Щоб створити безпечні та ефективні домашні тести, в яких буде використовуватися слина пацієнта, вченим потрібно провести додаткові дослідження і краще вивчити новий вірус.

«Лабораторні тести займають час: навіть якщо сам тест проходить швидко, вам потрібен час для збору, транспортування та обробки зразків перш ніж результат стане відомий. Швидкі портативні машини для лабораторних тестів — це передова технологія діагностики, яку тільки починають використовувати у випадку з COVID-19. Але навіть найшвидші машини проводять тест приблизно дві години», — пояснює Едвардс.

Кілька тижнів тому представники американського FDA схвалили лабораторний тест на коронавірус, розроблений компанією Abbott Laboratories.

Творці тестової системи заявили, що їхній прилад можна використовувати в будь-яких медичних установах, і незабаром десятки тисяч таких тестів постачатимуть щодня в лікарні США.

Що стосується України, — перший лабораторний тест у нашій країні зареєструвала київська генетична лабораторія DIAGEN ще в середині лютого 2020-го. Ці тести допомогли встановити перші випадки зараження у Львівській і Закарпатській областях, а також один з перших випадків у Києві.

Але, як пояснив науковий співробітник Лабораторії епігенетики НАМНУ Олександр Коляда, через політичні причини ці тести не стали дуже поширені в Україні. Навіть з урахуванням того, що першу партію тестових систем представники DIAGEN передали в МОЗ безкоштовно.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X