Удар в спину. Звичайний дезінфікуючий засіб може призвести до появи супербактерій

16 листопада 2021, 13:01
Названо несподівану небезпеку використання дезінфікуючих засобів (Фото:ikingnod.com)

Названо несподівану небезпеку використання дезінфікуючих засобів (Фото:ikingnod.com)

Дослідження в Австралії показало, що популярний дезінфікуючий засіб може блокувати дію антибіотиків та сприяти лікарській стійкості.

Група під керівництвом доктора Франческі Шорт та професора Яна Полсена з Університету Маккуорі перевірила дію дезінфікуючого засобу хлорид бензалконію (BAC), який продається, зокрема, під назвою Zefiran або Zefiran forte.

Відео дня

Стійкість до протимікробних препаратів — це величезна, постійно зростаюча проблема для глобальної охорони здоров’я, і одним із найсерйозніших порушників є група стійких бактерій, відомих як патогени ESKAPE.

Ці поширені бактерії - Enterococcus faecium, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa і Enterobacter — досить нешкідливі в природному середовищі проживання в кишечнику, ґрунті або воді. Однак, якщо пацієнт, який перебуває в критичному стані або з ослабленим імунітетом, контактує з ним, це може призвести до небезпечного для життя захворювання, включаючи пневмонію, сепсис і ранові інфекції.

Однією з останніх ліній захисту від збудників ESKAPE є аміноглікозидні антибіотики, але тепер вони також під загрозою.

«BAC — це біоцидний дезінфікуючий засіб, який цінується за те, що він нетоксичний, і тому він широко використовується в охороні здоров’я, безпеці харчових продуктів та сільському господарстві, а також у звичайних побутових продуктах, таких як антибактеріальні серветки, дезінфікуючі засоби для ран, очні. краплі та вушні краплі», — сказала Шорт.

«Наше дослідження показало, що BAC може не тільки перешкоджати дії аміноглікозидних антибіотиків, але й сприяти розвитку резистентних бактерій, що вкрай непокоїть, враховуючи, наскільки широко використовується BAC», — додали автори роботи.

Команда виявила, що навіть при введенні в низьких дозах BAC може блокувати виконання аміноглікозидами своєї роботи, оскільки запобігає проникненню антибіотиків у бактеріальну клітину.

«Це також різко збільшує частоту появи нових потенційно стійких мутацій», — наголосили автори роботи.

Результати також припускають, що ефективність аміноглікозидів може бути знижена при одночасному прийомі низьких рівнів BAC, наприклад, якщо хтось використовував антибактеріальні краплі для очей.

Раніше НВ писав, що фармацевти зі США повідомили про новий антибіотик, який зв’язується з рибосомами бактеріальних клітин та запобігає розвитку хвороб мишей від стійких до ліків патогенів.

Вчені з Університету Іллінойсу в Чикаго (UIC) зазначають, що їм вдалося показати потенціал препарату, який назвали ібоксаміцином.

Препарат — синтетичний оксепанопролінамід, який є новим класом антибактеріальних препаратів — був розроблений та випробуваний на тваринах співавторами дослідження з Чикаго та Гарвардського університету.

Він не тільки може допомогти людям, які страждають від стійких до антибіотиків бактерій, але також показує, як ліки можуть долати поширений механізм стійкості до цього класу антибактеріальних засобів. У новій статті повідомляється, що ібоксаміцин дуже ефективний у боротьбі з грамнегативними та грампозитивними лікарсько-стійкими бактеріями у мишей.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X