alt
6 карток

У Монголії та Китаї зафіксували спалах чуми. Чи варто боятися нової пандемії? Картки НВ

8 липня 2020, 07:40

1

Про чуму чули всі, але про всяк випадок нагадайте, — що це таке?

Чума — вкрай заразне інфекційне захворювання, яке, на відміну від сумнозвісного коронавірусу SARS-CoV-2, має бактеріальну природу і відоме людству з давніх часів. Як правило, коли говорять про чуму, мається на увазі одна з двох її основних клінічних форм — легенева або бубонна (найбільш поширена).

Збудником чуми є бактерія Yersinia pestis, відома як чумна паличка. Це зоонозна бактерія, як правило, присутня в організмі дрібних ссавців (щурів, мишей, білок, лугових собачок) і бліх, що живуть на них.

Чума є дуже небезпечним захворюванням, оскільки зараження може відбуватися відразу трьома шляхами: разом з укусом інфікованої блохи, при незахищеному контакті із зараженими біологічними рідинами або матеріалами; а також повітряно-крапельним шляхом при вдиханні частинок або крапель, що видихаються людиною, що хворіє на легеневу форму чуми.

Крім цього, чума вкрай летальна: як повідомляє Всесвітня організація охорони здоров'я, без своєчасного лікування ця хвороба може мати коефіцієнт летальності від 30% до 100%. А без раннього початку лікування легенева форма захворювання завжди призводить до смерті.

2

Добре, а які у чуми симптоми?

Важка пневмонія; сильне збільшення лімфатичних вузлів (роздулі лімфовузли, звані "бубонами", і дали назву бубонної чуми), що супроводжується різким підвищенням температури до 39,5-41 °C; сепсис.

Інкубаційний період у людини, що заразилася чумою, становить від 1 до 7 днів (за даними медичного довідника MSD — від 2 до 5 днів, але варіюється від декількох годин до 12 днів при бубонній формі). За цей період у хворого зазвичай розвивається гострий гарячковий стан.

Чума також супроводжується ознобом, головним болем, маренням, помутнінням свідомості, загальною слабкістю, ломотою в тілі, нудотою і блюванням.

Бубонна чума на початкових стадіях рідко передається від людини до людини, але в запущеній формі може перерости в легеневу форму, яка є дуже заразною.

3

Ця хвороба лікується?

Так, і досить успішно. Головна умова — вчасно виявити наявність інфекції в організмі і відразу ж почати лікування.

Залежно від шляху проникнення інфекції розрізняються дві основні форми чумної інфекції: бубонна і легенева. Всі форми чуми піддаються лікуванню, якщо виявляються досить рано.

Як відзначають експерти ВООЗ, значна частка пацієнтів, у яких захворювання діагностують протягом 24 годин після появи симптомів і починають проводити терапію, виліковується від чуми.

Бактерія Yersinia pestis, яка є збудником чуми, під мікроскопом

На зображенні: Бактерія Yersinia pestis, що є збудником чуми, під мікроскопом.

Виявляють хворобу за допомогою лабораторного тестування методами фарбування, посіву, серологічного аналізу і ПЛР. Існує також експрес-тест.

Чума — хвороба, відома з біблійних часів, і хоча лікувати її навчилися відносно недавно (на початку XX століття), до теперішнього часу методи лікування визначені і науково підтверджені. Оскільки це бактеріальне захворювання, воно успішно лікується антибіотиками з одночасним проведенням підтримувальної терапії.

4

Як не захворіти на чуму? Після коронавірусної пандемії краще знати напевно

Для початку варто визначити, де найчастіше виявляють випадки захворювання на чуму: це Демократична Республіка Конго, Перу і Мадагаскар (там випадки бубонної форми хвороби реєструються практично щороку під час епідемічного сезону (вересень-квітень), відзначають у ВООЗ).

Як і у випадку з коронавірусом, ми рекомендуємо стежити за інформацією про епідемічну ситуацію в регіоні тільки на перевірених і офіційних сайтах: на порталі Всесвітньої організації охорони здоров'я, Міністерства охорони здоров'я України та Центру громадського здоров'я.

Оскільки головним розповсюджувачем чуми є блохи, за можливості слід уникати контакту з дикими дрібними ссавцями, зокрема щурами, і не торкатися до трупів тварин.

Як повідомляється на сайті ВООЗ, фахівці організації не рекомендують проводити вакцинацію населення, за винятком груп підвищеного ризику (наприклад, співробітників лабораторій, які постійно піддаються ризику зараження, і працівників охорони здоров'я).

5

Я чув/ла тільки про пандемію Чорна смерть. А були ще випадки масових спалахів чуми? Як давно?

Першою чумною пандемією вважається Юстиніанова чума, що вирувала в світі цілих два століття — з 541-го до 750 року. Вона почалася в роки правління візантійського імператора Юстиніана I. Заражені щури на єгипетських торгових кораблях принесли захворювання в Константинополь, а вже звідти воно поширилося на Європу, Центральну і Південну Азію, Аравію і Північну Африку.

Протягом наступних двох століть хвороба періодично спалахувала у вигляді окремих епідемій. Число загиблих від Юстиніанової чуми, за різними оцінками, становить від 25 до 50 мільйонів осіб.

Найвідомішою пандемією чуми, широко відображеною в літературі, кіно та інших видах мистецтва, є Чорна смерть (1346 — 1353). Всього за сім років вона забрала, за однією з оцінок, до 200 мільйонів життів. Особливо сильно хвороба бушувала в Європі, куди вона прийшла з Азії. Також чума вразила регіон Північної Африки.

Картина Пітера Брейгеля Старшого "Тріумф смерті", одне з найвідоміших зображень Чорної смерті в мистецтві

Інфекція вбила від третини до половини всього населення світу. Пандемія призвела до великих соціальних і політичних змін, загострення релігійного фанатизму в Європі і розвитку медицини.

Третя пандемія чуми почалася в 1855 році і закінчилася на початку ХХ століття. Тоді спалах бубонної і легеневої форм хвороби стався в китайській провінції Юньнань. Тільки в Китаї й Індії пандемія, яка тривала кілька десятиліть, забрала життя понад 12 млн осіб.

Останньою на сьогодні великою епідемією чуми вважається спалах інфекції в Маньчжурії в 1910-1911 роках. Тоді, за різними оцінками, загинуло від 60 до 80 тисяч осіб, а смертність склала 100% - не було зафіксовано жодного підтвердженого випадку одужання у пацієнтів з легеневою формою чуми.

6

Так боятися нової пандемії чуми варто?

Хоча на початку липня 2020 року в Китаї і Монголії зафіксували спалах бубонної чуми, активну увагу медіа це привернуло, ймовірно, через тривалу пандемію коронавірусу SARS-CoV-2.

Насправді, подібні спалахи чуми в Монголії та Китаї (а також в Демократичній Республіці Конго, Перу і Мадагаскарі) зустрічаються регулярно.

Випадки захворювання в Монголії обумовлені місцевими звичаями вживання в їжу дрібних гризунів, зокрема бабаків, які можуть переносити інфекцію.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, з 2010-го до 2015 року в усьому світі було зареєстровано 3248 випадків захворювання на чуму, зокрема 584 випадки зі смертельними наслідками.

Зараз хвороба локалізована, хворі госпіталізовані, а в китайському районі Внутрішня Монголія оголошено третій рівень небезпеки. Детально про цей спалах НВ розповідав у своєму сюжеті.

"Добре, що в цьому випадку хворобу вдалося виявити на ранній стадії, ізолювати пацієнта, почати лікування і запобігти поширенню. Бубонна чума, на відміну від Covid-19, викликається не вірусом, а бактерією, і ефективно лікується антибіотиками. Не дивлячись на тривожну зовнішню схожість — нова інфекційна загроза наступає зі Сходу! — є всі підстави вважати, що це ізольований випадок, з яким незабаром буде покінчено", — розповів Російській службі BBC доктор Метью Драйден, консультант-мікробіолог з Університету Саутгемптона.

Доктор Майкл Хед з цього ж університету в інтерв'ю CNN також прогнозує, що цей спалах обмежиться одним регіоном.

"Як би там не було, це не переросте в глобальну загрозу, як ми це бачили на прикладі COVID-19", — заявив він.

Статистика Всесвітньої організації охорони здоров'я показує, що з 2010-го до 2015 року в усьому світі було зареєстровано 3248 випадків захворювання на чуму, зокрема 584 випадки зі смертельними наслідками.

У матеріалі використані зображення: NIAID via Flickr, Wikimedia.

Радіо НВ