Пізно лягаєш? Вчені зможуть перетворювати сов на жайворонків і навпаки — дослідження

7 травня 2021, 08:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дослідники визначили набір генів, які контролюють циркадні ритми. Це природний процес, який управляє режимами сну й активності у людей, тварин і рослин.

За циркадними ритмами стоїть складніша мережа генів, ніж було відомо раніше. Її дослідження є ключем до розуміння того, як працює цей біологічний процес, і що потенційно в них можна змінити.

Відео дня

У своїй статті, яку можна прочитати в журналі Applied Physics Reviews, вчені з Пенсільванського університету описали статистичну модель,  яку вони використали, щоб ідентифікувати всі гени, які беруть участь в цій мережі. За допомогою вчених з інших дисциплін вони планують зрозуміти, як саме налаштовуються циркадні ритми, щоб хтось був більш продуктивним рано вранці, а хтось — ближче до вечора або ночі, пише Science Daily.

Це допоможе створювати препарати, які зможуть перетворити сов на жайворонків і навпаки. Це може бути корисно для людей, які звикли вставати пізно, але яким для роботи або навчання потрібно міняти свій ритм життя.

Також вчені розповіли, що за цими дослідженнями криється великий потенціал для боротьби з депресією, тривогою, збільшенням ваги і серцево-судинними захворюваннями. Ці хвороби часто пов'язують з порушенням циркадних ритмів.

Подібні процеси є не тільки у людей, але і у тварин з рослинами. Наприклад, вчені обговорюють можливість створення пшениці, яка зможе рости при низьких температурах або з меншою кількістю сонячного світла. Також можна буде поміняти гени цієї культури так, щоб прибрати її схильність "відпочивати" в середині дня, домігшись того, що пшениця буде рости цілий день, а не пів дня. Це призведе до підвищення врожайності.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X