Скільки вам справді потрібно сну? Вчені пояснили, як недосипання руйнує ваш організм

10 лютого, 21:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Які можуть бути наслідки, якщо ваш нічний сон триває 6−7 годин на добу (Фото:Laura Chouette/Unsplash)

Які можуть бути наслідки, якщо ваш нічний сон триває 6−7 годин на добу (Фото:Laura Chouette/Unsplash)

Всі ми знаємо загальні рекомендації про тривалість та якість сну, але невже не всім підходять ці загальноприйняті норми? Кожен із нас індивідуальний, усі ми маємо свої особливості, графік роботи та стиль життя, тому як дізнатися скільки сну потрібно саме вам?

Вчені впевнені, перш за все необхідно відштовхуватися від ваших особистих відчуттів, наприклад, згідно з рекомендаціями, людина повинна лягати спати до півночі і спати не менше 7-9 годин, але якщо ваша робота передбачає нічні зміни і ви відновлюєте свої сили вдень? Невже в цьому випадку ви наражаєте своє здоров'я на загрозу?

Відео дня

Які можуть бути наслідки недосипання?

Сон це життєво необхідний процес, він допомагає нам вчитися, розвиватися, відновлювати організм, тому не варто шкодувати свого часу для нього.

У сучасному світі, де у вас напевно багато справ на роботі та вдома, а ще хочеться приділити собі увагу, шість чи сім годин сну можуть здаватися дуже непоганою версією. Проте насправді – це рецепт хронічного недосипання.

Той факт, що ви не втрачаєте здатність працювати після шостої або сьомої години сну, не означає, що ви не відчуєте себе набагато краще і не зробите більше, якщо проведете в ліжку додаткову годину або дві.

Залежно від вікової категорії, кількість сну, що рекомендується, відрізняється. Наприклад, новонароджені сплять набагато більше, ніж дорослі люди, немовлятам необхідно від 14 до 17 години сну на день протягом перших трьох місяців. Більшості дітей шкільного віку необхідно від 8 до 10 години сну. Підліткам рекомендують спати 9 годин, для інших дорослих достатньо 7-8 годин.

Згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоров'я України, загальні рекомендації щодо сну для різних вікових груп вигладять таким чином:

 • Новонароджені ( 0-3 місяці): 14-17 годин

 • Немовлята ( 4-12 місяців): 12-16 годин на добу ( включаючи денний сон)

 • Діти ( 1-2 роки): 11-14 годин на добу ( включаючи денний сон)

 • Дошкільний вік ( 3-5 років): 10-13 годин на добу ( включаючи денний сон)

 • Шкільний вік ( 6-12 років): 9-12 годин на добу

 • Підліток ( 13-18 років): 8-10 годин на добу.

 • 18-60 років: 7 і більше годин на добу

 • 61-64 роки: 7-9 годин

 • 65 років і старше: 7-8 годин

Для більшості людей сон менш як шість годин щоночі призведе до зниження когнітивних здібностей всього за кілька днів. Якщо така тенденція зберігається протягом тривалого часу, вона може сприяти депресії, серцевим захворюванням, ожирінню та діабету.

Недостатня кількість сну небезпечна й іншими наслідками. Вона впливає не тільки на ваші когнітивні функції, які відповідають за прийняття рішень, але і на безпеку оточуючих. Адже чийсь розлад сну може збільшити ризик виникнення аварій на дорозі та призвести до непоправних помилок.

З огляду на ці різноманітні та важливі наслідки недосипання, не дивно, що дослідження показали, що нестача сну пов'язана з підвищеним загальним ризиком смерті, а також з нижчою якістю життя.

Однак кожне правило має свої винятки, все змінюється, коли у справу вступає генетика. Певні мутації у вашій ДНК дозволяють деяким людям прийти до тями і відновитися без наслідку для здоров'я всього за 4,5 години сну. Але це дуже рідкісна ситуація. У більшості людей немає такої здатності, за оцінками, менше трьох відсотків населення мають одну з цих мутацій.

Ознаки того, що ви не висипаєтеся


Якщо ви спите менше восьми годин щоночі, швидше за все, ви недосипаєте. Більше того, ви, ймовірно, не маєте поняття, наскільки сильно на вас впливає брак сну.

Але як не знати про це? Більшість ознак недосипання набагато непомітніші, ніж ви припускаєте.

Крім того, якщо у вас є звичка заощаджувати на сні, ви можете навіть не пам'ятати, як це бути по-справжньому пильним, зосередженим, уважним і працювати на всі 100%.

Таким чином відчуття сонливості та боротьба з денним занепадом сил або дрімотою після обіду, здається, нормальним, але це не так, найімовірніше вашому організму недостатньо сну.

В ідеалі, щоб прокинутися, вам не потрібний будильник, тому що у вас є режим сну, який сприяє вашому пробудженню. Але якщо ви постійно натискаєте кнопку повтору будильника або після пробудження ви почуваєтеся розбитим вранці, найімовірніше, так виявлятиметься брак сну. Крім того, через недосипання вас може переслідувати відчуття млявості в другій половині дня або сонливість після щільного прийому їжі, під час лекцій або зборів.

Позбавлення сну та недостатність сну можна класифікувати по-різному залежно від обставин людини:

 • Гостра депривація сну - це зазвичай короткий період, який триває кілька днів або менше, у зв'язку із значним скороченням часу сну.

 • Хронічне недосипання, також відоме як синдром недостатнього сну, визначається як короткий сон, що зберігається протягом трьох місяців і більше.

 • Хронічний дефіцит сну можна описати як тривалу відсутність сну або поганий сон, який триває фрагментами.

Дослідження також показують, що деякі люди з більшою ймовірністю відчуватимуть симптоми недосипання, і причиною цього може бути генетика. Крім того, кофеїн може маскувати симптоми недосипання, тому важливо звертати увагу на те, як ви себе відчуваєте, до першої чашки кави вдень.

Якщо ви відчуваєте щось із цього на постійній основі, поговоріть зі своїм лікарем. Як занадто багато, так і занадто мало сну можуть бути ознакою захворювань, наприклад, надмірний сон часто пов'язаний із депресією, з якою обов'язково треба боротися.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X