Візьміть кошеня. Чим небезпечна самотність для вашого здоров’я - фото
НВ Преміум

Візьміть кошеня. Чим небезпечна самотність для вашого здоров’я

24 травня 2020, 21:07

Вчені кажуть, що самотність шкодить не тільки психіці. Це — справжнісінький руйнівник вашого організму

Людина — тварина колективна. І в цій фразі немає нічого образливого. Немає жодного натяку на стадний інстинкт.

Е волюція зробила людину залежною від собі подібних. Вижити можна було лише разом.

Відео дня

І сьогодні цей еволюційний механізм «відгукується» нам на повну програму.

Кожен з нас час від часу відчуває себе самотнім, але найчастіше це тимчасово — зміна роботи, розставання з партнером, смерть близьких, переїзд в інше місто — все це можна так чи інакше пережити.

Але для деяких людей самотність стає постійним супутником життя. Такі люди, як правило, самотні не тому, що поруч з ними немає інших людей, а тому що з тих чи інших причин не можуть вибудувати зв'язки з ними. Особисті, дружні або якісь ще.

Згідно з численними дослідженнями, хронічна самотність становить небезпеку не тільки для психічного стану людини, а й для здоров'я її внутрішніх органів. Крім того, найчастіше зв'язок між почуттям самотності і захворюваннями не безпосередній, а непрямий.

Але таких непрямих зв'язків з різними хворобами багато, і ці зв'язки дуже сильні.

«Самотність діє як добриво для безлічі різних захворювань», — констатує Стівен Коул з Каліфорнійського університету.

Якщо ви самотні, це — справжнісінький привід замислитися про те, чим це вам загрожує, зазначає оглядач CNN Ешлі Гейнс.

Спробуємо розібратися, які саме небезпеки підстерігають тих, хто страждає від хронічної самотності.

Що може зробити самотність з вашим організмом (Фото: Unsplash)

Що може зробити самотність з вашим організмом / Фото: Unsplash

1

Безсоння

На перший погляд, проблема не велика. Хіба мало хто і від чого погано спить ночами.

Однак, варто пам'ятати про два моменти.

По-перше, хронічне безсоння загрожує цілим «букетом» наслідків для здоров'я. Поки ви спите, відбувається регенерація нейронів мозку, упорядковуються спогади. Та й загалом, здоровий сон просто потрібен для відновлення сил. Циркадні ритми важливі для імунітету і так далі.

Одне з недавніх досліджень, опубліковане в авторитетному виданні Sleep, показало, що самотні люди частіше страждають від порушень сну, ніж люди з багатими соціальними зв'язками.

Дослідники також встановили, що зв'язок між самотністю і безсонням міцний навіть у людей, які перебували у шлюбі. Якщо ви відчуваєте себе самотнім у сім'ї, то є всі шанси на те, що у вас буде поганий сон, резюмують автори роботи.

Самотність пов'язана з тим, як люди сприймають світ, а не з тим, як багато людей перебуває навколо.

«Деякі люди генетично схильні до того, щоб відчувати себе самотніми, тому вони менше страждають від соціальної ізоляції, — пояснює Ненсі Педерсен, професор генетичної епідеміології зі Стокгольмського університету. — Водночас, є люди, які відчувають себе самотніми, навіть якщо оточені соціальною активністю».

2

Слабоумство

Дослідження голландських вчених, результати якого було опубліковано в Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, показує, що самотність — прямий шлях до деменції.

У дослідженні брало участь більш ніж дві тисячі жителів Амстердама віком від 65 до 86 років. Вчені з'ясували, що люди, які страждали від самотності, незалежно від свого соціального і сімейного стану, мали вищі шанси на раннє слабоумство, ніж ті, хто проживав один, але не скаржився на самотність.

Ризик передчасної деменції у самотніх людей на 64% вищий, роблять висновок автори дослідження.

Водночас вони зазначають, що в деяких випадках розвиток деменції веде до самотності, оскільки відчуваючи складнощі в розумовій діяльності і зміни настрою, людина частіше опиняється в ізоляції.

3

Рання смерть

Згідно з дослідженням, результати якого опублікували в JAMA Internal Medicine, у людей, які ведуть самотній спосіб життя, підвищується ризик смерті від серцевого нападу і різних ускладнень серцево-судинної системи.

Вчені спостерігали на 45 тис. пацієнтів віком старше 45 років, які страждали від хвороб серця або входили в групу підвищеного ризику.

Згідно ще з одним дослідженням, під час якого спостерігали за пацієнтами, старшими за 60 років, самотність підвищує ризик передчасної смерті на 45%.

4

Біль

Згідно з дослідженням психолога Наомі Айзенбергер з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, самотність може бути джерелом хронічних болів.

Айзенбергер встановила, що у людей, які страждають від самотності, активуються ділянки головного мозку, які відповідають за сигнали про фізичний біль.

Це логічно з погляду роботи еволюційних механізмів, констатує дослідниця, оскільки наші предки залежали від соціальних груп не тільки заради дружби і задоволення, але і заради виживання. Соціальні групи означали дах над головою, їжу і захист. А відбитися від соціальної групи означало наразити себе на небезпеку.

Звідси й різні сигнали, за допомогою яких наш організм нагадує нам про необхідність соціалізації. Залучаються ділянки мозку, які сигналізують про небезпеку, констатує Айзенбергер. До того ж, за її словами, у людей, які страждають від хронічної самотності, спостерігається інша гормональна картина. Зокрема, вранці у них підвищений рівень кортизолу (гормон стресу).

5

Проблеми з серцем

Згідно з дослідженням, результати якого було опубліковано в авторитетному міждисциплінарному виданні PNAS, у тих, хто страждає від хронічної самотності, спостерігається підвищена активність деяких генів.

Наприклад, генів, що відповідають за запальні процеси в ушкоджених тканинах.

З одного боку, це є необхідною реакцією імунної системи в певних випадках, але в довгостроковій перспективі цей процес може призвести до розвитку захворювань серцево-судинної системи і навіть до раку, зазначають автори дослідження.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X