Наслідки щеплення. Чи є ризик тяжко захворіти COVID-19 після вакцинації?

28 травня 2021, 21:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

На сьогодні медики зареєстрували вже тисячі «проривних» випадків коронавірусу серед повністю вакцинованих людей.

Такі явища трапляються досить рідко, але все ж питання, як протікає хвороба при COVID-19 у повністю вакцинованих людей, залишається як ніколи актуальним.

Розробники вакцини проти COVID-19 повинні надати конкретні дані про свою вакцину, які можуть показати ефективність вакцини в захисті від інфекції.

Відео дня

Ефективність вимірюється шляхом розгляду того, наскільки добре вакцина запобігає симптоматичне захворювання в ході дослідження - ці показники називаються «кінцевими точками».

Поки невідомо, як довго буде зберігатися імунітет, який забезпечується вакциною COVID-19.

Це пов'язано з тим, що потрібно більше даних з поточних і додаткових досліджень в довгостроковій перспективі, щоб зрозуміти, як довго зберігається імунітет після вакцинації і який результат хвороби від «проривного» зараження.Яка реальна ефективність вакцини?

Вакцинація проти COVID-19 - важливий інструмент, який допомагає зупинити пандемію. Вакцина допомагає захистити людей від серйозних або важких захворювань COVID-19, а також може допомогти захистити людей навколо них.

Зазначено, що попри високий рівень ефективності вакцин від коронавірусу, у невеликого відсотка повністю вакцинованих осіб можуть розвиватися симптоматичні або безсимптомні інфекції SARS-CoV-2.

У дослідженні опублікованому в журналі Lancet Infectious Diseases повідомляється про значне зниження частоти інфікування з 12 до 21 дня після введення першої дози вакцин Pfizer (зниження на 58%) і AstraZeneca (зниження на 39%).

За попередніми даними CDC за квітень, близько 30% інфекцій, викликаних проривом вакцини, протікали повністю безсимптомно. За оцінками, 10% людей з серйозними захворюваннями були госпіталізовані і 2% померли, але важливо відзначити, що значна частина цих госпіталізацій і смертей не була пов'язана з COVID-19.

Експерти вважають, що, хоча проривні інфекції дійсно рідкісні, вони також можуть відбуватися частіше, ніж припускають цифри.

Чи можна поширювати COVID-19 після вакцинації?

Деякі люди, які повністю вакциновані проти COVID-19, все одно будуть хворіти, тому що жодна вакцина не буде ефективною на 100%. Експерти продовжують відстежувати і оцінювати, як часто це відбувається, наскільки серйозно їх захворювання і наскільки існує ймовірність того, що вакцинована людина передасть COVID-19 іншим.

Хоча вакцини в першу чергу розробляються для запобігання захворювання, вони, як правило, не призначені для повного запобігання інфекції. А це означає, що вакциновані люди все ще можуть діяти як переносники вірусу

Однак через чотири місяці після того, як перші вакцини проти коронавірусу були схвалені для екстреного використання в США, CDC прийшов до висновку, що вакцини можуть значно знизити кількість випадків зараження і отже, знизити ймовірність передачі вірусу від вакцинованого людини.

В ході дослідження Центру США по контролю і профілактиці захворювань щотижня протягом трьох місяців, незалежно від симптомів або статусу вакцинації, тестували добровольців з-поміж медпрацівників та інших передових працівників у восьми населених пунктах США на предмет зараження SARS-CoV-2.

Дослідники виявили, що у повністю імунізованих учасників у 25 разів менше шансів отримати позитивний результат тесту на COVID-19, ніж у тих, хто не був вакцинований. Подібні результати означають, що якщо вакциновані люди дуже добре захищені від зараження, вони також навряд чи будуть поширювати вірус.

Які побічні ефекти вакцини від COVID-19?

За даними Міністерства охорони здоров'я України, з початку вакцинації побічні ефекти після щеплення зареєстрували у менш як 1% з майже 1 мільйона вакцинованих українців.

Згідно з дослідженням, кожна четверта людина відчуває легкі короткочасні системні побічні ефекти після вакцинації Pfizer або AstraZeneca, серед яких найбільш частими симптомами є головний біль, втома і хворобливий стан в цілому. Більшість побічних ефектів досягли піку протягом перших 24 годин після вакцинації і зазвичай тривали 1-2 дні.

Експерти підкреслюють, що побічні ефекти можуть бути ознакою того, що вакцини працюють. Основна мета вакцини - запобігти важку хворобу і смерть.

Важливо зазначити, що це дослідження показує, що побічні ефекти частіше зустрічалися у всіх людей у віці до 55 років.

Крім того, учасники, у яких раніше був підтверджений випадок COVID-19, мали в три рази більше шансів отримати побічні ефекти, що впливають на все тіло після отримання доз вакцини Pfizer.

Не можна не згадати той факт, що в березні Європою прокотилася хвиля побоювань з приводу можливих тромбозів після вакцини AstraZeneca.

В одному з перших офіційних звітів Європейського агентства з лікарських засобів було зазначено кілька випадків тромбозу у людей, щеплених вакциною з Австрії, включаючи як мінімум два важких випадків і один смертельний результат. Партія цієї вакцини була знята з експлуатації. На наступний день з'явилися повідомлення про смерть в Данії, і країна призупинила використання вакцини для розслідування інцидентів. Кілька інших країн наслідували його приклад.

Розслідування виявили, що переваги вакцини AstraZeneca перевищують ризики, для більшості дорослих.

Схожі випадки зафіксували у квітні цього року в слідстві вакцинації препаратом Johnson & Johnson.

20 квітня експерти Європейського регулятора з лікарських засобів в ході дослідження виявили, що між вакциною Johnson & Johnson і виникненням тромбозів існує зв'язок.

Після цього компанія відклала застосування вакцини від коронавірусу в Європі.

Нещодавно команда німецьких вчених з'ясували причину утворення тромбів у людей, яким вводяться вакцини AstraZeneca і Johnson & Johnson. Дослідники стверджують, що вони можуть підказати виробникам, як поліпшити вакцину, щоб цього уникнути.

«Ключ криється в аденовірусі - вірус застуди, який використовується для доставки шипового білка коронавірусу в організм», - сказав Рольф Маршалек, професор Університету Гете у Франкфурті.

Наприклад у вакцинах на основі мРНК, розроблених компаніями Pfizer / BioNTech і Moderna, не використовується ця система доставки, і випадків згортання крові, пов'язаних з ними, не з'являлися.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X