В очах бачу. Алгоритм навчили визначати ризик ранньої смерті через сітківку

20 січня, 16:43
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Щось в очах може показати, чи перебуваєте ви в зоні ризику (Фото:unsplash.com)

Щось в очах може показати, чи перебуваєте ви в зоні ризику (Фото:unsplash.com)

Швидке та безболісне сканування людського очного яблука може допомогти лікарям ідентифікувати людей, які наражаються на більший ризик ранньої смерті.

Китайські дослідники навчили алгоритм пророкувати роки життя людини, просто глянувши на його сітківку.

Алгоритм настільки точний, що зміг передбачити вік майже 47 000 людей середнього та похилого віку у Сполученому Королівстві з точністю до 3,5 років.

Відео дня

Через трохи більше десяти років після того, як ці сітківки були відскановані, 1871 людина померла, і ті, у кого сітківка виглядала старшою, з більшою ймовірністю потрапляли до цієї групи.

Наприклад, якщо алгоритм передбачав, що сітківка людини на рік старша за його фактичний вік, ризик смерті з будь-якої причини в наступні 11 років зростав на 2 відсотки. У той же час їхній ризик смерті з інших причин, крім серцево-судинних захворювань або раку, збільшувався на 3 відсотки.

Дослідники визнали, що їхні висновки є суто спостережливими, що означає, що ми досі не знаємо, що рухає цими відносинами біологічно.

Проте результати підтверджують зростаючу кількість доказів того, що сітківка дуже чутлива до вікових ушкоджень. Оскільки ця видима тканина містить як кровоносні судини, так і нерви, вона може дати нам важливу інформацію про здоров'я судин та мозку людини.

« Значний зв'язок між віковим розривом сітківки та несердечно-судинною/нераковою смертністю разом із зростаючими доказами зв'язку між оком та мозком можуть підтверджувати уявлення про те, що сітківка є „вікном“ неврологічних захворювань», — зазначають автори роботи на чолі з Чжуотіном Чжу з китайської. Академія медичних наук провінції Гуандун.

Оскільки лише 20 людей у дослідженні померли від недоумства, автори не змогли пов'язати це конкретне захворювання головного мозку зі здоров'ям сітківки.

Вони також зазначають, що останніми роками смертність від серцево-судинних захворювань знизилася, оскільки медицина продовжує запобігати тому, що колись було смертельним вироком. Тобто здоров'я сітківки, як і раніше, може бути важливим маркером здоров'я серцево-судинної системи.

"Ця робота підтверджує гіпотезу про те, що сітківка відіграє важливу роль у процесі старіння і чутлива до кумулятивних ушкоджень, які збільшують ризик смертності", - підсумовують автори.

Раніше НВ писав, що у 2017 році, тобто до пандемії коронавірусу, дослідники виявили, що ймовірність смерті людини була пов'язана з її здатністю правильно визначити запах.

Вчені зі Стокгольмського університету досліджували 1774 шведів віком від 40 до 90 протягом 10 років. На початку дослідження їм було запропоновано пройти тест, щоб визначити 13 різних запахів.

Надалі дослідники виявили, що ймовірність смерті пов'язана з тим, як добре люди виконували завдання. Кожна неправильна відповідь збільшувала ризик смерті протягом періоду дослідження на вісім відсотків.

На думку вчених, здатність правильно визначати запахи є одним із показників здорового функціонування головного мозку, а втрата такої здатності свідчить про порушення у роботі головного мозку.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X