Шість видів раку, які можуть з’явитися у дітей. Не бійтеся діяти на випередження

15 вересня 2021, 21:05
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Батьки повинні відстежувати попереджувальні знаки з боку самопочуття дитини (Фото:Pixabay)

Батьки повинні відстежувати попереджувальні знаки з боку самопочуття дитини (Фото:Pixabay)

Більшість батьків хочуть, щоб їхні діти жили безтурботним життям, тому діагноз дитячого раку — це як грім серед ясного неба. На щастя, у дітей онкологічні захворювання зустрічаються вкрай рідко.

Проте батьки повинні відстежувати попереджувальні знаки з боку самопочуття дитини.

Типи раку, що розвиваються у дітей, відрізняються від тих, які розвиваються у дорослих. Фактори ризику, пов’язані зі способом життя або навколишнім середовищем, ролі не грають. Зазвичай він виникає в результаті змін ДНК в клітинах, які відбуваються в дуже ранньому віці.

Відео дня

За словами лікарів, кращий що можуть зробити батьки для здоров’я своєї дитини — це стежити за тим, щоб вона отримувала регулярне і повноцінне обстеження.

Вересень є місяцем обізнаності про дитячий рак, в цей період слід ще раз нагадати про основні ознаки онкологічних захворювань у дитини.

Більшості дітей лікарі не рекомендують скринінгові тести. Дослідження показали, що раннє виявлення раку не впливає на перебіг лейкемії, яка є найбільш поширеним видом раку.

Однак, як зазначили лікарі, обстеження рекомендується приблизно 10% дітей з генетичною схильністю до дитячого раку.

Ракові пухлини, якими хворіють діти, як правило, не такі, як ті, які виникають у дорослих. Діти також зазвичай краще переносять лікування, ніж дорослі.

Рак у дітей іноді буває важко розпізнати, тому що поширені захворювання можуть маскувати ранні попереджувальні ознаки. Уважно вивчіть шість основних видів раку, які виявляють у дітей, і попереджуючі симптоми для кожного з них.

1 Гострий лімфобластний лейкоз (ГЛЛ)

Найпоширенішим дитячим раком є гострий лімфобластний лейкоз, він становить близько 34% всіх онкологічних захворювань у дітей. ГЛЛ зазвичай виникає у віці від 2 до 4 років і частіше зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток. Лейкоз починається в кістковому мозку і поширюється через кров на інші органи. Три з чотирьох випадків лейкемії у дітей — ГЛЛ

Найбільш поширеними симптомами ГЛЛ у дітей є біль в кістках і суглобах, втома, слабкість, висока температура і втрата ваги.

2 Пухлини головного мозку

Пухлини головного мозку та інші пухлини нервової системи складають близько 27% всіх онкологічних захворювань у дітей. Існує багато типів пухлин головного мозку, лікування та прогноз для кожного з них індивідуальний.

Більшість пухлин головного мозку у дітей починається в нижніх частинах мозку. Хоча пухлини головного мозку у дітей зазвичай відрізняються від дорослих, багато симптомів залишаються схожими.

При пухлинах головного і спинного мозку дитини може сигналізувати сильний головний біль вранці з наступаючою блювотою. У дитини також може з’явитися косоокість і помутніння зору. Також можуть виникнути проблеми з балансом і судоми.

Лікарі точно не впевнені, що викликає пухлини головного і спинного мозку у дітей. Генетичні зміни можуть грати роль. Вчені вважають, що променева терапія в області мозку, яку дитина могла отримати з приводу іншого захворювання, також може бути пов’язана з цим типом раку.

Деякі з основних методів лікування пухлин головного і спинного мозку — це хірургія, променева терапія, хіміотерапія і таргетна терапія.

3 Нейробластома

Нейробластоми — це пухлини, які виникають в нервових клітинах. Вони можуть утворюватися в будь-якій частині тіла, але частіше за все вони з’являються в області живота. На них припадає близько 6% онкологічних захворювань у дітей.

Симптоми включають шишку або припухлість навколо живота або в ногах, верхній частині грудей, шиї або обличчі дитини.

Також про ці злоякісні новоутворення може свідчити втрата ваги у дитини, проблеми з диханням або ковтанням, або навіть біль в кістках.

Лікування включає хірургічне втручання, хіміотерапію та променеву терапію. У деяких випадках можлива трансплантація стовбурових клітин. Лікарі можуть також запропонувати лікування хімічними речовинами, званими ретиноїдами.

Ще одне можливе лікування — імунотерапія, тобто ліки, які використовує імунна система дитини, щоб захистити організм від мікробів для боротьби з хворобою.

4 Пухлина Вільмса

Це пухлини, які утворюються в нирках. На них припадає близько 4% онкологічних захворювань у дітей. Це захворювання зазвичай зустрічається у дуже маленьких дітей — від 3 до 4 років.

Досі медики б’ються в здогадах, чому вони вражають дітей, але як і при інших видах раку, зміни генів можуть мати значення. Деякі види вроджених дефектів також можуть бути пов’язані з пухлинами Вільмса.

Симптоми можуть проявлятися у вигляді здуття живота або ущільнення в цій області. Також можуть спостерігатися жар, нудота і втрата апетиту, запор або кров при сечовипусканні.

Лікування включає хірургічне втручання, хіміотерапію та променеву терапію.

5 Рабдоміосаркома

Рабдоміосаркома є найбільш поширеною саркомою м’яких тканин у дітей.

Саркоми — це ракові утворення, які утворюються в сполучних тканинах організму, таких як м’язи і жир. Рабдоміосаркома є найбільш поширеною саркомою м’яких тканин у дітей, вона утворюється в клітинах, які зазвичай стають м’язами.

Два найбільш поширених типів рабдоміосаркоми у дітей це:

— ембріональна рабдоміосаркома , яка зазвичай формується у віці до 6 років. Як правило, вона проявляється в області голови, шиї, паху або сечового міхура.

— Альвеолярна рабдоміосаркома, вражає дітей різного віку. У більшості випадків пухлина локалізується в кінцівках (руках і ногах).

Найбільш частими симптомами рабдоміосаркоми є біль, опухле ущільнення або і те, і інше.

Інші симптоми залежать від того, в якій частині тіла утворюється рак. Наприклад, пухлини в вусі можуть викликати болі в вухах, головний біль і носові кровотечі.

Деякі рідкісні спадкові захворювання можуть підвищити ймовірність розвитку рабдоміосаркоми у дитини, наприклад:

— Синдром Лі-Фраумені;

— Синдром Беквіта-Відемана;

— Нейрофіброматоз 1 типу;

— Синдром Костелло;

— Синдром Нунана.

Деякі способи лікування рабдоміосаркоми включають операцію, хіміотерапію, радіацію, пересадку стовбурових клітин.

6 Рак кісток

Рак кісток становить близько 3% всіх онкологічних захворювань у дітей. У дітей є два основних типи: остеосаркома і саркома Юінга.

Симптоми остеосаркоми залежать від розміру і розташування кісткової пухлини, а також від віку і загального стану здоров’я дитини.

Крім діагностики конкретного типу раку, який може бути у дитини, деякі тести також допоможуть визначити розмір і розташування пухлини, а також стадію раку. Вся ця інформація має вирішальне значення при виборі найкращого лікування для дитини.

Рак часто виявляється близько кісток руки або ноги. Біль в кістках є частим симптомом.

Саркома Юінга частіше зустрічається у підлітків. Цей тип раку найчастіше виникає в ребрах, тазу і хребті.

Точні причини розвитку саркоми Юінга невідомі. Це може бути якимось чином пов’язано зі швидким зростанням кісток, що може пояснити, чому більшість випадків захворювання спостерігається у підлітків.

Біль — найчастіший симптом раку кісток. Вночі вона часто стає сильнішою. Однак симптоми можуть відрізнятися в залежності від розташування і розміру раку. Якщо пухлина знаходиться близько до поверхні тіла, в ураженій області може з’явитися припухлість, і вона може стати хворобливою при дотику, а також викликати кульгавість в нозі або тазі.

Рак кісток іноді виявляють, коли кістка, ослаблена ним, ламається після незначного падіння або нещасного випадку дитини. Іноді може спостерігатися жар або втрата ваги.

Хірургія, хіміотерапія і променева терапія — це методи лікування остеосаркоми і саркоми Юінга, хоча в деяких випадках може бути зроблена трансплантація стовбурових клітин. Лікування буде залежати від ряду факторів, включаючи розмір і положення пухлини.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X