Анатомія зла. Чи правда, що російський диктатор Володимир Путін має проблеми з психікою — думки фахівців

21 березня, 20:07
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Чутки про те, що Путін має психіатричні відхилення, ходять давно (Фото:військовий огляд)

Чутки про те, що Путін має психіатричні відхилення, ходять давно (Фото:військовий огляд)

Мотиви вчинків російського диктатора Володимира Путіна давно викликають запитання. І не лише в українців — увесь світ намагається зрозуміти, що відбувається з людиною, яка розв’язала найкривавішу за останні 80 років війну в Європі.

Пошук нацистів в Україні, що обернувся геноцидом населення кількох міст, звинувачення в розробці біологічної зброї у вигляді чи то коронавірусу, чи то чуми, чи то перельотних птахів, боязнь близького контакту з людьми, постійні загрози застосування ядерної зброї — ось далеко не повний перелік химерностей, які впадають у вічі навіть обивателям.

Відео дня

Абсурдність дій Путіна мимоволі наштовхує на думку про його психічне нездоров’я. Про це часто говорять видні політики та бізнесмени. Так, президент Чехії Мілош Земан, якого багато хто вважав другом Кремля, назвав Путіна «божевільним» і закликав ізолювати від усього світу. Мер Антверпена Барт Де Вевер вважає його психопатом і безумцем, а також порівнює із Гітлером. Бізнесмен Михайло Ходорковський теж дав не надто дипломатичну оцінку дій диктатора, назвавши їх проявом «старечої параної».

Але чи хворий Путін насправді?

На це питання однозначної відповіді ніхто не має. Точніше, ті, у кого вона є, нікому поки що не розкажуть. Однак у фахівців усіх рівнів є певна думка, і більшість не оптимістична у своїй оцінці.

Російський психолог, педагог та публіцист Людмила Петрановська вже давно вважає Путіна психопатом у клінічному сенсі.

«Психопатія — це розлад особистості, що визначає те, як людина бачить себе, як вона бачить світ, як у неї функціонують усі системи психіки: почуття, думки, совість і таке інше, каже Петрановська. — Зокрема, у таких людей дуже погано з емпатією та моральним почуттям, можна згадати „Вона потонула“, сказане з посмішкою».

Тобто, фахівець вважає, що порушення у психіці російського лідера почалися, як мінімум, у 2008 році, натякаючи на питання про підводний човен «Курськ» в інтерв'ю Путіна та Ларрі Кінга.

Але експерт попереджає, що подібні розлади з віком лише посилюються.

«І, на жаль, психопатія — це дуже тяжкий стан, який часто прогресує з віком, у цьому випадку у бік паранояльного бачення».

При цьому Петрановська стверджує, що об'єкт повною мірою усвідомлює власні дії і тому абсолютно осудний.

З її думкою погоджується і психолог Артур Кессіді. Він вбачає у поведінці диктатора всі риси т.зв. «темної тріади»: макіавелізм, психопатію та нарцисизм.

Нейробіолог Джеймс Феллон у своїй доповіді на конференції Putincon заявив, що диктатор має риси не психопата, а соціопата. Серед них: перебільшене уявлення про власну важливість, відчуття обраності, відсутність емпатії.

Ознак психопатії у буквальному значенні не бачить і Костянтин Битенський, одеський психіатр, який поділився своєю оцінкою в інтерв'ю виданню «Думська».

Доктор Бітенський вважає Путіна абсолютно здоровою людиною, яка встигла придбати безліч комплексів протягом життя. А її поведінку можна пояснити тривалим перебуванням при владі та формуванням оточення з улесливих осіб.

Здоровий Володимир Путін чи ні — предмет невгамовних обговорень з боку фахівців у галузі психіатрії та психології. А ось експерти з безпеки одностайні в тому, що диктатора не варто недооцінювати. «Можливо, він зробив прорахунок, і багато його переконань помилкові, — вважає ветеран ЦРУ Гленн Карл. — Але він раціональний, послідовний і безжальний».

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X