Магічні гриби. Вчені пояснили, як псилоцибін змінює свідомість людини
Вчені з нідерландського університету провели унікальне дослідження біологічного механізму, який змінює свідомість людини під дією галюциногенних грибів. Виявилося, що психотропна речовина впливає на передачу інформації між нейронами в мозку.
«Я відчув присутність мультивсесвіту!», — саме так описав свій досвід вживання псилоцибінових грибів популярний американський міколог Пол Стемец у подкасті Джо Рогана.
З давніх часів люди знали про психотропні властивості галюциногенних грибів, використовували їх для різних релігійно-містичних ритуалів і називали «чарівними» або «магічними».
Активна речовина у цих «магічних» грибах — псилоцибін, який в багатьох країнах, враховуючи Україну, занесено до списку заборонених наркотиків.
Нещодавно представники Маастрихтського університету в Нідерландах опублікували результати першого у своєму роді дослідження біологічного механізму, який відповідає за зміну свідомості людини під дією псилоцибіна.
Біологи досліджували найпоширеніший феномен від вживання псилоцибина, під час якого его людини «розчиняється», і у неї пропадає здатність суб'єктивного пізнання себе і навколишнього середовища.
Повідомляється, що для деяких людей такий досвід дозволяє у буквальному сенсі розширити свідомість і по-новому відчути своє існування, а для інших є страшним і навіть може призвести до серйозних психічних захворювань.
У новому сліпому плацебо-контрольованому експерименті вчені вперше досліджували, як вживання псилоцибіна впливає на мозкову активність. Автори дослідження дійшли висновку, що до психотропного ефекту псилоцибіна призводить зміна рівня глутамату у найважливіших частинах мозку — його корі і гіпокампі.
Глутамат — це нейротрансмітер, хімічна речовина, яка відповідає за передачу інформації по всьому мозку і нервовій системі.
За допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ) вчені проаналізували мозкову активність 60 здорових людей, деякі з яких, самі того не знаючи, приймали псилоцибін.
Згідно з результатами дослідження, у добровольців, які прийняли псилоцибін, виявили високий рівень глутамату у префронтальній корі мозку, і знижений рівень глутамату в гіпокампі.
Вчені пояснили, що саме рівні глутамата у різних частинах мозку впливали на зміну свідомості і позитивний або негативний досвід вживання псилоцибіна.
«Зміни глутамату у корі мозку були визнані найсильнішим індикатором розчинення его з негативним досвідом, зміни глутамату у гіпокампі відповідали за розчинення его з позитивним досвідом», — вказали автори роботи.
Біологи припустили, що подібні психоделічні речовини відокремлюють різні області мозку одна від одної і змінюють рівень передачі інформації між ними. Ймовірно, тому під дією псилоцибіна у людей може пропадати відчуття особистої ідентичності.
За словами вчених, дослідження впливу психоделічних речовин на організм людини необхідне для розробки різних методів лікування пацієнтів, у яких є проблеми з психічним здоров’ям.
«Зараз зростає інтерес до терапевтичних властивостей серотонінергічних речовин 5-HT2A (психоделіків), таких як псилоцибін, для лікування різних психічних розладів, враховуючи стійку депресію, тривожність, залежність і посттравматичний синдром. Спотворення власного досвіду сприйняття є критичним симптомом цих розладів, і отримані дані показують, що терапевтична ефективність психоделіків тісно пов’язана з рівнем самосвідомості під час лікування», — пояснює автор дослідження з кафедри нейропсихології і психофармакології Маастрихтського університету Наташа Мейсон.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.