Медики розповіли, як сон в ранньому дитинстві впливає на здоров’я підлітків

2 липня 2020, 15:07
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нове дослідження показало, що специфічні проблеми зі сном у немовлят і дуже маленьких дітей можуть бути пов’язані з психічними розладами у підлітків.

До таких висновків прийшла команда зі Школи психології Університету Бірмінгема, яка вивчила дані опитування «Дітей 90-х», багаторічного (лонгітюдного) дослідження, проведеного у Великобританії майже три десятиліття тому.

Відео дня

Вчені виявили, що маленькі діти, які регулярно прокидалися протягом ночі і у яких був нерегулярний сон, частіше стикалися з психотичними переживаннями в підлітковому віці. Вони також виявили, що діти, які спали протягом більш коротких періодів вночі і пізніше лягали спати, з більшою ймовірністю стикалися з прикордонним розладом особистості в підлітковому віці.

Провідний дослідник, доктор Ізабель Моралес-Муньос, пояснила: «З попередніх досліджень ми знаємо, що постійні нічні кошмари у дітей були пов’язані як з психозом, так і з прикордонним розладом особистості. Але кошмари не розповідають всієї історії - ми виявили, що низка проблем зі сном в дитинстві може вказувати на психічні проблеми в підлітковому віці».

Дослідники вивчили дані анкетування від більш ніж 7000 учасників, які повідомили про психотичні симптомим в підлітковому віці, і більше 6000 людей, які повідомили про симптоми прикордонного розладу особистості в тому ж віці.

Результати показують, що діти у віці 18 місяців, які, як правило, частіше прокидаються вночі і у яких були менш регулярні режими сну з 6 місяців, стикаються з психотичними переживаннями в підлітковому віці. Це підтверджує докази того, що безсоння сприяє психозу, але припускає, що ці труднощі можуть виникати за роки до того, як виникнуть перші психотичні переживання.

Команда також виявила, що діти, які менше спали вночі і пізніше лягали спати у віці трьох з половиною років, частіше стикалися з симптомами прикордонного розладу особистості. Ці результати вказують на специфічний шлях від малюків до підлітків з прикордонним розладом, який відрізняється в динаміці від розвитку психозу.

Професор Стівен Марваха, старший автор дослідження, додав: «Ми знаємо, що підлітковий вік є ключовим періодом розвитку для вивчення виникнення багатьох психічних розладів, в тому числі психозу або прикордонних розладів. Це пов’язано з особливими змінами мозку і гормонального фону, які відбуваються на цій стадії. Вкрай важливо виявити фактори ризику, які можуть підвищити вразливість підлітків до розвитку цих розладів».

«Сон може бути одним з найважливіших факторів, що лежать в основі цих процесів, і на нього ми можемо впливати за допомогою ефективних ранніх втручань, тому важливо, щоб ми розуміли ці зв’язки», — підкреслили автори роботи.

Раніше НВ писав, що, згідно з новим дослідженням, недосипання погіршує стан здоров’я миттєво, а багатогодинний сон у вихідний не допомагає організму відновитися.

Нове дослідження було зосереджено на дорослих, яким вдається регулярно спати лише шість годин або менше в будні дні. За словами автора дослідження доктора Деміена Леже, який є керівником Центру сну і неспання в лікарні державної допомоги Парижа, це набагато менше, ніж сім-вісім годин на добу, які потрібні більшості людей.

Такі люди з недосипанням становили понад третину з більше ніж 12 000 учасників дослідження. І майже чверть опитаних заявили, що у них був дуже серйозний «борг сну». Це означало, що в будні дні вони спали як мінімум на 90 хвилин менше, ніж потрібно насправді.

Навіть в цьому випадку тільки 18% чоловіків і жінок, позбавлених сну, були в стані накопичити достатньо сну, щоб заповнити хронічний дефіцит сну в будні дні. Чоловіки відчували себе особливо погано: тільки 15% змогли збалансувати свій сон.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X