Вчені придумали, як підібрати ідеальну дієту. Спойлер — готуйте баночку для аналізів

23 червня 2020, 15:08
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нещодавно розроблений тест вимірює кількість метаболітів в сечі і може ефективно визначити, яка дієта необхідна для обміну речовин кожної людини.

П’ятихвилинний тест створює своєрідний «відбиток сечі», який може допомогти клініцистам виробити індивідуальні рекомендації по харчуванню, запевняють творці тесту.

Відео дня

«Дієта є ключовим фактором, що впливає на здоров’я і хвороби людини, хоча її складно точно виміряти, оскільки вона залежить від здатності людини згадати, що і скільки він їв. Наприклад, прохання людей відстежувати їх дієти з допомогою додатків або щоденників часто може привести до неточних повідомлень про те, що вони дійсно їдять», — говорить Джорам Посма, автор нового дослідження з Імперського коледжу Лондона.

Нове дослідження почалося зі збору зразків сечі майже від 2000 суб'єктів. В результаті були знайдені 46 метаболітів, які були пов’язані з низкою різних дієтичних умов.

«Завдяки ретельному вимірюванню раціону людей і збору сечі, що виділяється протягом двох 24-годинних періодів, ми змогли встановити зв’язок між споживанням їжі і виробленням метаболітів з сечею, що може допомогти поліпшити розуміння того, як наші дієти впливають на здоров’я», — пояснює Пол Елліот, один з авторів нової роботи.

Наступним етапом було перетворення цих результатів на клінічно корисний тест. Була створена метрика, яка отримала назву «Дієта метаболічного показника» (DMS), щоб виміряти, наскільки здорова дієта людини, на основі метаболічних маркерів зі зразка сечі.

Грунтуючись на рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров’я по збалансованому харчуванню, на 19 добровольцях було випробувано чотири дієти: від дуже здорових до дуже шкідливих для здоров’я. Кожен волонтер витрачав не менше трьох днів на кожну дієту, надаючи зразки сечі, на підставі яких розраховувався дієтичний показник метаболізму.

Висока DMS ефективно корелювала з найбільш здоровою дієтою, проте, не всі оцінки були однаковими. Помітні відмінності в балах між суб'єктами, які дотримуються однієї і тієї ж дієти, дозволяють припустити, що різні люди можуть вимагати більш специфічних дієтичних втручань для досягнення оптимального здоров’я.

«Тут ми показуємо, як різні люди засвоюють одні й ті ж продукти дуже індивідуально, — пояснює дослідник Джон Мазерс з Університету Ньюкасла. — Це має значення для розуміння розвитку захворювань, пов’язаних з харчуванням, і для більш персоналізованих рекомендацій по харчуванню для поліпшення громадського здоров’я».

Автори розробки впевнені, що новий тест може не просто запропонувати спосіб контролювати дотримання людиною певної дієти, але і визначити, як одні і ті ж продукти можуть оброблятися по-різному від людини до людини.

Раніше НВ писав, що вчені з Гарварду заявили, що вживання низки рослинних продуктів значно знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Експерти також пояснили, від якої їжі варто відмовитися.

Аналізуючи дані про харчування американців в період з 2015-го по 2020-го автори роботи визначили групу рослинних продуктів, які значно знижують ризики розвитку серцево судинних захворювань. Вчені досліджували кілька видів дієт, включаючи середземноморські і рослинні раціони, а також розрахували індекс здорового харчування серед респондентів.

Після обробки цих даних автори дослідження з Гарварду прийшли до висновку, що найбільш корисними для серцево-судинної системи є дієти з підвищеним вживанням цільнозернових продуктів, овочів, фруктів, бобових і горіхів.

Серед найменш корисних продуктів для здоров’я серця дослідники виділили червоне і оброблене м’ясо, а також підсолоджені напої, порадивши мінімізувати їх вживання.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X