Pfizer проти Moderna. Яка вакцина краще захищає від Дельти та Омікрону?

11 грудня 2021, 20:05
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Вчені порівняли ефективність популярних вакцин Pfizer та Moderna (Фото:Pixabay)

Вчені порівняли ефективність популярних вакцин Pfizer та Moderna (Фото:Pixabay)

Група американських дослідників опублікувала порівняння ефективності вакцин Pfizer і Moderna «лоб в лоб».

Нині вакцинація від Covid-19 йде повним ходом з використанням кількох поширених вакцин.

Більшість медиків (зокрема і в Україні) не схильні перевантажувати пацієнтів подробицями щодо різниці між вакцинами та вибору між ними.

Відео дня

Подібно до того, як у 1990-х шанувальники кіно жартували, що будь-який фільм з Кевіном Костнером кращий за будь-який фільм без Кевіна Костнера, медики кажуть, що будь-яка вакцинація краща за її відсутність.

Проте так думають не всі.

З того самого моменту, коли схвалено вакцини від коронавірусу, обивателів, далеких від медицини, цікавить просте питання.

Яка вакцина найефективніша?

Багато досліджень за останні пів року показали, що вакцини, які використовують технологію мРНК, загалом показують вищу ефективність, ніж інші.

Фактично, коли йдеться про максимальний рівень захисту від Covid-19, вибір Pfizer або Moderna здається цілком логічним. Однак, яка з цих вакцин ефективніша, особливо в контексті розмови про штам Дельта, який вже захопив світ, і небезпечний штам Омікрон, який тільки вирушає в свою подорож планетою?

На це питання постаралася відповісти група американських учених із Гарвардської медичної школи та лікарні Брігема у Бостоні (штат Массачуссетс).

Вони опублікували результати першого масштабного прямого порівняння Pfizer і Moderna на підставі історій хвороби 440 тис. американців.

Що з'ясували вчені?

Результати дослідження опублікували в авторитетному виданні The New England Journal of Medicine.

Вчені проаналізували медичні записи 220 тис. пацієнтів, які отримали дві дози вакцини Pfizer, та 220 тис. пацієнтів, які отримали дві дози Moderna.

«Раніше дослідження показували, що обидві вакцини дуже ефективні у запобіганні захворюванню Covid-19, — пояснює Барбара Дікерман, провідний автор дослідження в інтерв'ю виданню Healthline. — Тому для того, щоб визначити незначні відмінності в ефективності, потрібно було порівняте „лоб в лоб“ у дуже значних масштабах».

Як і очікувалося, обидві вакцини показали дуже високу ефективність у запобіганні захворюванню на Covid-19.

Але вакцина Moderna виявилася ефективнішою, роблять висновок дослідники.

Їхні дані показують, що для Moderna показник захворюваності на 1000 пацієнтів становить 4,52%, тоді як Pfizer цей показник — 5,75%.

У разі ускладнень під час перебігу хвороби вакцина Pfizer також мала трохи вищі показники — наприклад, випадків госпіталізації було на 0,55% більше на кожну тисячу пацієнтів. Випадків необхідності апаратів штучної вентиляції легень — на 0,1% більше, а смертельного результату — на 0,02% більше.

Ефективність вакцин можна з урахуванням статистичної похибки оцінити приблизно як 94% у Moderna і 92% у Pfizer, робить висновок Вільям Шаффнер, один із співавторів дослідження.

Різниця настільки незначна, що інше настільки ж масштабне дослідження серед інших груп населення цілком може показати протилежний результат, вважає Шаффнер. За його словами, йдеться в будь-якому разі про дві дуже ефективні вакцини.

За словами Марка Фірштайна, одного із співавторів дослідження, із цього можна зробити висновок, що головне — сам факт вакцинації, а вибір вакцини не має особливого значення.

«Вам не потрібно обов'язково полювати на Moderna, — зазначає Шаффнер. — Різниця між ними така незначна, що це не має значення.

Те саме стосується і бустерної третьої дози. За словами Дікерман, ви можете використовувати ту вакцину — Pfizer або Moderna, яка буде доступна.

А як щодо штаму Омікрон?

Поява нового небезпечного штаму Омікрон змусила багатьох замислитися над тим, наскільки ефективні існуючі вакцини проти нього.

Все вищесказане про те, наскільки добре Moderna і Pfizer захищають від Covid-19, стосується насамперед штаму Дельта, який зараз є наймасовішим варіантом коронавірусу.

Перевірити, наскільки насправді вакцини ефективні проти Омікрону, поки що складно, каже Шаффнер. За його словами, важливо в будь-якому разі вакцинуватися і бажано отримати бустерну дозу.

Навіть якщо з'ясується, що ефективність Pfizer і Moderna проти Омікрону нижча, ніж проти Дельти, обидві вакцини все одно будуть частково ефективні. «Краще частковий захист, ніж ніякий», — каже вчений.

За його словами, якби всі, хто досі не вакцинувалися в США, пройшли б вакцинацію просто зараз, рівень захворюваності на коронавірус у країні впав би до нуля протягом двох тижнів.

Фірштайн вважає, що поки що статистики щодо Омікрону недостатньо, щоб робити чіткі висновки про ефективність Pfizer і Moderna. Однак, за його словами, якою б ця ефективність не виявилася, вона буде порівнянною для обох вакцин.

Раніше НВ Здоров'я писав про нещодавнє дослідження британських медиків, які дійшли висновку, що деякі мутації штаму Дельта роблять його стійкішим до існуючих вакцин.

На думку одного з авторів дослідження Браяна Віллета, штам Омікрон сам собою має кілька мутацій, деякі з яких дуже близькі за будовою поверхні вірусного білка до штаму Дельта. Можна припустити, що Омікрон також менш чутливий до нейтралізації антитілами, які виробляються після вакцинації наявними препаратами, наголошує Віллет.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X