Небезпека поруч. Що потрібно знати про дифтерію?
Захворювання небезпечне тим, що без негайного лікування близько 50% хворих можуть померти, однак ризик смерті до 20% залишається навіть із лікуванням.
Після масштабного спалаху кору Україну може накрити ще одна небезпечна хвороба. Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання, викликане бактерією Corynebacterium diphtheriae. Мікроби вражають ротоглотку, а також гортань, бронхи, шкіру та інші органи.
У жовтні 2019 року на Закарпатті вперше за дев’ять років у студента діагностували дифтерію. Після чого протягом тижня в Ужгороді були виявлені ще два випадки дифтерії.
Останні випадки захворювання на дифтерію в Ужгороді було зафіксовано в 2009 і 2010 роках, на Закарпатті - в 2011-му.
Ще три випадки захворювання зареєстрували в Києві. Дифтерію виявили у школяра ліцею № 303, а також 35-річної жінки та 31-річного чоловіка.
Симптоми хвороби проявляються поступово через 2−5 днів після зараження. Серед основних ознак захворювання: біль у горлі, підвищена температура тіла і виражена слабкість. Токсини, які виробляють бактерії, викликають також потовщений сіро-білий наліт у горлі.
При важких формах дифтерії можуть виникати порушення роботи нервової системи у вигляді паралічу м’якого піднебіння або дихальних шляхів, що може привести до задухи. Також наслідком хвороби може стати ураження серцевого м’яза — міокардит.
За словами колишньої в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, дифтерія — небезпечна хвороба, страшніша за кір, адже смертність набагато вища. За статистикою, з тисячі хворих помирає від 50 до 100 людей.
Як передається дифтерія. Лікування дифтерії
Захворювання передається повітряно-крапельним шляхом (при кашлі та чханні), а також через одяг або інші всілякі предмети, яких торкався хворий.
При підозрі на дифтерію хворого відразу ж госпіталізують. Основним методом лікування є негайне введення протидифтерійної сироватки, при цьому все одно залишається ризик смерті до 20%. Тому дуже важлива своєчасна профілактика.
Вакцинація дорослих і дітей
Єдиним ефективним методом профілактики проти дифтерії є вакцинація дітей, згідно з календарем профілактичних щеплень, і ревакцинація дорослих.
Дітям в 2, 4 і 6 місяців роблять щеплення АКДС, далі в 18 місяців проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять в 6 років вакциною АДС, наступну в 16 років — АДС-М.
Якщо в дитячому віці вакцинація не була проведена, то для захисту від хвороби дорослому необхідно провести 3-кратну вакцинацію АДС-М. Якщо ж щеплення робили згідно з календарем, то першу планову ревакцинацію дорослих проводять в 26 років з подальшою ревакцинацією кожні 10 років.
Дифтерія в Україні
На даний момент в Україні дуже низький рівень охоплення щепленнями від дифтерії. В кінці липня 2019 року в МОЗ України запустили кампанію з вакцинації від дифтерії і правця, яку проводять комплексною вакциною.
Для отримання безкоштовної вакцини потрібно звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Вакцини закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) — якість ліків підтверджено Всесвітньою організацією охорони здоров’я.
У жовтні 2019 року на Закарпатті вперше за дев’ять років у студента діагностували дифтерію. Після чого протягом тижня в Ужгороді були виявлені ще два випадки дифтерії.
Останні випадки захворювання на дифтерію в Ужгороді було зафіксовано в 2009 і 2010 роках, на Закарпатті - в 2011-му.
Ще один випадок захворювання на дифтерію зареєстрували в Києві в ліцеї № 303.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.