Як новий штам коронавірусу вплине на розробку вакцини — вчені

23 грудня 2020, 13:10
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Поява у Великій Британії нового варіанту коронавірусу викликала новий інтерес до частини вірусу, відомої як білковий шип.

Новий варіант несе в собі кілька незвичайних змін в білку шипа в порівнянні з іншими спорідненими варіантами — і це одна з причин, чому він викликає більше занепокоєння, ніж інші зміни вірусу, відзначають вчені.

Відео дня

Білок-шип складається з лінійного ланцюга з 1273 амінокислот, акуратно згорнутого в структуру, яка всіяна до 23 молекул цукру.

Нові мутації можуть змінити біохімію спайки і вплинути на ступінь передачі вірусу. З огляду на те, наскільки важливий для вірусу спайковий білок, багато противірусних вакцин або ліків націлені на вірусні глікопротеїни.

Вакцини, вироблені Pfizer / BioNTech і Moderna, дають нашій імунній системі інструкції по створенню нашої власної версії білка-шипа, що відбувається незабаром після імунізації. Виробництво спайки всередині наших клітин запускає процес вироблення захисних антитіл і Т-клітин.

Одна з найбільш тривожних особливостей спайкового білка SARS-CoV-2 — це те, як він переміщається або змінюється з плином часу в процесі еволюції вірусу. Закодований в вірусному геномі білок може мутувати і змінювати свої біохімічні властивості в міру розвитку вірусу.

Більшість мутацій не принесуть користі і або зупинять роботу спайкового білка, або не вплинуть на його функцію. Але деякі можуть викликати зміни, які дадуть нової версії вірусу виборчу перевагу, зробивши його більш переданим або заразним. Один із способів, яким це могло статися, — це мутація частини білка-шипа, яка запобігає зв’язування з ним захисних антитіл. Інший спосіб — зробити шипи більш «липкими» для наших клітин.

Ось чому нові мутації, які змінюють функції спайкових білків, викликають особливе занепокоєння — вони можуть вплинути на те, як ми контролюємо поширення SARS-CoV-2. Нові варіанти, виявлені у Великобританії та інших країнах, мають мутації в спайці і в частинах білка, що беруть участь в проникненні всередину ваших клітин.

У лабораторії необхідно буде провести експерименти, щоб з’ясувати, чи істотно і як ці мутації змінюють спайковий білок і чи залишаються ефективними наші поточні заходи контролю.

Раніше НВ писав, що в 60 регіонах Великобританії виявили тисячі випадків зараження новим штамом коронавірусу. Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон заявив, що заразність нового штаму коронавірусу може бути на 70% вище, ніж у старого .

Через мутації коронавірусу в Лондоні і на південному сході Англії з 20 грудня ввела повну локдаун. Жителям заборонено виходити з дому без необхідності.

На тлі поширення нового штаму коронавірусу десятки країн світу призупинили авіасполучення з Великобританією.

Новий штам коронавірусу вже виявили в Нідерландах, Данії, Австралії, Італії та ПАР.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X