Роботи-хірурги та перемога над безпліддям. 10 найважливіших відкриттів у медицині останнього часу - фото
НВ Преміум

Роботи-хірурги та перемога над безпліддям. 10 найважливіших відкриттів у медицині останнього часу

4 червня 2020, 21:00

Розповідаємо, що цікавого відбувалося у медицині, поки весь світ стежив за пандемією коронавірусу

З початку 2020-го медіа по всьому світу опублікували тисячі новин про пандемію нового коронавірусу.

До того ж це стосується як інформаційних ресурсів, що спеціалізуються на медицині, так і традиційних масових ЗМІ.

Відео дня

І хоч коронавірус затьмарив собою все, що можливо, це не означає, що в індустрії громадської охорони здоров'я не було інших гучних і цікавих подій.

У зв'язку з цим НВ представляє топ-10 відкриттів у медицині, які відбулися протягом останніх кількох місяців.

1 Засіб для лікування раку простати


Одним з останніх відкриттів стало дослідження, згідно з яким, чоловікам із запущеним раком передміхурової залози може допомогти препарат для гормональної терапії жінок.

Йдеться про препарат Relugolix, який застосовується в Японії для лікування міоми матки. Автор нового дослідження доктор Ніл Шор заявив, що якщо Relugolix дозволять використовувати для лікування раку у чоловіків, — це «змінить правила гри».

Гормональна терапія полягає в тому, щоб придушити андрогенні гормони, зокрема тестостерон, які сприяють зростанню пухлин простати.

За словами Шора, Relugolix не тільки швидко знижує рівень тестостерону, але і значно знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, включно з серцевим нападом, інсультом тощо.

Дослідження показують, що завдяки вдосконаленим методам лікування, що запобігає смертності від самого раку, від 27% до 34% пацієнтів гинуть від серцево-судинних захворювань.

2 Перша операція робота-хірурга


На початку 2020-го представники нідерландського стартапу Microsure заявили про те, що їхній робот, який може зшивати судини діаметром до 0,3 мм, провів першу успішну операцію на людині.

Роботизованим маніпулятором Musa керує хірург, і переводить рухи рук у точніші дії механізмів самого робота.

«Мікроконтроль дозволяє нам бути дуже точними в наших рухах під час операції. Робот дозволяє нам працювати на крихітних лімфатичних кровоносних судинах, отримуючи найкращі результати для цих складних і виснажливих процедур. З роботом від Microsure ми можемо працювати на судинах будь-яких розмірів», — заявив доктор Шан Шань Цю Шао, пластичний хірург з медичного центру Університету Маастрихта.

Супермікрохірургія — це високоточна форма хірургії, яка використовується для з'єднання ультратонких кровоносних і лімфатичних судин з метою відновлення їхніх функцій.

Це відносно новий метод у медицині, і одним з його основних застосувань є боротьба з лімфедемою, — патологією, яка виникає після лікування раку молочної залози і призводить до набряку.

Подібні операції може виконувати відносно невелика кількість хірургів у світі. Стартап Microsure дозволяє усунути такі фактори, як тремтіння рук або інші тонкі рухи людини, і в цілому зробить процедуру безпечнішою і легко контрольованою.

Система Musa успішно пройшла випробування за участю 20 дівчат-добровольців. Остаточні підсумки проведених на добровольцях операцій вчені підбили через 3,5 місяці, коли всі пацієнтки вже відновилися. Медики зазначили, що якість швів, зроблених Musa, була не гіршою, ніж у досвідчених хірургів.

3 Передбачення інфаркту


Водночас представники Університетського коледжу Лондона заявили про використання нейромережі для визначення ризику інфаркту та ймовірність смерті.

Для навчання штучного інтелекту вчені використовували знімки серцево-судинного магнітного резонансу (CMR) більш ніж тисячі пацієнтів і порівняли аналіз цифрової системи з думкою кваліфікованих лікарів.

Нейромережа навчилася передбачати можливість інфаркту або інсульту на основі одних лише зображень кровотоку пацієнтів навіть краще, ніж живі медики.

«Штучний інтелект переміщається з комп'ютерних лабораторій у реальний світ охорони здоров'я, виконуючи деякі завдання краще, ніж лікарі поодинці. Ми намагалися раніше вимірювати кровотік вручну, але це втомлює і забирає багато часу», — розповів автор дослідження професор Джеймс Мун.

За словами вчених, прогнози штучного інтелекту приводять до поліпшення догляду за пацієнтами, а також дають глибше розуміння того, як працює серце.

4 Успішний анабіоз

newscientist.com
Фото: newscientist.com


Кілька місяців тому в Медичному центрі Університету Меріленду заявили про перший успішний експеримент з різкого уповільнення обмінних процесів у тілі пацієнта.

Така методика офіційно називається «екстрене збереження і реанімація» (EPR), і її планують використовувати в найближчому майбутньому в хірургічних відділеннях невідкладної допомоги.

EPR передбачає швидке охолодження пацієнта, заміну крові крижаним фізіологічним розчином, через що робота серця і мозку майже повністю припиняється.

При нормальній температурі тіла клітинам постійно потрібен кисень, але холодна температура уповільнює хімічні реакції в клітинах, і вони можуть обійтися практично без кисню.

Повідомлялося, що завдяки методу EPR хірурги отримують дві години на роботу з травмами пацієнта, перш ніж серце знову запуститься.

Вчені встановили обмеження на дві години для людського тіла, оскільки поки невідомо, як довго пацієнт може залишатися в загальмованому стані без будь-яких фізичних побічних ефектів.

5 Лікування сліпоти


Кілька місяців тому вчені з США також заявили про перше в історії медицини застосування технології редагування генома CRISPR/Cas9 в живому організмі.

Команда з Інституту Здоров'я і Науки університету Орегону ввела три краплі рідини, які доставили фрагменти відредагованої ДНК безпосередньо в очне яблуко пацієнта.

Медики розраховують, що редагування CRISPR дасть можливість вилікувати рідкісний генетичний стан пацієнта, — вроджений амавроз Лебера, який викликає сліпоту в ранньому дитинстві.

«У нас є потенціал, щоб зробити зрячими людей зі сліпотою», — заявив науковий співробітник компанії Editas Medicine Чарльз Олбрайт. Editas — одна з біотехнологічних компаній, яка брала участь у розробці цього методу лікування.

Ген, пов'язаний з амаврозом Лебера, занадто великий, щоб замінити його, тому лікарі звернулися до CRISPR у спробі виправити мутацію.

Лікарям потрібно якийсь час, щоб дізнатися, чи спрацював цей експеримент. Якщо все піде за планом, команда планує відредагувати гени ще 18 пацієнтів — дітей і дорослих.

6 Новий аналіз крові для діагностики раку

cbsnews.com
Фото: cbsnews.com


А буквально кілька тижнів тому медики з Університету Пенсильванії заявили, що за допомогою аналізу крові можна з високою точністю діагностувати рак підшлункової залози.

Розроблений аналіз крові призначений для скринінгу відразу кількох біомаркерів, які використовують як індикатори стану всього організму.

Такий тест також допомагає зрозуміти, який процес лікування потрібний хворому. У лабораторних умовах тест показав точність у 92% при визначенні захворювання раку підшлункової залози.

«У разі підтвердження всіх даних, цей тест може стати ключовим інструментом у лікуванні пацієнтів з групи ризику», — заявили автори дослідження.

Рак підшлункової залози — це третій за кількістю смертей різновид онкологічних захворювань, загальна виживаність у якого становить всього 9%. Більшість пацієнтів після встановлення діагнозу живуть менш ніж один рік.

Однією з найбільших проблем у медицині є діагностика цієї хвороби на ранній стадії, до її розвитку і поширення, тому нова тестова система має величезне значення для сучасної медицини.

7 Пластир-тонометр


Вчені з Університету Цінхуа розробили «шкіроподібну» систему, яка виглядає як тонкий і м'який пластир, і водночас може контролювати рівень кров'яного тиску і кисню в крові.

Натільний пристрій передає отримані дані через бездротову мережу на інші пристрої в режимі реального часу.

Система базується на оптоелектронній технології і зроблена з біосумісних матеріалів, що дозволяє прикріпити її до шкіри людини, і постійно визначати важливі показники роботи серцево-судинної системи, зокрема обсяг крові і її швидкості течії.

Пристрій обчислює кров'яний тиск і рівень вмісту кисню в крові, завдяки вимірюванню поглинання кров'ю світла з різними довжинами хвилі.

Гаджет можна прикріпити до зап'ястя, а дані будуть виводитися на смартфон через Bluetooth-чип, вбудований у розумний пластир.

Клінічні випробування показали, що пристрій може вимірювати кров'яний тиск з абсолютною похибкою менш ніж 10 мм рт. ст., що відповідає стандарту медичного моніторингу.

8 Розумна пов'язка

pxhere.com
Фото: pxhere.com


Колеги авторів розумного пластиру з Китайської академії наук придумали не менш інноваційний медичний пристрій — пов'язку, яка сигналізує про різні типи бактеріальної інфекції.

Зелений колір на пов'язці означає відсутність бактерій або низьку концентрацію бактерій, жовтий означає чутливі до ліків (DS) бактерії, що реагують на стандартні антибіотики, а червоний означає стійкі до ліків (DR) бактерії, для знищення яких потрібні додаткові методи.

Автори цього пристрою сподіваються, що він допоможе боротися зі стійкістю до антибіотиків, а також швидше лікувати рани.

Вчені кажуть, що в разі виявлення стійкості до ліків можна використовувати інтенсивний промінь світла, щоб вивільнити високоактивний кисень і послабити бактерії, роблячи їх сприйнятливішими до антибіотиків.

«Виявлення бактеріальної інфекції і моніторинг лікарської стійкості дуже важливі для вибору варіантів лікування. Однак загальні методи визначення резистентності обмежені часом, потребами в професійному персоналі і дорогими інструментами. Крім того, зловживання антибіотиками викликає прискорений процес бактеріальної резистентності», — пояснили вчені з Китайської академії наук.

Людина з такою пов'язкою зможе в режимі реального часу отримувати інформацію про те, що відбувається з інфекцією в її організмі, і чи є вона взагалі.

9 Створення донорів для людей


Про ще одне успішне застосування технології CRISPR повідомили вчені з США та Китаю. Цьогоо разу редагування ДНК використовували для створення нового покоління генетично модифікованих свиней, які можуть одного разу надати людям донорські органи.

Тканини від свиней з відредагованими генами вже тестують на людях, включно з клітинами підшлункової залози для лікування діабету. Але такі органи, як серце і легені, становлять набагато більшу проблему. Зокрема, поширені ризики передачі небезпечних вірусів від тварин людям, і відторгнення донорського органу організмом людини.

Про вирішення цієї проблеми заявила команда китайського стартапу Qihan Bio і американської біотехнологічної компанії eGenesis, яка представила генетично модифікованих свиней для «безпечної та успішної трансплантації майже будь-якого органу людини».

Автори відкриття заявили про редагування 13 генів: дослідники помістили ядра ДНК-редагованих клітин в яйцеклітини свиней з яєчників, узятих з бійні. Після цього яйцеклітини довели до стадії зародків і імплантували сурогатним матерям.

Народжених поросят чекала ще одна генетична модифікація, а вже нове покоління свиней має повністю задовольняти вимоги генетиків для ксенотрансплантації, — використання нелюдських органів для їх пересадки людям.

10 Народження дитини у безплідної жінки

medicalnewstoday.com
Фото: medicalnewstoday.com


Згідно з дослідженням, яке було опубліковано у лютому 2020-го в журналі Annals of Oncology, 34-річна жінка з Франції народила здорову дитину, після того, як стала безплідною через хіміотерапію п'ять років тому.

Втрата фертильності — це один з небезпечних наслідків хіміотерапії для лікування ракових захворювань. У таких випадках лікарі, як правило, пропонують пацієнтам процедуру стимуляції яєчників, щоб зробити зрілі яйцеклітини для їх заморожування і запліднення в майбутньому.

Але іноді стимуляція яєчників неможлива через необхідність термінового лікування злоякісної пухлини або інших супутніх чинників.

29-річна пацієнтка з Франції мусила пройти курс хіміотерапії через рак грудей. Перед лікуванням пухлини медики вилучили сім незрілих яйцеклітин з її яєчників і використовували технологію In vitro для дозрівання яйцеклітин у лабораторії.

Після курсу хіміотерапії і зниження фертильності у пацієнтки лікарі не рекомендували їй вживати гормони для створення зрілих яйцеклітин, оскільки це могло б привести до повторної появи пухлини.

В результаті, шість з семи штучно дозрілих і заморожених яйцеклітин залишилися живими, і через п'ять років їх запліднили за допомогою інтрацитоплазматичної ін'єкції сперматозоїдів. Плід пересадили жінці в утробу і в липні 2019-го вона народила здорового хлопчика.

Медики впевнені, що якщо незабаром вчені підтвердять безпечність та ефективність такого методу, — його можна буде використовувати не тільки для народження дітей у людей з онкологічними захворюваннями, а й вирішення проблем безпліддя.

Це може позбавити пацієнтів ризиків, пов'язаних з гіперстимуляцією яєчників.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X