Якими можуть бути нові варіанти коронавірусу. Невже найстрашніше ще попереду?

17 січня, 21:00
НВ Преміум
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Американські фахівці з інфекційних захворювань упевнені, що Омікрон ще далеко не останній варіант коронавірусу (Фото:Stefano Pollio/Unsplash)

Американські фахівці з інфекційних захворювань упевнені, що Омікрон ще далеко не останній варіант коронавірусу (Фото:Stefano Pollio/Unsplash)

За два роки пандемії ми вже встигли неабияк вивчити грецький алфавіт, адже нові варіанти коронавірусу з’являються досить стрімко, а деякі з них швидко стають домінуючими у світі, та чи можливо, що ця доля не спіткає нас у 2022 році?

Як відомо, новий варіант Омікрон, який виявили у листопаді 2021 року в ПАР, за кілька тижнів став найпоширенішим варіантом у світі через свою високу трансмісивність. З’ясувалося, що він, на відміну від Дельти, здатен легко ухилятися від імунного захисту вакцинованих і раніше інфікованих людей.

Відео дня

Та чи можлива поява нових варіантів, які будуть здатні конкурувати з Омікроном щодо його трансмісійності та ухилення від імунітету?

Чи з’являться нові варіанти коронавірусу у 2022 році?

Коли вперше з’явилися зміни в геномі вірусу, невідомо, як і той факт, що саме рухає цю тенденцією.

Американські фахівці з інфекційних захворювань упевнені, що Омікрон ще далеко не останній варіант коронавірусу. За їхніми даними, поки коронавірус поширюється серед населення, мутації продовжуватимуться і коронавірус розвиватиметься й надалі.

Більш того, за словами Стюарта Рейя, доктора медичних науки Університету Джонса Хопкінса, нові варіанти вірусу SARS-CoV-2 виявляються щотижня. Більшість не затримується з нами і стають більш поширеними.

Віруси постійно змінюються у вигляді мутацій. Коли вірус має одну або кілька нових мутацій, він називається варіантом вихідного вірусу.

Наразі ВООЗ визначає варіанти коронавірусу або як варіанти, що викликають занепокоєння — що означає, що вони виглядають досить небезпечними, щоб уважно за ними спостерігати, або як варіанти, що представляють інтерес, або варіанти, що перебувають під наглядом. Тільки п’ять варіантів зараз відповідають визначенню варіантів, що викликають занепокоєння: Альфа, Бета, Гамма, Дельта і Омікрон.

Яким може бути наступний варіант коронавірусу?

Те, як SARS-CoV-2 розвиватиметься протягом наступних кількох місяців, а може, навіть років, визначить, як виглядатиме кінець цієї глобальної кризи — чи перетвориться вірус на ще одну звичайну застуду чи щось загрозливіше.

Загалом існують фізичні та генетичні обмеження, які обмежують можливості розвитку SARS-CoV-2. Деякі з цих обмежень поширюються і на рівень заразності вірусу, та в нього є своя межа, тому вчені очікують, що трансмісивність вірусу врешті-решт перестане збільшуватися, повідомляє Nature.

Наразі вакцинація є найефективнішим способом боротися з вірусом, та поки що точно невідомо, наскільки ефективно вакцина перешкоджає його еволюції.

Вчені шукають способи передбачити наступні кроки вірусу, звертаючись до інших патогенів у пошуках підказок. Вони відстежують наслідки мутацій у випадках, одночасно спостерігаючи за появою нових. Очікується, що SARS-CoV-2 в кінцевому підсумку буде розвиватися більш передбачувано і стане схожим на інші респіраторні віруси, але коли станеться це зрушення і яку інфекцію він може бути схожий, поки неясно.

Але водночас немає жодної гарантії, що наступний варіант коронавірусу не буде ще небезпечнішим, ніж варіант Омікрон або Дельта. Хоча Омікрон і поширюється швидше, ніж його попередник, за даними медиків, він викликає легші випадки, але з наступним варіантом може не вийде такого ж компромісу.

Наприклад, мутації, які наділяють вірус здатністю неймовірно швидко розмножуватися або вислизати від антитіл, що перешкоджають його проникненню в клітини, також можуть підвищувати ймовірність того, що вірус спричинить серйозну інфекцію. Варіант Дельта продемонстрував таке поєднання ознак у тому сенсі, що він поширюється легше, ніж усі попередні варіанти коронавірусу, але при цьому подвоює ризик госпіталізації для нещеплених людей у порівнянні з штамом Альфа, повідомляє The New York Times.

Секвенування геному на початку пандемії показало, що вірус змінюється та отримує близько двох однолітерних мутацій на місяць. Для порівняння ця швидкість змін приблизно вдвічі менша, ніж у грипу, і вчетверо менша, ніж у ВІЛ, завдяки ферменту, що виправляє помилки, яким володіють коронавіруси, що рідко зустрічається серед інших РНК-вірусів.

Згідно з прогнозами вчених, у міру того, як все більше людей заражаються або вакцинуються, людство поступово наближатиметься до досягнення колективного імунітету проти різних варіантів.

Оскільки цей загальний рівень імунітету підвищується серед населення і в усьому світі, еволюція SARS-CoV-2, ймовірно, знижуватиметься, і пандемія стане ендемічною. Таким чином пандемія може закінчитися, але до того часу нам, мабуть, доведеться зіткнутися з новими варіантами коронавірусу, які викликають занепокоєння.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X