Закуповуємо протези? У США повідомляють про випадання зубів після COVID-19

27 листопада 2020, 12:33

Деякі експерти припускають, що люди, у яких вже є стоматологічні проблеми, можуть залишитися без зубів через зараження коронавірусом.

У США було задокументовано кілька таких випадків, але медики виявляють обережність і відзначають, що поки «даних недостатньо», йдеться в статті New York Times.

Наприклад, в листопаді 2020 був описаний випадок жінки зі штату Нью-Йорк. 43-річна Фара Хемілі з Вурхісвілля, штат Нью-Йорк, ніколи не втрачала постійні зуби, але в листопаді один з її зубів нижньої щелепи випав без крові і болю.

Відео дня

Хемілі перенесла Covid-19 цієї весни і приєдналася до групи онлайн-підтримки, оскільки вона отримала безліч симптомів, які відчували багато інших постраждалих. Серед членів своєї групи підтримки вона знайшла інших, які також описали випадання зубів, а також чутливі ясна і відколи зубів.

Поки немає точних доказів того, що інфекція може призвести до втрати зубів або пов’язаним з цим проблем. Деякі стоматологи, посилаючись на відсутність даних, скептично ставляться до того, що один лише Covid-19 може викликати стоматологічні симптоми.

«Надзвичайно рідко зуби буквально випадають з лунок», — сказав доктор Девід Окано, пародонтолог з Університету Юти в Солт-Лейк-Сіті.

Але існуючі стоматологічні проблеми можуть посилитися в результаті Covid-19, додав він, особливо коли пацієнти одужують від гострих інфекцій і борються з довгостроковими наслідками.

Деякі експерти кажуть, що лікарі і стоматологи повинні бути відкриті для таких можливостей, особливо тому, що понад 47 відсотків дорослих у віці 30 років і старше страждають тією або іншою формою пародонтозу, включаючи інфекції і запалення ясен.

«Зараз ми починаємо вивчати деякі з тих що збивають з пантелику і іноді виводять з ладу симптомів, які пацієнти відчувають через місяці після того, як одужали від Covid», — сказав доктор Вільям В. Лі, президент і лікарський директор Фонду ангіогенезу, некомерційної організації, що вивчає здоров’я і хвороби кровоносних судин.

Доктор Лі сказав, що випадання зубів без крові є незвичайним явищем, і це дає нам зрозуміти, що щось відбувається з кровоносними судинами в яснах.

Новий коронавірус завдає серйозної шкоди, зв’язуючись з білком ACE2, який повсюдно присутній в організмі людини. Він виявляється не тільки в легенях, але також в нервових і ендотеліальних клітинах. Таким чином, говорить доктор Лі, можливо, що вірус пошкодив кровоносні судини, які підтримують зуби у тих, що вижили після COVID-19; це також може пояснити, чому ті, хто втратив зуби, не відчувають болю.

Також можливо, що широко поширена імунна відповідь, відома як цитокіновий шторм, може проявлятися в роті.

Інші запальні захворювання, такі як серцево-судинні захворювання і діабет, за словами американських медиків, також корелюють із захворюванням ясен у одних і тих же пацієнтів.

Раніше НВ писав, що cогласно результатами нового аналізу вчених з канадського Університету Реджайна, у багатьох людей під час пандемії COVID-19 можуть проявлятися кілька основних видів тривоги або стресу.

Сюди входять: страх небезпеки і зараження COVID-19; боязнь несприятливих соціально-економічних наслідків хвороби; постійні перевірки та пошук утіх; ксенофобія (дискримінація по відношенню до іноземців) і симптоми травматичного стресу (наприклад, нічні кошмари, пов’язані з пандемією).

«Ці види стресу від COVID-19 взаємопов'язані, тобто вони можуть проявлятися разом», — пише один з авторів нового аналізу, професор психології Університету Реджайна Гордон Дж. Дж. Асмундсон.

За його словами, з 7000 респондентів, які взяли участь в дослідженні, 2% підтвердили наявність коронавірусу в їх організмі, 6% знали людей з COVID-19, 38% страждали від одного з перерахованих видів тривоги і стресу, і ще 16% знали людей з такими ж психічними розладами.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X