І тут гени. Незвичайні структури ДНК можуть стати причиною рідкісних захворювань, пов’язаних зі старінням

8 грудня 2021, 11:36
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Нове дослідження може допомогти розробити методи лікування таких захворювань, як синдром Кокейна (Фото:Pixabay)

Нове дослідження може допомогти розробити методи лікування таких захворювань, як синдром Кокейна (Фото:Pixabay)

Британські вчені з’ясували, що чотириланцюгові структури ДНК нещодавно виявлені в клітинах людини, пов’язані з геном, який може впливати на рідкісний синдром Коккейна.

Крім класичної подвійної спіралі, дослідники нещодавно виявили цілу низку інших конфігурацій ниток ДНК, включаючи ДНК з чотирма спіралями, що утворює вузлові структури, які називаються G-квадруплексами.

Відео дня

Хоча багато з цих нових конфігурацій ДНК спостерігалися тільки в лабораторних умовах, нещодавно G-квадруплекси вивчили в живих клітинах людини. Однак їх можливі функції у клітинах не виявлено.

Тепер дослідники з Центру молекулярних досліджень в Імперському коледжі Лондона спостерігали білок, пов'язаний із синдромом Кокейна (CSB), що переважно взаємодіє з одним конкретним типом G-квадруплексу. Ці особливі структури ДНК виникають при взаємодії віддалених частин ДНК, що, на думку дослідників, неможливо сформувати усередині клітин.

Нормально функціонуючі білки CSB не викликають будь-яких побічних ефектів, але мутації гена, що виробляє білок CSB, можуть спричинити фатальний розлад передчасного старіння – синдром Коккейна, який вбиває багатьох людей ще до 18 років.

Команда виявила, що білки CSB з мутаціями, що викликають синдром Кокейна, більше не можуть взаємодіяти з G-квадруплексами. Таким чином, вчені припускають, що ці G-квадруплекси ДНК з великим радіусом дії пов'язані з функціональною роллю основного білка, мутації якого викликають синдром Кокейна.

«Ми ще так багато не знаємо про ДНК, але наші результати показують, що те, як і де утворюються структури G-квадруплексу, впливає на їхню функцію, роблячи їх важливішими з біологічної точки зору, ніж вважалося раніше», - сказав провідний дослідник лікар Марко Ді Антоніо із хімічного факультету Imperial.

Нитки ДНК неймовірно довгі і скручені в щільні структури, щоб поміститися всередині наших клітин. Раніше дослідники припускали, що G-квадруплекси утворюються лише з ділянок ДНК, які розташовані поруч один з одним. Проте команда виявила G-квадруплекси, які утворені із частин ланцюга ДНК, які знаходяться далеко один від одного.

Саме ці G-квадруплекси специфічно взаємодіють із білком CSB. Команда показує, що CSB потенційно може використовувати G-квадруплекс для зв'язування віддалених частин ДНК.

Нове дослідження може врешті-решт допомогти розробити методи лікування таких захворювань, як синдром Кокейна. Якщо дисфункціональні CSB можуть бути зупинені від зв'язування з G-квадруплексами насамперед, то, можливо, це рідкісне дегенеративне захворювання можна буде пом'якшити в майбутньому.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X