Страшно жити. Англійські медики виявили нову небезпеку веганської дієти
Веганська дієта може зробити ваші кістки дуже крихкими. А це загрожує частішими і важчими переломами.
Вегани наводять безліч аргументів на користь своєї дієти, зокрема позитивний вплив на здоров’я, а також етичні і моральні аспекти.
Однак у медиків є безліч претензій до веганської дієти.
І з огляду на нове дослідження групи британських вчених цих питань стає ще більше.
Дослідження підтвердило давні побоювання, що веганська дієта завдає серйозної шкоди одному з важливих аспектів здоров’я людини.
Що з’ясували вчені?
Дослідники стверджують, що вегани мають на 43% вищий ризик переломів кісток, ніж ті, хто їсть м’ясо.
Вони проаналізували дані про стан здоров’я 55 тис. жителів Великої Британії протягом 18 років.
29 тис. з них їли м’ясо, 8 тис. не їли м’ясо, але їли рибу, 15,5 тис. були вегетаріанцями, а 2 тис. — веганами.
За час спостережень за цією немаленькою групою сталося загалом понад 3900 переломів. Зокрема — 566 зламаних рук, 889 зап’ясть, 945 осіб зламали стегно, 366 — ногу, 520 — кісточку і 467 осіб — різні інші кістки (зокрема ребра
Власне, дослідження було присвячено не тільки веганам — людям, які взагалі не їдять їжі тваринного походження (м'ясо, риба, молочні продукти, яйця).
Вчені стверджують, що ризик переломів кісток підвищується для тих, хто їсть рибу, але не їсть м’ясо, а також у вегетаріанців, які не їдять м’ясо і рибу, але не відмовляються від молочних продуктів і яєць.
«У веганів ризик перелому стегна у 2,3 раза вищий, ніж у людей, які їдять м’ясо», — пояснює Таммі Тонг з Оксфордського університету, провідна авторка дослідження.
За її словами, це означає, що на кожну тисячу осіб у веганів трапляється на 15 переломів більше щорічно.
Ризик переломів інших кісток у веганів також значно вищий, ніж у «м'ясоїдів», констатує Тонг.
Дослідники пояснюють це такими факторами, як кількість кальцію і білків, які наявні в дієті людей.
У вегетаріанців і, особливо, веганів обсяги білків і кальцію, що надходять в організм, значно нижчі, ніж у любителів м’яса. Особливо критичним, за словами дослідників, є вкрай низький рівень кальцію, який отримують зі своєї дієти вегани, вказують автори дослідження.
Ще одним фактором став індекс маси тіла.
У більшості вегетаріанців і веганів індекс маси тіла значно нижчий, ніж у тих, хто їсть м’ясо, пояснює Тонг.
Вищий індекс, як правило, пов’язаний з підвищеним виробництвом естрогену і взагалі міцнішими кістками, зазначає вона.
До того ж більша вага і більший обсяг м’язової маси, характерні для тих, у чиєму раціоні більше білка, також сприяють «захисту» від переломів.
За словами Тонг, навіть після аналізу всіх відомих чинників все-таки залишається не до кінця зрозумілим, чому у веганів настільки крихкі кістки. Можливо, є ще якісь фактори, про які ми поки не здогадуємося, зазначає Тонг.
На думку Лони Сендон з університету Техасу, яка не брала участі в дослідженні і була незалежною рецензенткою, результати не виглядають приголомшливими.
Вегетаріанська і веганська дієти далеко не завжди корисні і відрізняються браком багатьох вітамінів і поживних елементів, зазначає Сендон.
На її думку, крім кальцію і білка, міцним кісткам потрібні й інші поживні елементи, наприклад, вітамін D, вітамін К, залізо, цинк, фосфор і магній.
І якщо вегетаріанці, які вживають молоко, яйця, сир і йогурти, найчастіше отримують ці компоненти і без м’яса, то у веганів все інакше, констатує Сендон.
Брак корисних інгредієнтів, що містяться в м’ясі, їм компенсувати набагато складніше.
Раніше НВ писав про велике дослідження британських учених, які означили низку загроз, які несуть для здоров’я вегетаріанська і веганська дієти.
Крім іншого, результати дослідження показали, що у любителів «зеленої» їжі ймовірність інсульту на 20% вища, ніж у тих, хто не відмовляється від м’яса.
Серед пацієнтів-вегетаріанців і веганів найпоширенішим був геморагічний інсульт, при якому кров з артерій потрапляє в мозок.
Автори дослідження пояснюють це надзвичайно низьким рівнем холестерину і деяких поживних речовин, наприклад, вітаміну В12, в організмі людей, які повністю відмовляються від м’яса.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.
матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.