Не захоплюйтеся. Вчені довели, що антибіотики підвищують ризик хвороби Паркінсона
За даними нещодавно опублікованого дослідження в Гельсінкській університетській лікарні, часте вживання поширених антибіотиків пов’язанае з підвищеним ризиком хвороби Паркінсона.
Найбільш сильні зв’язки були виявлені для антибіотиків широкого спектру дії і тих, які діють проти грибків, відзначають медики.
Час впливу антибіотиків також, здавалося, мав значення. Цей зв’язок може бути пояснений їх руйнівним впливом на кишкову мікробну екосистему.
«Зв’язок між впливом антибіотиків і хворобою Паркінсона відповідає поточній думці, що у значної частини пацієнтів патологія Паркінсона може виникати в кишечнику, за роки до появи типових моторних симптомів Паркінсона, таких як повільність, м’язова недостатність і тремтіння кінцівок. Було відомо, що бактеріальний склад кишечника у пацієнтів з хворобою Паркінсона є ненормальним, але причина була неясна. Наші результати показують, що деякі широко використовувані антибіотики, які чинять сильний вплив на мікробіоту кишечника, можуть бути таким фактором», — говорить керівник дослідницької групи, невропатолог Філіп Шеперянс.
Патологічні зміни, характерні для хвороби Паркінсона, спостерігалися в кишечнику за 20 років до постановки діагнозу. Запор, синдром подразненого кишечника і запальне захворювання кишечника були пов’язані з більш високим ризиком розвитку хвороби Паркінсона.
Раніше було показано, що вплив антибіотиків викликає зміни в мікробіомі кишечника, і їх використання пов’язане з підвищеним ризиком низки захворювань, таких як психічні розлади і хвороба Крона. Однак ці захворювання або підвищена сприйнятливість до інфекції не пояснюють взаємозв'язки між антибіотиками і хворобою Паркінсона.
«Відкриття може також мати значення для практики призначення антибіотиків в майбутньому. На додаток до проблеми стійкості до антибіотиків, призначення антимікробних препаратів також має враховувати їх потенційно тривалу дію на мікробіом кишечника і розвиток деяких захворювань», — наголосили автори роботи.
Можливий зв’язок впливу антибіотиків із хворобою Паркінсона було досліджено з використанням даних, отриманих з національних реєстрів. У дослідженні порівнювався вплив антибіотиків протягом 1998−2014 років у 13 976 пацієнтів з хворобою Паркінсона і порівнювався з 40 697 не схильних до цієї хвороби особами, підібраними за віком, статтю та місцем проживання.
За словами дослідників, найбільш небезпечними можуть бути антибіотики широкого спектру дії і ті, які застосовуються проти анаеробних бактерій і грибків.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.