
Коронавірус мутує. Що це означає для всіх нас
Розбираємося, що відомо вченим про нові штами коронавірусу і чи можуть вони бути небезпечними для людей
Вчені з США виявили новий штам коронавірусу SARS-CoV-2, який, за їхніми даними, є ще заразнішим. Біологи припускають, що такі мутації можуть швидше поширюватися в суспільстві і роблять людей уразливими до повторного інфікування.
У деяких країнах серйозно обговорюють введення імунних паспортів, — ці документи дозволять не дотримуватися правил карантину тим, хто вже перехворів на COVID-19.
Однак, вчені виступають проти таких паспортів, оскільки їм досі невідома природа нового коронавірусу SARS-CoV-2, який викликає хворобу COVID-19.
Поки невідомо, чи може імунітет захистити тих, хто переніс хворобу, і чи з'являється він взагалі. Мало того, в різних країнах підтверджували повторні випадки зараження коронавірусом, що ставить під сумнів ефективність «імунного паспорта».
Вирішенням цих проблем може стати вивчення мутацій вірусу — нових штамів SARS-CoV-2. Про один з таких днями заявили біологи з США, які підтвердили, що виявлена мутація коронавірусу ще заразніша і робить людей вразливими до повторного захворювання на COVID-19.
Що відомо про мутації коронавірусу і як вони можуть вплинути на розвиток пандемії — розбираймося разом.

Заразний мутант
Днями представники Національної лабораторії в Лос-Аламосі, штат Нью-Мексико, опублікували результати свого дослідження, згідно з якими виявлений штам SARS-CoV-2 є ще заразнішим, ніж версія вірусу, яка пошиирювалася на початку пандемії.
Автори роботи вказують, що новий штам коронавірусу — D614G — з'явився в лютому 2020-го в Європі, швидко поширився на Східне узбережжя США і вже до середини березня став головним штамом, який приводив до більшості заражень по всьому світу.
Цілком імовірно, що саме з цим пов'язані спалахи захворювань на COVID-19 у різних країнах до середини весни поточного року.
Нове дослідження американських біологів також може підірвати попередні заяви вчених про те, що вірус SARS-CoV-2 є стабільним і для нього не характерні сильні мутації, як у випадку з грипом і вірусами.
У Лабораторії Лос-Аламосу з'ясували, що мутація D614G впливає на так звані «шипи» на зовнішньому боці коронавірусу, завдяки яким патоген може проникати в дихальні клітини людини.
Зміни цих шипів підвищили ймовірність проникнення вірусу в організм людини і зробили SARS-CoV-2 ще заразнішим. Тому вчені кажуть, що мутований вірус поширювався в світі набагато швидше, ніж той, через який почалася епідемія в китайському місті Ухань.
«Ця історія викликає занепокоєння, оскільки ми бачимо, що мутована форма вірусу дуже швидко розвивається і в березні вона стала домінантною формою пандемії. Коли віруси з цією мутацією проникають у суспільство, вони швидко захоплюють локальну епідемію, оскільки вони заразніші», — написала у своєму Facebook керівник дослідження Бетт Корбер, біолог з Лабораторії Лос-Аламосу.
Повідомляється, що дослідження ґрунтувалося на комп'ютерному аналізі даних про понад 6000 генетичних послідовностей різних коронавірусів зі всього світу, зібраних комерційною організацією в Німеччині.
Біологи з Лос-Аламосу разом з ученими з кількох університетів Великої Британії виявили як мінімум 14 мутацій SARS-СoV-2, і сфокусувалися саме на штамі D614G, який призводить до змін у будові шипів вірусу.
Інші дослідники кажуть, що до подібних заяв варто ставитися серйозно і перевіряти дані експериментально, оскільки вони можуть вплинути на розробку вакцини від COVID-19.
У випадку з мутаціями різних грипозних вірусів нові вакцини можуть розробляти щороку, що може значно ускладнити боротьбу з пандемією COVID-19.
У Лабораторії Лос-Аламосу також підтвердили, що виявлена ними мутація може зробити людей уразливими до повторного інфікування SARS-CoV-2.
Проте, біологи кажуть, що новий штам D614G не викликає серйозніші симптоми хвороби і не призводить до підвищеного ризику смертності від неї, хоча і поширюється серед людей швидше.

Інші мутації
Як уже писав НВ, одну з «позитивних» мутацій коронавірусу кілька тижнів тому виявила група дослідників з Австралії і Тайваню, які проаналізували більш ніж 100 зразків збудника SARS-CoV-2.
Виявилося, що новий штам, на відміну від виявленого вченими з США D614G, навпаки, знижував атакувальні здатності вірусу.
У цьому випадку свою роль відіграли не менш «гострі» шипи вірусу, а його можливість з'єднання з рецептором ACE2 у клітинах людини.
Цей рецептор міститься на поверхні багатьох клітин людини, зокрема і в легенях. Рецептор ACE2 також був точкою входу для іншого коронавірусу SARS, який викликав спалах атипової пневмонії в 2002–2003 роках.
Деякі вчені припускають, що ACE2 активується в клітинах курців, тому вони можуть бути вразливішими до респіраторних вірусів, зокрема SARS-CoV-2.
Епідеміологи зазначають, що у випадку з появою нових штамів коронавірусу важлива не скільки його більша або менша здатність до проникнення в організм людини, а сам факт мутації, оскільки раніше вчені вважали, що вірус залишається практично незмінним.
Хай там як, у період з моменту SARS-CoV-2 і до кінця березня вчені виділили як мінімум вісім його різновидів.
«Чи будуть вакцини менш ефективними проти нової форми вірусу, і чи потрібно буде їх модифікувати, щоб вони були однаково ефективні проти обох форм? Ми та інші вчені докладаємо всіх зусиль, щоб відповісти на це питання якомога швидше», — заявив професор Монтефіоре з медичного центру Університету Дьюка в Північній Кароліні.
За його словами, зараз найважливішим є вивчення того, як форми коронавірусу, які мутували, можуть підірвати імунну відповідь організму людини.
Від цього залежатиме не тільки ефективність вакцин, а й імовірність повторного зараження людей, які вже перехворіли на COVID-19.
Нагадаємо, нещодавно у Всесвітній організації охорони здоров'я заявили, що дані про повторні зараження коронавірусом у пацієнтів у декількох країнах можуть бути хибними.
«Це не інфекційний вірус, це не реактивація. Насправді це частина процесу загоєння. Чи означає це, що у них є імунітет? Чи означає це, що вони мають надійний захист від повторного зараження? Ми поки що не знаємо відповіді на це питання», — пояснила епідеміолог ВООЗ Марія Ван Керхове.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.