Перестаралися. Новий препарат від грипу зробив вірус ще небезпечнішим

27 листопада 2019, 20:41
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дослідники з Університету Вісконсін-Медісон довели, що протигрипозний препарат балоксавір сприяє мутації вірусу і появи у нього стійкості до лікування.

При цьому препарат не впливає на здатність вірусу розмножуватися і його інфекційність.

Досліджували проаналізували випадок хвороби двох японських дітей — 11-річного хлопчика і його 13-річної сестри. Першим на грип штаму H3N2 заразився хлопчик, лікарі прописали йому курс балоксавіру — препарату, який недавно отримав дозвіл на застосування в Японії і США. Препарат блокує фермент, який відповідає за читання геному вірусу після його попадання в клітину.

Відео дня

Протягом трьох днів хлопчикові ставало краще, а потім у нього знову піднялася температура — до того часу тим же штамом вірусу заразилася і дівчинка. При цьому балоксавір перестав допомагати обом дітям.

Аналіз зразків грипу, узятих у дівчини і її брата, показує, що вони страждають від штаму H3N2, який несе новий тип мутації, який, за словами професора патобіологічного наук Університету Вісконсін-Медісон Йошихиро Каваока, стійкий до балоксавіру.

«Ми секвенували весь вірусний геном 11-річного хлопчика з чутливим до ліків вірусом грипу (до лікування) і зразком від дівчинки, яка стійка до ліків. З 13 133 нуклеотидів між ними була лише одна нуклеотидна різниця», — говорить Каваока.

Іншими словами, те, що відрізняло вірус, зібраний від брата до лікування, і вірус, зібраний від сестри пізніше, становили одну мутацію, єдину зміну тільки однієї літери серед більш ніж 13 000, виявлених в генетичному коді вірусу.

«Це означає, що вірус набув стійкість під час лікування і передається від брата до сестри», — пояснює Каваока.

Як медики відзначають в статті, дані клінічних випробувань препарату показали, що у деяких пацієнтів, інфікованих грипом H3N2 або H1N1, які вживали балоксавір, розвивалася мутація в положенні 38 полімеразного кислого білка, що є частиною вірусу.

Вчені підтвердили, що під дією балоксавіра кількість стійких штамів вірусу в популяції зростає, а самі ці штами не стають безпечніше для людей. Це не означає, що балоксавір становить серйозну загрозу — частота виникнення мутацій не дуже велика, і на вірус можуть потім подіяти інші препарати.

«Вірус, стійкий до ліків, дійсно з’являється, але в світі так багато вірусів грипу, а цим препаратом буде лікуватися лише невелика частина населення. Переважна більшість залишаються чутливими до ліків», — підкреслив Каваока.

Препарат Ксофлюза (балоксавіра марбоксіл) був офіційно схвалений для застосування в Японії в кінці лютого 2018 року. У сезоні 2018−2019 року на частку балоксавіра довелося близько 40 відсотків продажів противірусних засобів в Японії, і незабаром він повинен бути схвалений ще в 20 країнах. Ще в ході клінічних випробувань цього препарату з’явилися відомості про те, що у деяких пацієнтів розвивається стійкість.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X