Загроза з Африки? У Габоні почали пошуки нових вірусів у кажанів
Так звані мисливці за вірусами намагаються знайти в лісах Габону нові знання про те, як такі патогени, як коронавірус, долають бар'єр на шляху до людини.
Вчені вже змогли ідентифікувати кілька коронавірусів, схожих на SARS-CoV-2, у місцевих кажанів.
«Наша робота — шукати патогени, які можуть становити небезпеку для людини, і розуміти, як відбувається передача вірусу між видами», — пояснив Гаель Маганга, професор Університету Франсвілля.
Кажани можуть бути господарями вірусів, які не завдають їм шкоди, але можуть бути небезпечні для Homo sapiens, часто передаючись через інших тварин. Наприклад, COVID-19 пройшов якраз такий зоонозний шлях від тварин до людини.
При цьому COVID-19 слідує за трьома іншими респіраторними вірусами: MERS в 2012 році, SARS в 2003 році і на грип H5N1 в 1997 році. Крім того, в цей список включають геморагічний вірус Ебола в 1976 році і СНІД, який, як вважають, перейшов від шимпанзе близько століття тому, можливо, через мисливців.
У Габоні кожен спалах лихоманки Ебола відбувалася в районі печер Заді, який знаходиться недалеко від кордону з Республікою Конго. Дослідники CIRMF виявили зразки вірусу Ебола серед кажанів, підтвердивши, що його господарем були літаючі ссавці.
Команда бере стерильні мазки і бере зразки з рота і прямої кишки кажанів. Потім їх дбайливо зберігають для транспортування назад в лабораторію, де вони будуть проаналізовані на наявність будь-якого патогена.
При цьому до будь-якого, хто звинувачує кажанів в катастрофі коронавірусу, вчені ставляться зневажливо. За їх словами, вторгнення людини в середовише їхнього життя привело до того, що ці два види ссавців стали ближче і небезпечніше.
«Поведінка людини часто є причиною появи вірусу», — сказав Маганга. «Сьогодні, в умовах демографічного тиску, інтенсифікації землеробства або полювання, контакти між людьми і тваринами стають все більш частими».
За його словами, сімдесят відсотків хвороб передаються через тварин, перш ніж перейти до людей, і кожен рік серед людей виникає близько п’яти нових хвороб.
Маганга вже виявив низку штамів коронавируса, що циркулюють серед кажанів, в тому числі ті, які близькі до штаму COVID-19, що вражає людей. Незважаючи на очевидний ризик, мисливці і раніше приходять сюди полювати на тварин — антилоп, газелей, мавп і летючих мишей.
Раніше НВ писав, що вчені з Камбоджі і Японії виявили два нових коронаірусу, які схожі на SARS-CoV-2, що став причиною пандемії COVID-19 в світі. Носіями нових вірусів виявилися підковоносі кажани, які могли бути джерелом поширення SARS-CoV-2 в Китаї.
Представники Інституту Пастера в столиці Камбоджі Пномпені опублікували результати дослідження, згідно з якими вони виявили перші родинні коронавіруси SARS-CoV-2 за межами Китаю.
Зразки нових вірусів знайшли в організмі заморожених підковоносів в Камбоджі, а також в заморожених екскрементах цих тварин в Японії.
Саме підковоноси вважаються одними з перших переносників коронавируса SARS-CoV-2 в Китаї, після яких хвороба почала поширюватися серед людей. Повідомляється, що новий камбоджійський коронавірус знайшли в організмі двох підковоносів Шамела, спійманих на півночі країни в 2010-му.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.