Нехай користь приносять. Медики тестують віруси для боротьби з бактеріями

13 серпня 2019, 10:50

В процесі лікування підлітка, яка заразилася стійкою до антибіотиків інфекцією, лікарі Великобританії протестували роботу вірусів — бактеріофагів.

Це віруси, які заражають і знищують певні бактерії. Вони працюють, вторгаючись в клітку-господаря, йдеться в статті Popular Science .

Нещодавні дослідження показують, що бактеріофаги, які присутні в слизу, є частиною нашої природної імунної системи, захищаючи організм людини від вторгнення бактерій.

Відео дня

Фаги фактично використовувалися для лікування дизентерії, сепсису, викликаного золотистим стафілококом, інфекцій сальмонели і шкірних інфекцій протягом майже століття. Раніше джерелами фагів для терапії були місцеві водойми, бруд, повітря, стічні води і навіть біологічні рідини від інфікованих пацієнтів. Віруси були виділені з цих джерел, очищені, а потім використані для лікування.

В даний час такі віруси є генетично модифікованими. Окремі штами фагів тестуються проти бактерій-мішеней, а найбільш ефективні штами очищаються до сильної концентрації. Вони зберігаються як запаси бактеріофагів (коктейлі), які містять один або кілька штамів фагів і можуть вражати широкий спектр бактерій, або як адаптовані бактеріофаги, які націлені на конкретні бактерії.

Лікування можна безпечно вводити перорально, наносити безпосередньо на рани або бактеріальні ураження або навіть поширювати на інфіковані поверхні. Клінічні випробування внутрішньовенного введення фагів тривають.

Як приклад успіху такої терапії наводять історію 17-річної Ізабель Холдауей, яка ледь не померла після того, як після трансплантації легені у неї виникла невиліковна інфекція, яку неможливо було вилікувати антибіотиками.

Після дев'ятимісячного перебування в лікарні Грейт-Ормонд-стріт вона повернулася до себе додому в Кент для надання паліативної допомоги , але одужала після того, як її консультант звернувся в американську лабораторію для розробки експериментальної терапії.

Незабаром після того, як Ізабель була відправлена ​​додому за планом паліативної допомоги, лабораторія в США виявила фаг, який знищив інфекцію, і ще два віруси які заразили небезпечну бактерію, але не вбили її. Видаливши один ген, вчені змогли підвищити ефективність цих двох фагів, створивши коктейль, який, на їхню думку, міг вбити інфекцію. Комбінація використовувалася, щоб уникнути можливості для інфекції стати стійкою до фагу.

У червні 2018 року Ізабель повернулася на Грейт-Ормонд-стріт, і після деяких випробувань на безпеку їй два рази в день давали коктейль через крапельницю для внутрішньовенного вливання і на її шкіру. Через шість тижнів сканування печінки показало, що інфекція практично зникла.

В іншому прикладі було показано, що норовіруси захищають кишківник мишей, коли їм давали антибіотики. Захисні кишкові бактерії, які були вбиті антибіотиками, зробили мишей сприйнятливими до кишкових інфекцій. Але за відсутності хороших бактерій ці норовіруси змогли захистити своїх господарів.

Наше розуміння цього вірусного компонента в основному знаходиться в зародковому стані. Але у цього виду терапії є величезний потенціал, щоб допомогти зрозуміти вірусні інфекції, і, що важливо, зрозуміти, як боротися з поганими. Це також може пролити світло на еволюцію людського генома, генетичні захворювання і розвиток генної терапії.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X