Конем ходи. Британські вчені підтвердили користь шахів для мозку

29 листопада 2019, 10:20
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Згідно з новим дослідженням, люди, які грають в настільні ігри — наприклад, в шахи — з більшою ймовірністю збережуть розумові здібності в літньому віці.

До такого висновку дійшли психологи з Единбурзького університету, які провели тести на мислення у більш ніж тисячі британців віком від 70 років.

Згідно з дослідженням, люди, які грають в нецифрові гри — наприклад, в карти, шахи, бінго, або навіть просто регулярно розгадують кросворди — з більшою ймовірністю збережуть гостроту розуму в подальшому житті.

Відео дня

Дослідження також показало, що зміна поведінки в дорослому віці також може мати значення. Люди, які стали більше грати в ігри в віці понад 70 років, з більшою ймовірністю зберігали певні розумові здібності у міру старіння.

Психологи з Единбурзького університету перевірили понад 1000 осіб у віці 70 років на пам’ять, рішення задач, швидкість мислення і загальні розумові здібності. Потім учасники повторювали одні й ті ж тести мислення кожні три роки до досягнення 79 років. Групу також запитали, як часто вони грають в такі ігри, як карти, шахи, бінго або кросворди — у віці 70 і 76 років.

Дослідники використовували статистичні моделі для аналізу взаємозв'язку між рівнем гри людини і його мисленням. Команда також взяла до уваги результати тесту інтелекту, який учасники проходили, коли їм було 11 років.

Результати аналізу показали, що те, як часто учасники грали в настільні ігри, було пов’язано з показниками їх когнітивних функцій в 70 років, а також — зі швидкістю когнітивного спаду в віці від 70 до 79 років. Залежність не пояснювалася побічними змінними, в тому числі - результатами тестів у віці 11 років. Найменше від когнітивного спаду у любителів настільних ігор постраждали пам’ять і швидкість прийняття рішень.

Доктор Дрю Альтшул зі Школи філософії, психології і мовних наук Единбурзького університету сказав: «Ці результати доповнюють свідчення того, що більш активна участь в життєвих заняттях може бути пов’язаною з кращими навичками мислення в подальшому житті».

Цікаво, що в липні 2016 року у Великій Британії опублікували результати дворічного дослідження із залученням майже сотні шкіл. Експеримент тривав протягом шкільного року 2013−14 і задіяв майже дві тисячі школярів віком 9−10 років.

Половина з них отримала загалом 30 годин уроків шахів. За результатами цього тесту не було відзначено серйозної різниці в математичних успіхи між школярами, які отримували додаткові уроки шахів, і контрольною групою.

Додамо, дослідники з Гарвардської медичної школи проаналізували тканини головного мозку, передані в банки людського мозку людьми у віці від 60 до 70 років і дожівшімі до 100 років. Вони прийшли до несподіваного висновку, що надмірна активність мозку може скорочувати життя.

«Абсолютно шокуюча і загадкова річ в цій новій статті полягає в тому, що обмеження нейронної активності - це хороша річ в здоровому старінні, якщо ви хочете зберегти свій мозок активним в подальшому житті. Це дуже нелогічно», — сказав Майкл Макконнелл, нейробіолог в Інституті розвитку мозку ім. Лібера, який не брав участі в дослідженні.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X