Медики повідомили про пацієнта, який повністю позбувся ВІЛ. Як це можливо?

8 липня 2020, 12:43

У Бразилії повідомили про перший випадок ремісії ВІЛ-інфекції без пересадки стовбурових клітин кісткового мозку. Але вчені припускають, що вірус може повернутися.

Торік у Великій Британії повідомили про повне лікування ВІЛ-інфекції пацієнта, у якого було онкологічне захворювання.

Після курсу хіміотерапії пацієнту пересадили стовбурові клітини від донора, гени якого мутували таким чином, що були стійкими до ВІЛ.

Відео дня

Це стало другим у історії випадком, коли пересадка клітин кісткового мозку призвела до ремісії ВІЛ. Тепер медики з Бразилії заявили про перший випадок ремісії ВІЛ-інфекції у 36-річного чоловіка, якому не проводили трансплантацію.

Повідомляється, що у пацієнта з Сан-Паулу діагностували ВІЛ у 2012-му, і з того часу він приймав комбінацію сильних антиретровірусних препаратів і нікотинаміду (вітамін В3).

З 2019-го пацієнтові припинили ВІЛ-терапію через ремісію хвороби, і вже більше 57 тижнів медики не спостерігають вірус у нього в крові.

«Для мене важливо, що у нас був пацієнт, який проходив лікування, і тепер він контролює вірус без терапії. Ми не можемо виявити вірус, оскільки немає специфічної відповіді на нього, — якщо у вас немає антитіл, то у вас немає і антигенів», — говорить експерт з інфекційних захворювань в університеті Сан-Паулу Рікардо Діас.

Однак, вчені з США припускають, що відсутність вірусу протягом такого короткого проміжку часу ще не означає, що пацієнт повністю позбувся від нього.

У більшості випадків припинення ВІЛ-терапії призводить до підвищення рівня вірусу у крові вже через кілька тижнів. У рідкісних випадках з дітьми вірус повертався через пару років, а деякі пацієнти, які перенесли пересадку кісткового мозку, також не змогли позбутися ВІЛ.

Як уже писав НВ, нещодавно вчені з США заявили про тестування препарату, який може може знижувати рівень ВІЛ в крові пацієнтів на тривалий термін. Йдеться про експериментальні ліки — ленакапавір (Lenacapavir)

Згідно з результатами дослідження, один прийом цих ліків дозволив організму пацієнта пригнічувати дію вірусу протягом 6 місяців. Вчені заявили, що ленакапавір виявився безпечним і ефективним серед 40 людей, які взяли участь у експериментальному лікуванні.

Для того, щоб постійно пригнічувати вірус і обмежувати ймовірність його стійкості до лікарських препаратів, цей експериментальні ліки потрібно об'єднати з іншим типом медикаментів. Яким саме — поки невідомо.

Вченим належить з’ясувати, у парі з яким препаратом ленакапавір буде максимально ефективним, а також визначити побічні ефекти цього засобу протягом усіх 6 місяців його дії.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X