«Ніколи такого не бачили». Вчені навчилися «підказувати» клітинам, як захищатися від раку — і це працює

26 березня 2021, 12:31

Вчені створили клітини, які посилають у потенційне місце поширення раку. Їхня мета — «попередити» органи про розвиток хвороби, щоб ті могли захиститися від неї.

Дослідження, проведене вченими американського Національного інституту раку (NCI) було опубліковано в журналі Cell, а коротко про нього написало видання Medical Express.

«Це новий підхід до імунотерапії, який, цілком може стати потенційним засобом лікування метастатичного раку», — сказала керівниця дослідження Розандра Каплан, доктор медичних наук, з Центру досліджень раку NCI.

Відео дня

Метастатичний рак — це рак, який поширився зі свого первісного розташування на інші частини тіла. Через це він важко піддається лікуванню. Доктор Каплан вирішила, що замість виправлення наслідків потрібно працювати над запобіганням їм.

Рак перед розповсюдженням на інші органи посилає туди сигнали. Таким чином з'являється метастатична ніша — це «підготовлене і готове» місце, де згодом активно продовжує розвиватися хвороба.

У новому дослідженні вчені вивчили поведінку імунних клітин в метастатичній ніші. Оскільки доктор Каплан — дитячий онколог, команда в основному вивчала мишей з імплантованою рабдоміосаркомою, типом раку, який розвивається у м'язах дітей і часто поширюється на їхні легені.

В результаті обстеження легенів мишей після утворення пухлин у м'язах ніг, дослідники помітили, що імунна система хоч і працювала, але була ослаблена, в той час, як клітин, які її пригнічували, було дуже багато.

У легенях — тобто метастатичній ніші — почали з'являтися і накопичуватися мієлоїдні тканини. Зазвичай вони є частиною першої реакції організму на травму й інфекції, зокрема й рак. Коли вони виявляють загрозу, вони зазвичай виробляють інтерлейкін 12 (IL-12) — сигнал, який попереджає і активує інші імунні клітини. Але, як з'ясували дослідники, мієлоїдний тканини в метастатичній ніші діють рівно навпаки — вони змушують імунні клітини, що  борються з раком, відступати. Саме так рак «готує» собі нове місце, з часом пускаючи метастази.

Тоді вчені вирішили спробувати використовувати мієлоїдні тканини, щоб спонукати імунну систему до захисних дій в метастатичній ніші. Вони спробували відредагувати повідомлення, яке вони доставляють органам, на які збирається перекинутися рак. Для цього вони додали додатковий ген IL-12 до мієлоїдних тканин — таку клітину назвали GEMys. Таким чином мієлоїдні тканини замість «наказу про відступ» навпаки сигналізували імунній системі про те, що незабаром рак спробує захопити новий орган.

В результаті у мишей, які отримали GEMys, було менше метастатичних пухлин у легенях, менші пухлин в м'язах, і вони жили значно довше, ніж миші, що одержували незмінені мієлоїдні клітини. Дослідники виявили аналогічні результати, коли вивчали мишей з пухлинами підшлункової залози, які поширилися на печінку.

«Я ніколи раніше не бачила таких хороших ліків у своїх дослідженнях. Як правило, зростання раку сповільнюється після лікування, але потім він повертається з подвоєною силою», — розповідає доктор Каплан. У випадку ж зі зміненими мієлоїдними тканинами ситуація змінилася, а разом з іншими методами лікування — хіміотерапією або хірургічним втручанням — ефекти лікування покращилися ще більше.

Коли дослідники повторно вводили ракові клітини мишам, вилікуваних таким чином, пухлини не утворювалися. Це говорить про те, що комбіноване лікування залишає тривалу «імунну пам'ять» про рак, пояснюють дослідники.

Команда планує провести клінічні випробування на дорослих з онкологічними захворюваннями і, якщо виявиться, що вони безпечні, на дітей і підлітків. Вчені впевнені, що така терапія не повинна викликати негативної реакції людського організму, адже виділення IL-12, яким і доставляються «повідомлення» імунній системі, є природною реакцією організму.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X