Чому куріння кальяну може стати причиною зараження на COVID-19, шкодить здоров’ю та довкіллю? Пояснює мікробіологиня

11 липня 2020, 18:33
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Куріння кальяну шкодить здоров’ю та забруднює повітря. А тепер ще й являє собою інфекційну загрозу COVID-19. Наскільки поширена ця проблема, в інтерв'ю Радіо НВ розказала кандидатка біологічних наук Олена Лівінська.

— Чи можливо через кальяни захворіти ще й на COVID-19?

— Так. І сам ритуал паління кальянів становить інфекційну загрозу, бо таким чином можна заразитися дійсно багатьма хворобами, зокрема і коронавірусом. Нещодавно представники Національного інституту здоров’я опублікували відкритий лист із метою привернення уваги саме до цієї проблеми. Як вони зазначають, куріння кальянів становить загрозу саме непропорційно високої частоти COVID-19 серед молоді, тому що молодь їх частіше курить.

Відео дня

— А є яскраві приклади, коли саме безпосередньо куріння кальяну було причиною спалаху нових випадків коронавірусної інфекції?

— Ці спалахи доволі важко відслідковувати. Але у деяких джерелах і раніше відмічалося, що з кальянними вечірками була пов’язана масова реєстрація нових випадків коронавірусу.

Нещодавно в Німеччині відслідковували спалах і він привів до кальянного бару, де заразилося більш як тридцять осіб і потім ще кілька сотень людей було поміщено на карантин. Те, що ми цього не помічаємо, не значить, що воно не відбувається. На жаль, дійсно така специфіка цього дозвілля має доволі високі інфекційні ризики.

— Одноразові мундштуки, які пропонують переважно в кальянних барах, — це надійний бар'єр або навпаки, це швидше омана і заспокоєння людини?

— На мою думку, це краще, ніж нічого. Мундштук, мабуть, може якось трохи захистити, наприклад, від герпесної інфекції. Але треба розуміти, що якщо мундштуки змінюються, то трубки і резервуари, через які ми вдихаємо дим і повітря, як правило, не дезінфікуються. Вони рідко миються (добре, якщо миються взагалі), а користується ними дійсно багато різних людей із різними інфекціями, різними історіями.

— Кальянщики розповідають, що вода в резервуарі позбавляє дим від токсинів.

— По-перше, потрібно розуміти, що як і вся глобальна історія з тютюнопалінням, — це завжди якась комерційна красива історія про якісь бажані очікувані ефекти. Колись — це ефект дорослішання, колись — ефект задоволення, розслаблення.

Але згідно з дослідженнями, паління кальянів, так само як і цигарок, сприяє, по-перше, розвитку нікотинової залежності; по-друге, це дійсно підвищення розвитку різних видів онкозахворювань, так само і кардіоваскуляторних хвороб. А в кальянному димі часто навіть більше шкідливих речовин, ніж у тютюновому.

Треба також зважати і на те, що сам ритуал паління кальяну триваліший, ніж паління цигарки, і доза токсичних речовин, які при цьому отримує наш організм, більша і за рахунок цього аспекту. Тому що цигарку людина може викурити за кілька хвилин, а кальян можна курити і годину, і дві.

По-друге, ми ніколи не можемо бути впевненими, що хтось із наших друзів не підхопив коронавірус. Тут не можна говорити про стовідсоткову впевненість, особливо зважаючи на те, що часто цей збудник може і не викликати страшний перебіг хвороби. Часто це якийсь легкий перебіг хвороби. Тому тут прямо бути впевненим доволі важко, як і щодо всіх інших інфекцій також.

— Чи є дослідження, яким можна довіряти, які підтверджують, що кальянний дим справді небезпечний?

— Були посилання на незалежні дослідження, проведені Національним інститутом здоров’я США. Згідно з ними, кальянний дим містить справді дуже багато різних шкідливих речовин, і їх вміст часто навіть вище, ніж у диму від цигарок. Наприклад, це стосується чадного газу, його у кальянному диму майже в десять разів більше, ніж у цигарковому.

Окрім того, більше і фенолів, і формальдегіду, а вони сприяють мутаційним процесам, відповідно виникненням якихось новоутворень. Це є також і загроза в перспективі розвитку якихось лейкімій, що стосується також високого рівню бензолу. Тому говорити, що це якась дуже така лайтова версія тютюнопаління, ну, це ризиковано і все-таки неправильно.

— А можемо ми говорити про зв’язок того ж паління із підвищеною ймовірністю виникнення хвороби і загалом смерті у госпіталізованих пацієнтів, в яких вже підтверджений COVID-19?

— Якщо звертатися до думки експертів з Національного інституту здоров’я, то вони зазначають, що небезпечні речовини із кальянного диму сприяють ураженню респіраторних тканин, і це є фактором підвищення вразливості легень до інфекції. Це справедливо для, в принципі, всіх легеневих інфекцій, зокрема і для коронавірусу.

— Уявимо на секунду, що коронавірусу не існує, у нас немає пандемії, і в людей, по суті, немає причини відмовлятися від куріння кальяну, чи все ж таки є?

— По-перше, як ми говорили, це доволі шкідлива звичка, і вона дає оману безпечності, лайтовості. Але треба розуміти, що ця шкідлива звичка шкодить не лише організму того, хто курить, а і всім інших людям навколо, які змушені вдихати цей дим. І особливо від цього страждають діти й люди зі схильністю до алергій та астми.

— Якщо говорити про вплив на довкілля і якість повітря у містах. Як сильно кальяни забруднюють повітря, і чи взагалі вони його забруднюють?

 — Це насправді доволі істотна проблема, цей вплив дійсно є. В принципі, як і будь-який тютюновий дим, кальянний дим є істотним забрудником повітря у місті. Ми звикли завжди звинувачувати у всьому автомобільний транспорт. Але нещодавно було проведено дослідження, у яких порівняли вклад тютюнового диму на вулицях Мілану і вклад вихлопів від транспорту, і виявилося, що вклад тютюнового диму може бути навіть вищій, ніж забруднюючий вклад автомобілів.

Тому говорити про те, що дим істотно забруднює повітря у наших містах, можна і треба. Сьогодні у багатьох американських і японських містах існує заборона на паління на вулицях взагалі та в парках за замовчуванням. Тому що це питання здоров’я і жителів, це питання коштів із бюджету, які потім витрачаються на медичні витрати.

У нас, на жаль, зараз практично всі літні тераси ресторанів та кафе перетворені на зони для паління, і дим від них потрапляє пішоходам просто в обличчя. Спритні горе-підприємці часто захаращують кальянами ще й пляжі і парки. А це місця загального користування, які призначені для відпочинку, для прогулянок з дітьми, для занять спортом. Тому у цьому сенсі ми маємо зараз величезну проблему, як з точки зору громадського здоров’я, так і довкілля.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X