Російський слід. Чи була пандемія SARS-CoV2 першою в історії - і коли вона закінчиться

25 квітня, 10:32
Пандемія коронавірусу SARS-CoV2, ймовірно, трапилася не вперше в історії людства (Фото:pixabay)

Пандемія коронавірусу SARS-CoV2, ймовірно, трапилася не вперше в історії людства (Фото:pixabay)

На час дії воєнного стану карантинні обмеження в Україні знято. Але коронавірус нікуди не подівся. І щоби зрозуміти, чи закінчиться ця пандемія, треба згадати іншу схожу — пандемію російського грипу.

Російський грип був першою добре задокументованою епідемією, яка пройшлася світом у 1889-90 рр. Щоправда, не можна стверджувати точно, що всього роком справа обійшлася — ймовірно, хвороба виникла раніше і закінчилася пізніше за зазначені терміни. Національний інститут охорони здоров'я США вважає, що недуга була переможена до 1894 року, а в Національній медичній бібліотеці взагалі містяться відомості про те, що пандемія тривала десятиліття.

Відео дня

Симптоми російського або азіатського грипу включали втрату нюху та смаку, слабкість, сухий кашель та субфебрильну температуру. Хвороба була не дуже небезпечною для дітей, а ось літні та повні люди переносили її тяжко. Багато хто з тих, хто переніс недугу, відзначали у себе ознаки, схожі на long covid: швидку стомлюваність, порушення когнітивних здібностей, втрату волосся та проблеми з судинами, які не проходять протягом довгого часу.

Все це дуже схоже на коронавірус — і деякі дослідники вважають, що наприкінці XIX століття людство зіткнулося саме з ним, а не з грипом. А це означає, є шанси на те, що ковід піде безслідно за прикладом свого попередника з позаминулого сторіччя.

Відстежити геном того вірусу неможливо, але деякі дослідники вважають, що це добре відомий нам ОС43, коронавірус, який досі циркулює в суспільстві і є причиною смерті людей похилого віку і людей з ослабленим імунітетом. Він так само, як і SARS-CoV2, перейшов до людей від тварин, і тут може бути подібність до російського грипу, що з'явився в епоху зооантропонозних інфекцій.

Професор КУ Leuven, професор Харальд Брюссов відзначає багато подібностей російського грипу і ковіда, і тому сподівається, що нинішня пандемія закінчиться так само швидко, як і попередня. Він вважає, що Омікрон може бути останнім широко поширеним штамом коронавірусу, але при цьому хвороба не піде відразу, і періодично формуватиме осередки і навіть забиратиме життя деяких хворих.

З ним згоден і доктор Аріджит Чакраварті, один із великих дослідників ковіда. Він вважає, що пандемія не може закінчитися всього за два роки, а крім того, два спалахи однієї і тієї ж хвороби необов'язково відбуватимуться однаково.

"Кожна нова пандемія, нова чума - це новий розділ у підручниках історії," - переконаний Чакраварті.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X