Удар в спину. Коронавірус SARS-CoV-2 може вражати клітини кишечника

4 травня 2020, 14:09
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дослідники з Нідерландів виявили, що коронавірус SARS-CoV-2, який викликає COVID-19, може вражати клітини кишечника і розмножуватися там.

Використовуючи сучасні моделі клітинної культури кишечника людини, дослідники успішно розмножили вірус in vitro і відстежили реакцію клітин на вірус.

Нові дані можуть пояснити спостереження, що приблизно у однієї третини пацієнтів з COVID-19 спостерігаються шлунково-кишкові симптоми, такі як діарея, і той факт, що вірус часто можна виявити в зразках випорожнень.

Відео дня

Зазвичай у пацієнтів з COVID-19 виявляються різні симптоми, пов’язані з органами дихання, такі як кашель, чхання, задишка і лихоманка, і хвороба передається через крихітні крапельки, які поширюються головним чином через кашель і чхання. Однак у третини пацієнтів також є шлунково-кишкові симптоми, такі як нудота і діарея.

Крім того, вірус може бути виявлений в фекаліях людини ще довго після того, як респіраторні симптоми були усунені. Це говорить про те, що вірус також може поширюватися за допомогою так званої «фекально-оральної передачі».

Хоча органи дихання і шлунково-кишкового тракту можуть здатися дуже різними, є деякі ключові подібності. Особливо цікавим схожістю є наявність рецептора ACE2, рецептора, через який вірус COVID-19, що викликає вірус SARS-CoV-2, може проникати в клітини. Внутрішня частина кишечника завантажена рецепторами ACE2. Однак до сих пір було невідомо, чи можуть клітини кишечника заразитися.

Дослідники з Інституту Хабрехта, Університету Еразма і Університету Маастрихта вирішили визначити, чи може вірус SARS-CoV-2 безпосередньо інфікувати клітини кишечника, і якщо так, то чи може він там розмножуватися. Вони використовували кишкові органели людини: крихітні різновиди кишечника людини, які можна вирощувати в лабораторії. Ханс Клеверс з Інституту Хабрехта стверджує: «Ці органели містять клітини слизової оболонки кишечника людини, що робить їх переконливою моделлю для дослідження інфекції SARS-CoV-2».

Коли дослідники додали вірус до органоидам, вони швидко заразилися. Вірус проникає в підмножину клітин кишкових органоїдів, і число інфікованих клітин з часом збільшується. Використовуючи електронну мікроскопію, дослідники виявили вірусні частинки всередині і зовні клітин органоїдів.

Дослідники також культивували органели в різних умовах, в результаті чого отримали клітини з більш високим і низьким рівнями рецептора ACE2, через які SARS-CoV-2 може проникати в клітини. На їхнє здивування, вони виявили, що вірус заражав клітини як з високим, так і з низьким рівнем рецептора ACE2.

«Спостереження, зроблені в цьому дослідженні, дають певні докази того, що SARS-CoV-2 може розмножуватися в клітинах шлунково-кишкового тракту. Однак ми поки не знаємо, яку роль SARS-CoV-2, присутній в кишечнику пацієнтів з COVID-19, грає в передачі. Наші результати показують, що ми повинні розглянути цю можливість більш уважно», — роблять висновок автори роботи.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X