Сонячні ліки. Чи правда, що вітамін D може захистити від COVID-19 - фото
НВ Преміум

Сонячні ліки. Чи правда, що вітамін D може захистити від COVID-19

15 травня 2020, 10:34

Розбираємося, як вміст вітаміну D у організмі пов’язаний з ускладненнями від респіраторних захворювань, зокрема СOVID-19

Група вчених і медиків з Ірландії і Великої Британії опублікувала результати дослідження, згідно з якими дефіцит вітаміну D в організмі пов'язаний з серйозними ускладненнями від COVID-19.

За останні два місяці в мережі публікували сотні «експертних думок» про те, які препарати можуть допомогти в лікуванні COVID-19.

Відео дня

Крім спиртової настоянки протефлазид, яку рекламували деякі українські фармацевти, одним з найпопулярніших став протималярійний препарат хлорохін.

Про користь цих ліків заявляли президент США Дональд Трамп і голова компаній SpaceX і Tesla Ілон Маск. Однак пізніше французькі дослідники спростували ефективність цього препарату в боротьбі з COVID-19.

Медики зійшлися на думці про те, що найбільше коронавірус загрожує людям з ослабленим імунітетом, тим, хто має серйозні хронічні захворювання, а також виявили зв'язок деяких симптомів COVID-19 з генетичними схильностями організму.

Що стосується імунітету — ті ж «експерти» давно почали радити, що потрібно пити і їсти, щоб захистити себе від нового штаму коронавірусу SARS-CoV-2. Очевидно, ніяких підтверджень користі брокколі і мигдалевого молока в боротьбі з коронавірусом поки що не знайшлося.

Але недавно група дослідників з Ірландії і Великої Британії заявила про те, що дефіцит вітаміну D в організмі пацієнтів пов'язаний з ризиком появи важких симптомів COVID-19.

Роботу вчених поки що не відрецензували, але раніше інші медики також заявляли про вплив цього вітаміну на перебіг гострих респіраторних захворювань.

Pixabay

Фото: Pixabay

Ліки від Сонця


Як і багато інших вітамінів, вітамін D має кілька форм і виробляється клітинами найбільшого органу людини — шкіри.

Цей вітамін синтезується в шкірі під впливом ультрафіолетових променів Сонця, а також може надходити в організм з їжею або медикаментами. Вітамін D відповідає за краще засвоєння організмом деяких речовин, включно з кальцієм і фосфором.

У квітні 2020-го вчені з проєкту Ірландського довгострокового дослідження старіння при Університеті Дубліна опублікували звіт «Дефіцит вітаміну D в Ірландії — значення для COVID-19».

Згідно з даними дослідження, «вітамін D грає важливу роль у запобіганні респіраторним інфекціям та посилення реакції імунної системи».

Автори роботи написали, що кожен восьмий дорослий чоловік в Ірландії, віком до 50 років, страждає від дефіциту вітаміну D.

«Не дивлячись на те що не знаємо про роль вітаміну D при хворобі COVID-19, враховуючи його більш широкі наслідки для поліпшення імунних реакцій і чітких доказів зміцнення здоров'я кісток і м'язів, люди в групах ризику повинні забезпечити достатнє вживання вітаміну D», — заявила одна з авторів дослідження професор Роуз Енн Кенні.

За її словами, для профілактики та захисту від респіраторних захворювань особливо важлива підтримка рівня вітаміну D для людей старшого віку, які страждають від його дефіциту.

Роуз Енн Кенні каже, що в їх дослідженні вітамін D призвів до зниження ризику захворювань дихальної системи у майже половини людей.

Раніше представники Університету Східної Англії опублікували результати дослідження, згідно з якими достатній вміст цього вітаміну в організмі також може знизити ймовірність появи важких симптомів COVID-19 і навіть запобігти летальним випадкам від цієї хвороби.

Вчені та медики проаналізували, як різні рівні вітаміну D в організмі пацієнтів пов'язані з показниками смертності в різних європейських країнах.

У роботі використовували медичні дані про середній рівень вітаміну D в 20 країнах Європи і порівняли ці показники з рівнем смертності від COVID-19 в цих же країнах. Згідно зі статистичною інформацією, новий вірус SARS-CoV-2 призвів до більшої кількості загиблих саме в тих регіонах, де люди відчувають дефіцит вітаміну D.

Вчені не інтерпретують результати свого дослідження як причинно-наслідковий зв'язок між смертями від СOVID-19 і низьким рівнем вітаміну D. За їхніми словами, на ці показники впливають і інші фактори, включно зі способом життя конкретного пацієнта і речовини, які можуть заміняти функції вітаміну D в боротьбі з вірусами.

Проте, попередні дослідження вчених зі США також вказують на зв'язок вітаміну D з протіканням гострих респіраторних захворювань. Медики з госпіталю Массачусетсу заявляли, що достатня кількість вітаміну D в організмі може знизити ризик появи грипозних захворювань, туберкульозу та дитячої астми.

«Вітамін D також модулює регуляторну функцію Т-клітин і вироблення інтерлейкіну-10, що може посилити терапевтичну відповідь стероїдних гормонів глюкокортикоїдів при стероїд-резистентній астмі», — писали вчені зі США.

Медики також заявляли про імунні функції вітаміну D, оскільки деякі дослідження підтверджували його зв'язок з рецепторами цієї хімічної речовини в різних імунних клітинах.

З огляду на вплив вітаміну D на засвоєння і підтримку рівня кальцію, фахівці підтвердили зв'язок дефіциту цього вітаміну в організмі з різними захворюваннями кісток, такими як рахіт, остеопороз та інші дегенеративні процеси в скелеті.

Проте, ефективність вітаміну D в боротьбі з коронавірусними інфекціями поки що не доведена, і вченим потрібно провести більш глибокі дослідження для її визначення.

У той же час, результати дослідження французьких вчених, опубліковані кілька років тому, свідчать, що вітамін D не сприяє зниженню запальних процесів у організмі, але може бути ефективним у запобіганні захворюванням верхніх дихальних шляхів і загострень астми.

«Вітамін D може допомогти запобігти поширеню інфекції верхніх дихальних шляхів і загостренню астми. Існує мало доказів того, що прийом вітаміну D впливає на більшість станів, включно з хронічним запаленням. Це підтверджує гіпотезу про те, що низький рівень вітаміну D є наслідком поганого стану здоров'я, а не його причиною», — писали представники Міжнародного науково-дослідного інституту профілактики в Ліоні.

На сайті Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) також зазначено, що нестача вітаміну D пов'язана з респіраторними інфекціями, включно з пневмонією, туберкульозом і бронхіолітом.

Крім сонячного світла, основним джерелом вітаміну D є риба і яйця, а також різні харчові добавки.

Pixabay

Фото: Pixabay

Чому вітамін D може виявитися небезпечним?


Незважаючи на недавнє статистичне дослідження вчених з Великої Британії і звіт ірландських фахівців, інших, навіть непрямих, доказів ефективності вітаміну D в боротьбі з коронавірусом поки що не існує.

Більш того, надмірне захоплення вітаміном D може призвести і до серйозних проблем зі здоров'ям.

Кілька років тому представники Рурського університету в Бохумі опублікували дослідження, згідно з яким існує зв'язок між надлишком вітаміну D в організмі і підвищеним ризиком виникнення серцево-судинних захворювань.

Зараз вчені з Франції та Іспанії тільки проводять клінічні випробування ефективності цього вітаміну в лікуванні COVID-19 і зміцненні імунітету.

Влада Великої Британії недавно порадила своїм громадянам приймати до 10 мікрограмів добавок з вітаміном D в зимовий період. Рекомендація стосувалася тих людей, які рідко бувають на вулиці і уникають прямого потрапляння сонячних променів на шкіру.

Експерти нагадують, що норма прийому добавок з вмістом вітаміну D становить менше 25 мікрограмів на день для дітей до 12 місяців, менше 50 мікрограмів на день для дітей у віці 1-10 років і не більше 100 мікрограмів на день для дорослих.

«На жаль, оскільки епідемія коронавірусу триває, багато хто з нас обмежені в часі, який ми можемо проводити на свіжому повітрі. Дотримання правил і перебування вдома надзвичайно важливо, але оскільки у багатьох з нас обмежений доступ до сонячного світла, нам потрібно подбати про те, щоб рівень вітаміну D залишався в нормі», — пояснила Сара Станнер з Британського фонду харчування.

В середині 2018-го у США викрили одного з найвідоміших адептів вітаміну D, який розбагатів за рахунок поширення цієї речовини.

Ендокринолог з Університету Бостона доктор Майкл Голік публікував статті про серйозні ризики для організму через брак цього вітаміну, а також ввів термін «пандемія дефіциту вітаміну D».

Проблема в тому, що деякі фармацевтичні компанії платили Голіку за навмисне завищення норми вітаміну D в керівництві від державних організацій охорони здоров'я.

В результаті люди почали масово купувати добавки з вмістом вітаміну D, здавати аналізи на його вміст в організмі і, звичайно, безконтрольно приймати сонячні ванни.

Пізніше вчені підтвердили, що в США немає проблеми з дефіцитом вітаміну D у багатьох людей, а журналісти з'ясували, що лікар Майкл Голік в період з 2013-го по 2017-й отримав $163 тис. від фармацевтичних компаній.

Такий бізнес призвів і до погіршення здоров'я людей: Голік визнав, що в середині 2000-х його університет отримав $150 тис. від так званої «Асоціації засмаги в приміщенні» на дослідження впливу солярію на здоров'я людей. Як і варто було очікувати, вчений з Бостона рекомендував штучні сонячні ванни з використанням ультрафіолетових ламп як джерело вітаміну D.

Через кілька років у Міжнародному агентстві дослідження раку ВООЗ заявили, що ультрафіолетове випромінювання в солярії представляє найвищий ризик розвитку раку для людини через його канцерогенний вплив.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X