Вчені з’ясували, як пов’язані тромби і COVID-19. Це не побічний ефект вакцини, а головна зброя коронавірусу
Біологи з’ясували, що тромби під час вакцинації і захворювання на COVID-19 можуть виникати не через саму вакцину або побічні ефекти, а через головну зброю коронавірусу — спайковий білок. Пояснюємо, що відбувається.
Вчені з Університету Стелленбоша і Кейптаунського університету під керівництвом Ітерезії Преторіус вивчили, як одна з головних частинок коронавірусу — S-білок — взаємодіє з елементами крові. Таким чином вони хотіли зрозуміти принцип формування тромбів і що саме спричиняє порушення згортання крові. Препринт статті опубліковано на порталі medRxiv.
Ключовою особливістю коронавірусу є наявність білка-шипа або спайкового білка (S-білка). Саме він відповідає за прикріплення вірусу до клітин організму. Білки-шипи покриті молекулами полісахаридів, які слугують маскуванням, що не дає імунітету можливості протистояти проникненню коронавірусу в організм.

Вчені вивчили подальшу роль білка-шипа, який, цілком можливо, і відповідальний за проблеми з кровоносною системою. Перевірити цю гіпотезу вони вирішили тому, що S-білок виявили в різних органах людини, зокрема і в сечовивідних шляхах. Також раніше вчені виявляли, що цей білок може долати гематоенцефалічний бар'єр — такий собі «фільтр» між кровоносною системою і центральною нервовою системою.
Саме тому і небезпечний новий коронавірус — він характеризується безпрецедентними для інших респіраторних інфекцій патологіями, зокрема спричиняючи тромбоцитопенію (зниження кількості тромбоцитів, що провокує підвищену кровоточивість) і коагулопатію (порушення згортання крові, що призводить до тромбозу).
Щоб вивчити здатність частинок S-білка впливати на роботу елементів крові, біологи провели дослідження зразків крові здорових людей без доданого спайкового білка, з ним, а також пацієнтів, хворих на COVID-19. До зразків крові дослідники додавали тромбін — фермент, який відповідає за згортання крові — і робили знімки за допомогою флуоресцентної мікроскопії. Виявилося, що в зразках, куди потрапляв білок коронавірусу, формувалися щільніші фібринові згустки, а в зразках крові з низьким рівнем тромбоцитів білок вірусу викликав їх гіперактивацію, що приводило до збільшення кількості аномальних амілоїдних згустків.


Скануюча електронна мікроскопія показала, що білок-шип впливає і на структуру еритроцитів та тромбоцитів. Щойно частинки крові контактували з S-білком, еритроцити починали склеюватися, незалежно від концентрації спайкового білка. Тромбоцити теж реагували — їхня мембрана розросталася, фіксували їхню гіперактивацію й утворення мікрочастинок амілоїдної природи навіть без додавання тромбіну.
Останнім етапом дослідження була перевірка впливу S-білка на протікання плазми. Вчені пропускали її через проточні канали, змащені тромбіном. У зразках здорової людини утворення згустків було повільним і поступовим, а виходили вони зовсім невеликими, залишаючись на стінках каналу і не заважаючи потоку через його центр.
У зразках крові з низьким рівнем тромбоцитів сформувалися волокнисті і безформні згустки. А ось плазма людей, які захворіли на COVID-19, реагувала дуже швидко — великі згустки формувалися вже через 90 секунд після додавання спайкового білка.

Автори роботи дійшли висновку, що саме спайковий білок призводить до гіперкоагуляційного синдрому — підвищеної готовності до тромбозу — у хворих на COVID-19. Саме через нього навіть у здорових людей можуть виникати тромби в разі введення вакцин від коронавірусу.
На думку вчених, щоб знизити ризик тромботичних ускладнень і полегшити перебіг захворювання, потенційні ліки мають бути спрямовані безпосередньо на S-білок.
Раніше вчені заявили, що тепер їм відомо, як виявити потенційну небезпеку розвитку тромбів до того, як настане фатальний випадок.
На думку фахівців, виявити ускладнення можна у пацієнтів, які відчувають головний біль, запаморочення або порушення зору на четвертий день після вакцинації. Діагностувати тромбоз можна за допомогою аналізу крові, а лікувати його варто препаратами, що розріджують кров, та імуноглобуліном. Вчені стверджують, що тепер людям точно не варто боятися вакцинації.
Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

матеріалів розділу Здоров'я
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.