Вуса, лапи і хвіст. Чи можна заразитися коронавірусом від домашніх тварин - фото
НВ Преміум

Вуса, лапи і хвіст. Чи можна заразитися коронавірусом від домашніх тварин

8 квітня 2020, 07:00

Розбираємося, чи переносять домашні тварини COVID-19 і чи можуть вони передавати вірус людям

У США підтвердили випадок зараження коронавірусом у тигриці з нью-йоркського зоопарку. Раніше COVID-19 виявили у домашньої кішки з Бельгії і собаки з Гонконгу.

Початок пандемії коронавірусу пов'язують з ринком морепродуктів і м'яса в китайському місті Ухань, де продавали живих і мертвих тварин. Імовірно, джерелом зараження могли бути кажани, яких вживали в їжу в Китаї.

Відео дня

Пізніше вчені підтвердили, що COVID-19 має природне походження, відкинувши тим самим теорії змови про «вірус, який запустили американці».

Однак, вірусологи досі досліджують, як нова інфекція поширюється серед тварин і чи можуть заражені домашні улюбленці заражати людей.

В кінці зими 2020-го в медіа була популярною історія про українку, яку не випускали з Китаю через її собаку. Хоча пізніше багато експертів писали про те, що зараження коронавірусом тварин і тим більше його передача людям — виключені.

Сьогодні відомо вже про декілька випадків COVID-19 у тварин в світі. Останній зафіксували у тигриці із зоопарку в Нью-Йорку.

Як діагностують коронавірус у тварин і чи можуть ваші вихованці бути джерелом хвороби — давайте розбиратися разом.

news.sky.com

Фото: news.sky.com

Великі й маленькі кішки


Як уже писав НВ, днями в Товаристві з охорони дикої природи і Національній ветеринарній службі міністерства сільського господарства США підтвердили COVID-19 у чотирирічної малайської тигриці Наді із зоопарку Нью-Йорка.

Це стало першим випадком зараження тварини в США і першим випадком зараження тигра в світі.

Фахівці повідомили, що у тигриці з'явився сухий кашель і пропав апетит. Такі ж симптоми виявили у сестри Наді — Азул, двох амурських тигрів і трьох африканських левів.

Але місцева влада дозволила керівництву зоопарку протестувати на COVID-19 тільки одну тварину — тигрицю Надю, у якої й зафіксували коронавірус.

Після цього аналізи на COVID-19 в нью-йоркському зоопарку взяли у снігових барсів, гепардів, димчастого леопарда, амурського леопарда і пуми, але всі тести показали негативний результат.

У зоопарку припускають, що тигриця могла заразитися від співробітника зоопарку, який переносив хворобу в безсимптомній формі. У відповідь на це, в Міністерстві охорони здоров'я України заявили, що можливість передачі коронавірусу від тварин до людини і навпаки все ще погано вивчена.

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що вірус продовжують досліджувати і вивчають можливість його передачі від тварин до людей.

«Ці питання вивчаються, і я рекомендую користуватися виключно науковими даними. Як тільки Всесвітня організація охорони здоров'я або Центр з контролю за захворюваністю США опублікує цю інформацію і будуть підтверджені випадки передачі від людини до тварини, або від тварини до людини, ми відразу про це повідомимо», — сказав Ляшко.

Незважаючи на це, тиждень тому Ветеринарна служба Бельгії зафіксувала COVID-19 у домашнього кота: за даними медиків, тварина заразилося від свого господаря, у якого вже були симптоми хвороби.

У кота з'явилися проблеми з диханням і діарея, після чого стан улюбленця стабілізувався. Експерти заявили: випадок не є показовим, і передача вірусу від людей до тварин відбувається вкрай рідко.

«Ми хочемо підкреслити, що це одиничний випадок. Крім того, в цьому випадку мова йде про передачу вірусу від людини до тварини, а не навпаки. Немає ознак того, що це поширене. Ризик передачі від тварини до людини дуже малий», — пояснив тоді бельгійський вірусолог Стівен Ван Гухт.

mic.com

Фото: mic.com

Улюбленці в небезпеці?


Судячи з виявлених випадків, можна було б припустити, що коронавірус загрожує тільки котячим, але ще в лютому в Гонконзі підтвердили зараження COVID-19 у домашнього собаки з Гонконгу.

Як і у випадку з котом з Бельгії, померанський шпіц міг заразитися від своєї 60-річної господині, яку також госпіталізували через коронавірус.

Через кілька тижнів жінку вилікували і вона повернулася додому, хоча її собака померла. Правда, улюбленцеві під час зараження вже було більше 17 років, і вчені не впевнені, що його смерть пов'язана саме з COVID-19.

За словами засновника зоозахисного руху UAnimals Олександра Тодорчука, тварини не можуть заразити людей коронавірусом, як і люди тварин, оскільки при переході від одного виду до іншого відбувається мутація і утворення нового типу вірусу, яким вже не можуть бути вражені первинні носії.

У Всесвітній організації охорони здоров'я також підтвердили, що існують коронавіруси, якими можуть заразитися кішки і собаки, але поки невідомо, чи належить до них COVID-19.

Попередні дослідження також показували, що коти можуть заразитися родинним коронавірусом SARS, епідемія якого була на початку 2000-х, але при цьому у тварин не виникає ніяких симптомів.

У Центрі з контролю і профілактики захворювань США (СDC) кажуть, що поки що підтверджено «невелику кількість домашніх тварин, включно з собаками і кішками, за межами США, які, захворіли COVID-19 після тісного контакту з людьми, зараженими цією хворобою».

Поки немає підтверджених випадків передачі коронавірусу від тварин до людей, але дослідники з університету Ілінойса, які тестували на COVID-19 тигрицю з нью-йоркського зоопарку, заявили, що вірус у хижачки був на 99.6% ідентичний з тими, які знаходили у людей.

Проблема з виявленням вірусу у тварин також стосується їх тестування: у випадку з тигрицею з Нью-Йорка керівництво зоопарку отримало дозвіл на проведення тесту, після чого у тварини взяли мазок порожнини рота, носа і провели процедуру промивання трахей для аналізу дихальних шляхів.

Раніше НВ писав, що ключовим у виявленні випадків коронавірусу і визначенні відсотка смертності від цієї хвороби є масове проведення тестів. Відомо, що у багатьох людей COVID-19 може протікати в безсимптомній формі, тому офіційна статистика заражених і загиблих від вірусу може не відповідати дійсності.

В Україні ситуація з проведенням лабораторних і експрес-тестів на коронавірус у людей йде не найкращим чином, не кажучи вже про тварин.

У Національній ветеринарній службі міністерства сільського господарства США порадили людям самостійно не тестувати своїх тварин на коронавірус, але заявили, що «через ситуацію, що склалася» незабаром влада може почати тестувати деяких тварин.

І хоч поки що немає підтверджених випадків передачі коронавірусу від тварин до людини і навпаки, ветеринари зі США радять людям з симптомами хвороби обмежити близький контакт з тваринами, а в разі прояву в улюбленців незвичайних симптомів — звернутися до ветеринарної клініки.

Деякі експерти також радять вигулювати тварин у місцях, де немає великого скупчення людей і інших тварин, після прогулянок ретельно мити їх лапи, тримати в чистоті їжу улююленців, обробляти їх посуд і, звичайно, мити руки після контакту з ними.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X