З’явився новий потенційно небезпечний штам коронавірусу B1525. Що про нього відомо?

2 березня 2021, 20:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У США стурбовані агресивним наступом нових штамів коронавірусу, що може звести нанівець весь прогрес у боротьбі з пандемією. Одним з останніх доповнень до вже наявних видів SARS-CoV-2 став штам B1525.

Вчені звернули особливу увагу на цей штам, оскільки він має схожі мутації в гені, який виробляє білок-«шип» — саме ця частина вірусу чіпляється за людські клітини. Серед важливих змін — присутність все більш відомої мутації під назвою E484K, пише видання The Conversation.

Відео дня

Це та мутація, яка дозволяє вірусу частково ухилятися від імунної системи. Саме через неї південноафриканський штам коронавірусу (B1351) вважався небезпечнішим за звичайний, адже він був заразнішим за звичайний на 70%. Крім того, були навіть свідчення про повторні зараження — і вони з’являлися частіше, ніж зі «звичайною» версією.

Поки що невідомо, як ця мутація відіб'ється на новому штамі повною мірою, але вже є докази, що вона може вплинути на ефективність вакцин. Через це вчені впевнені, що всі штами з мутацією E484K потрібно піддати «більш ретельному аналізу». З іншого боку, у нас поки немає свідчень про те, що новий штам B1525 більш заразний чи переноситься важче.

Але є й хороші новини — поки що всі штами, які викликають побоювання у вчених, мають схожий набір мутацій. Відповідно, навіть невеликі зміни в уже наявних вакцинах зможуть забезпечити від них захист.

Дослідники з Единбурзького університету, які й заявили про знахідку нового штаму, кажуть, що він вже побував у 18 країнах, діставшись до Данії, США і навіть Австралії. Першими країнами, де він з’явився, вважаються Нігерія і Велика Британія.

За даними на 20 лютого 2021 року, у Великій Британії він зустрічається в 57 зі 100,063 секвенцій. У Данії — 59 зі 12,222, а в Нігерії — 31 зі 144. Тобто, ймовірно, новий штам поширений у Нігерії і досить рідко з’являється в інших країнах. Звичайно, на підрахунки може вплинути і брак даних, але подібні неточності зазвичай виникають зі зразками, які потрапили в країну з-за кордону.

Відстеження різних штамів одразу після їх появи важливо як для громадської охорони здоров’я, так і для прийняття рішень у певній країні: «Одна з основних переваг геномного нагляду полягає в тому, щоб виявити потенційну небезпеку на ранній стадії, щоб можна було швидко оцінити їхній вплив і поширеність у інших регіонах світу», — каже доктор Люсі ван Дорп з Інституту генетики Університетського коледжу Лондона.

Зараз з упевненістю вчені можуть стверджувати одне — зараз новий штам коронавірусу B1525 не дуже поширений у світі і здіймати паніку безумовно не варто. Але те, що медики точно будуть за ним стежити, можна говорити з упевненістю — це допоможе з’ясувати, як гостро потрібно реагувати на його потенційне поширення по світу.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. НВ не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. НВ також не несе відповідальності за зміст інших інтернет-ресурсів, посилання на які присутні в цій статті. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Здоров'я
Головні новини про здоров’я, фітнес та харчування
Щосуботи

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X